Jak zrobić ciasto wapienne?

Do przygotowania ciasta wapiennego potrzebne jest wapno palone. W tym celu przeprowadza się proces, który określany jest jako lasowanie, w wyniku którego otrzymuje się wapno gaszone. Lasowanie możemy tak naprawdę przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest gaszenie wapna ręcznie. Jak zrobić wapno gaszone? Do wody znajdującej się w drewnianym pojemniku wsypujemy jedną piątą wapna palonego. Po przegracowaniu całości dodajemy powoli resztę wapna, a następnie wypełniamy skrzynię do reszty wodą. Należy jednak uważać, aby lasowanie nie przyczyniło się do parowania mieszanki, ponieważ wtedy doprowadzimy do spalenia wapna.

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy zrobić samodzielnie wapna gaszonego, to lepiej jest zdecydować się na ciasto wapienne wytwarzane mechanicznie lub zakupić gotowy surowiec. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musimy wiedzieć, kiedy dokładnie należy gasić wapno palone. Ponadto w wyniku procesu lasowania nie powstają żadne odpady.

Kolejnym krokiem przy produkcji ciasta wapiennego, jest jego odpowiednie dołowanie. Musi być ono zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi, a także ujemnymi temperaturami. Istotne jest również to, w jaki sposób przechowujemy, a także przez jaki okres czasu. Takie ciasto wapienne przechowujemy minimum przez pół roku. Po tym czasie wapno, które udało nam się gasić w odpowiedni sposób, nadaje się do przygotowania tynków szlachetnych.

Ciasto wapienne - zastosowanie

Cechą charakterystyczną ciasta wapiennego, jest jego biały lub szary odcień. Jeżeli będziemy gasić wapno przy użyciu zbyt małej ilości wody, wtedy odcień ciasta wapiennego zacznie przybierać brązowy kolor. Ponadto konsystencja powinna być zbliżona do śmietany, która jest pozbawiona jakichkolwiek grudek. Z drugiej strony zbyt duża ilość wody, przyczynia się do powstania zbyt wodnistej konsystencji. To ostatecznie przyczyni się do tego, że wapno gaszone nie będzie się tak dobrze wiązało przy tworzeniu różnych tynków i zapraw murarskich.

Zastosowanie ciasta wapiennego jest bardzo szerokie. Przede wszystkim tak przerobione wapno gaszone z odpowiednią ilością wody nadaje się do tynków wapiennych lub cementowo-wapiennych. Należy również pamiętać o tym, że jeżeli dojdzie do przemarznięcia ciasta wapiennego w czasie dołowania, to już nie można go wykorzystać do tego celu. Ponadto zastosowanie wapna przy zaprawach murarskich jest możliwe przy minimalnym okresie dołowania wynoszącym 3 tygodnie.

Pozostałe materiały na bazie wapna

Wiedząc już, w jaki sposób można zrobić ciasto wapienne, a także jak należy gasić wapno palone, to dobrze jest jeszcze zobaczyć, jakie inne produkty można przygotować na bazie wapna. Do takich produktów niewątpliwie zalicza się również mleko wapienne. Rzeczywiście w swoim składzie mieszanka wapienna zawiera więcej niż połowę wody, dlatego swoim wyglądem przypomina mleko. Mleko wapienne wykorzystuje się przede wszystkim przy wytwarzaniu farb przeznaczonych do elewacji, jak i również środek wzmacniający tynki.

Innym produktem wytwarzanym w procesie lasowania jest wapno hydratyzowane. W tym jednak przypadku mamy do czynienia z wykorzystaniem minimalnej ilości wody. Wapno hydratyzowane jest również składnikiem zapraw murarskich oraz tynkarskich. Oprócz tego wykorzystuje się je do bielenia drzew oraz pomieszczeń gospodarczych. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zastosowania zaprawy wapiennej?

Cena bloczków betonowych i ciasta wapiennego

Przygotowanie ciasta wapiennego jest tradycyjnym sposobem na uzyskanie materiału wykorzystywanego przy wyrobie tynków oraz zapraw murarskich. Warto dowiedzieć się, jaka jest cena ciasta wapiennego, a także innych materiałów przygotowanych na bazie wapna. Oprócz tego w poniższym zestawieniu cenowym dowiemy się również, ile wynosi cena bloczków betonowych, czy też ile kosztuje woda szklana.

Przykładowe ceny wapna, ciasta wapiennego, a także innych podobnych produktów budowlanych

Nazwa produktu

Cena

Ciasto wapienne malarskie Chempak 11 litrów

Cena od 54,53 zł

Woda szklana uniwersalna 5 l

Cena od 22,99 zł

Woda szklana 5 l DX Solutions

18,90 zł

Woda szklana sodowa 25 kg

95,00 zł

Cena bloczków betonowych fundamentowych 38x24x12 cm

4,79 zł/szt.

Dom z keramzytobetonu

Od 269 tys. zł

Parterowy dom z keramzytobetonu w stanie deweloperskim

Od 3000 zł/m2

Dom z keramzytobetonu z poddaszem użytkowym w stanie deweloperskim

Od 2800 zł/m2

Dom z keramzytobetonu o powierzchni do 100 m2

Od 200 tys. zł

Wapno gaszone lasowane, malarskie Extra Biel 26 kg

73,25 zł

Bielik Trzuskawica Wapno hydratyzowane 30 kg

37,90 zł

Wapno Mix Micro 20 litrów

299,00 zł

Wapno gaszone super biel 14 kg, Aramis

39,90 zł

Wapno gaszone lasowane 4 kg

15,50 zł

Eko wapno malarskie gaszone lasowane 14 kg

45,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej