Wapno o charakterystycznym zapachu chloru - co warto wiedzieć na jego temat

Wapno chlorowane znane jest również jako podchloryn wapnia. Otóż substancja ta jest związkiem chemicznym, należącym do grupy soli nieorganicznych. Dokładna nazwa wapna chlorowanego to sól wapniowa kwasu podchlorawego, oznaczana chemicznie jako Ca(ClO)2. Obecnie jednak znacznie częściej jednak spotkamy się z potoczną nazwą, czyli wapnem chlorowanym.

Podchlorynem wapnia nazywamy białą i silnie higroskopijną substancję o charakterystycznym zapachu chloru. Otrzymywana jest ona poprzez nasycenie wodnego roztworu wodorotlenku wapnia, znanego także jako woda wapienna. Jest to mieszanka podchlorynu i chlorku wapnia, będąca silnym utleniaczem.

Właśnie dzięki tym silnym właściwościom utleniającym, substancja ta stała się powszechnie wykorzystywana jako środek dezynfekujący i wybielający. Powinniśmy również wiedzieć, że w stanie suchym, a także w roztworach zasadowych, kwasowych i obojętnych wydziela ona gazowany chlor. Sprawdź także ten artykuł o wapnie magnezowym.

Jakie zastosowanie ma podchloryn wapnia

Wapno chlorowe to zdecydowanie inna substancja niż wapno magnezowe. Wapno magnezowe oprócz tego, że ma inne właściwości, ma także inne zastosowanie. Natomiast zastosowaniem wapna palonego chlorowego jest przede wszystkim to, że jest ono silnym utleniaczem, wykorzystywanym do odkażania np. karetek, urządzeń sanitarnych i różnego rodzaju osadów.

Ponadto czasem wapno chlorowe wykorzystuje się także do odkażania niewielkich ilości ścieków. Dodatkowo też rzadko, ale jednak, związek ten wykorzystywany jest do bielenia, szczególnie w przemyśle papierniczym oraz tekstylnym. Sporządzane są również z niego roztwory dezynfekujące.

Warto wiedzieć, że chlorowe roztwory dezynfekujące o charakterystycznym zapachu chloru, znajdują swoje zastosowanie przy zwalczaniu bakterii, glonów oraz grzybów. Dodatkowo zastosowanie podchlorynu wapnia możemy znaleźć w substancjach, które przeznaczone są do dezynfekcji wody pitnej i technologicznej, różnego typu sprzętu, narzędzi, pojemników, a także naczyń w przemyśle paszowym i spożywczym.

Nie zapominajmy także o tym, że ten nieorganiczny związek chemiczny używany jest do ochrony wody i cieczy w systemach przetwarzania wody i jej chłodzenia. Doskonale radzi sobie ze zwalczaniem mikroorganizmów, małż, glonów i innych niepożądanych substancji. Pamiętajmy, że podczas stosowania tego związku należy zachować szczególną ostrożność i zachować wszystkie środki bezpieczeństwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wapnie hydratyzowanym?

Opinie i cena tego rodzaju wapna palonego

Wapno chlorowane cieszy się bardzo dobrymi opiniami, głównie dlatego, że sprosta on zastosowaniom, dla których jest przeznaczony. Musimy jednak wiedzieć, że pozytywne opinie nie oznaczają tego, że podchloryn wapnia jest bezpiecznym środkiem. Otóż nic bardziej mylnego.

Wapno chlorowane to substancja bardzo niebezpieczna, która już w formie stałej działa drażniąco na nasze oczy, skórę i drogi oddechowe. Ze względu na to, że jest to substancja utleniająca, może ona intensyfikować pożar, powodować poważne uszkodzenia oczu i poparzenia skóry, a dodatkowo działa on toksycznie na organizmy wodne. Pamiętajmy, że nie jest to substancja, którą można spożywać, ponieważ grozi to poważnymi skutkami.

Dlatego, że substancja jest tak niebezpieczna, istotne jest to, by trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt w szczelnie zamkniętym opakowaniu odpowiednio oznaczonym. Jeśli interesuje nas cena tego wapna, powinniśmy wiedzieć, że zależy ona przede wszystkim od tego, jaką masę produktu potrzebujemy. Ceny są różne. Za 1,5 kg możemy zapłacić około 15 zł, a za 25 kg około 120 zł. Wszystko zależy jedynie od naszych potrzeb. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu wapna palonego.

ikona podziel się Przekaż dalej