Wapno budowlane - podstawowe informacje o produkcie

Wapno budowlane znane jest również pod nazwą wapna hydratyzowanego oraz wapna gaszonego i suchogaszonego. Wapno hydratyzowane powstaje poprzez hydratację wapna palonego i jest ono naturalnym materiałem, który tworzy w budowanych domach bardzo korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Warto wiedzieć, że wapno gaszone występuje w postaci bezwonnego i białego proszku, które słabo rozpuszcza się w wodzie. Pamiętajmy też o tym, że materiały budowlane, które w swoim składzie mają suchogaszone wapno są zdecydowanie bardziej odporne na działanie grzybów i pleśni.

Dodatkową informacją, o której warto wiedzieć, jest to, że wapno gaszone z domieszką wapna murarskiego o wiele lepiej się urabia, ponieważ wapno murarskie ma lepszą zdolność utrzymywania wody. Dlatego kupując suchogaszone wapno, warto zainwestować w worek wapna murarskiego. Ponadto taka mieszanka zapewnia również większą mrozoodporność, elastyczność i plastyczność, a także lepsze właściwości termoizolacyjne.

Jeśli wapno gaszone posłużyć nam ma do bielenia ścian, pamiętajmy, że w pomieszczeniach powinna być duża wilgotność, dlatego też najlepsze są do tego łazienki, pralnie, kuchnie, piwnice, ale również obory i budynki gospodarcze. Jeśli duża wilgotność nie występuje w naszych pomieszczeniach, wtedy nie ma potrzeby bielenia ścian. Sprawdź także ten artykuł o wapnie magnezowym.

Jak powstaje wapno hydratyzowane

Wiele osób kupując wapno budowlane do zapraw murarskich, nie zastanawia się nad tym, jak ono właściwie powstaje. Informacja ta nie jest istotna dla wszystkich, lecz osoby, które na co dzień mają kontakt z wapnem budowlanym i wiedzą, jakie materiały budowlane mają je w swoim składzie, powinny znać tę informację.

Otóż wapno hydratyzowane powstaje w wyniku gaszenia wszystkim znanego wapna palonego. I stąd właśnie pochodzi nazwa wapno gaszone. Podczas gaszenia wapna palonego zachodzi reakcja między wodą i tlenkiem węgla, dzięki której powstaje związek zwany wodorotlenkiem wapnia. Cały proces może odbywać się na dwa zupełnie różne sposoby.

Pierwszym sposobem jest gaszenie wapna palonego na mokro. Takie gaszenie można z powodzeniem wykonać samemu, dlatego, że wystarczy jedynie moczyć wapno w dużej ilości wody. Pamiętajmy jednak o tym, że gdy z tego wapna ma być zaprawa murarska, wtedy cały proces powinien trwać około 2 tygodnie. Natomiast jeśli wapno gaszone ma być wykorzystane do pracy tynkarskich, wtedy okres ten wydłuży się nawet do ponad 2 miesięcy.

Innym sposobem jest gaszenie wapna palonego na sucho. Ta metoda jest bardziej skomplikowana i nie wykonamy jej już samodzielnie w warunkach domowych, ponieważ przebiega ona w warunkach przemysłowych. Do tego procesu wymagana jest niewielka ilość wody. Po połączeniu zachodzi reakcja chemiczna, dzięki której powstaje wapno suchogaszone. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wapnie hydratyzowanym?

Do czego używane jest wapno hydratyzowane i ile kosztuje wapno budowlane

To, ile kosztuje wapno budowlane, jest jednym z najważniejszych dla wielu osób pytań. Jednak najpierw zajmijmy się tym, do czego stosowane jest wapno hydratyzowane, bo jest to na pewno bardziej istotna kwestia niż to, jaka jest cena za worek tego materiału. Poznajmy więc zastosowania wapna budowlanego.

Wapno hydratyzowane bardzo często spotkamy w budownictwie w materiałach budowlanych, dlatego, że praktycznie każda zaprawa murarska i tynkarska ma w sobie ten składnik. Dodatkowo występuje ono w bazach do farb murarskich i środkach do bielenia ścian w pomieszczeniach gospodarczych, dlatego, że ma właściwości dezynfekcyjne. Co więcej, wapno hydratyzowane używane jest przy produkcji gładzi szpachlowych oraz systemów izolacyjnych.

Ponadto wapno gaszone bardzo często używa się do bielenia pni drzew owocowych, dlatego, że zapobiega ono pękaniu pni, nagrzewaniu się ich pod wpływem słońca, szczególnie w upalnych dniach, ale również jest to owocna ochrona przed szkodnikami drzewek. Wapno gaszone jest także częścią nawozów do odkwaszania gleby na polach uprawnych, a w połączeniu z sodą może również zmiękczać wodę. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu wapna palonego.

Jak możemy zauważyć, wapno hydratyzowane, czyli wapno budowlane znane również jako wapno gaszone, jest produktem o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. Możemy je wykorzystać, jak tylko chcemy. Pamiętajmy też o tym, że w przemyśle budowlanym, wapno gaszone pełni bardzo istotne role, bez których niektóre produkty nie mogłyby powstać.

Teraz przejdźmy do odpowiedzi na pytanie: ile kosztują wapna budowlane? Otóż cena zależy przede wszystkim od tego, jak duży worek mamy zamiar kupić. Cena za worek 2 kg wynosi około 5-6 zł. Natomiast ceny za worki 20 kg, które są częściej kupowane, są oczywiście wyższe i wynoszą około 13 zł. Wapno hydratyzowane budowlane do zapraw murarskich to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej