Wapno dolomitowe - zastosowanie, skład, cena, opinie, porady
Wapno dolomitowe to substancja o doskonałych właściwościach, dzięki czemu zastosowanie tego wapna jest bardzo szerokie i odnosi się do wielu dziedzin. Jednak zanim kupimy wapno dolomitowe, powinniśmy dowiedzieć się, jakie jest jego dawkowanie, jakie są jego właściwości, ceny i opinie na jego temat, gdzie znajduje swoje zastosowanie, a także co wchodzi w skład wapna dolomitowego.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wapno dolomitowe - podstawowe informacje
Dolomit jest wapnem pochodzenia naturalnego, który pozyskiwany jest z mielenia skał wapniowo-magnezowych. Zastanawiając się nad zastosowaniem tego minerału, z pewnością natkniemy się na to, że jest on wykorzystywany jako nawóz do roślin sadowniczych, upraw warzywnych i roślin ozdobnych.
Przez swoje właściwości to wapno magnezowe wykorzystywane jest na kwaśnych glebach o niskiej zawartości wapna i magnezu. Pamiętajmy, że brak wapna i magnezu w glebie uniemożliwia prawidłowy wzrost roślin, dlatego też należy zastosować wapno magnezowe i wapniowe.
Wapno nawozowe doskonale odkwasza glebę i dodatkowo uzupełnia jej mikroelementy, które są istotne przy wzroście roślin. Dolomit jest produktem działającym łagodnie, który jest łatwo przyswajalny przez rośliny. Dzięki niemu struktura naszej gleby ulegnie poprawie, uregulują się w niej właściwości fizykochemiczne oraz unormuje się jej odczyn.
Cena takiego nawozu zależy przede wszystkim od tego, w jakim miejscu go kupimy oraz jaka będzie jego waga. Standardowa cena za nawóz dolomitowy to około 6 zł za 10 kg wapna nawozowego. W podobnej cenie można kupić osobno wapno węglanowe oraz wapna magnezowe. Sprawdź także ten artykuł o wapnie magnezowym.
Wapno nawozowe i jego zalety
Opinie na temat wapna dolomitowego są bardzo pozytywne, tak samo, jak i na temat wapna węglanowego. Musimy jednak wiedzieć, że używanie wapna węglanowego spowodowane jest brakiem innych pierwiastków w glebie. Dlatego też przed użyciem jakiegokolwiek wapna nawozowego, lepiej jest przebadać glebę.
Jeśli chodzi o wapno dolomitowe, doskonała opinia wśród użytkowników tego produktu jest zrozumiała. Wapno dolomitowe doprowadza glebę do odpowiednich wartości pH, neutralizując przy tym zbyt wysoką kwasowość. Dodatkowo zwiększa się zawartość magnezu w glebie, który jest pobierany przez rośliny.
Nie możemy nie wspomnieć również o poprawie struktury chemicznej i fizycznej, zwiększonej przyswajalności na azot i fosfor, a także zatrzymaniu w glebie istotnej dla roślin wody i powietrza. To wapno nawozowe odżywia rośliny, wprowadzając do niej niezbędne mikroelementy, takie jak miedź, bor, żelazo, mangan, cynk, chrom i molibden. Nie zapominajmy, że właśnie dzięki tym mikroelementom, rośliny są w stanie prawidłowo przeprowadzać proces asymilacji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wapnie hydratyzowanym?
Jednak to nie wszystkie zalety użytkowania wapna dolomitowego, ponieważ przy odpowiednim dawkowaniu odporność roślin na przemarzanie w okresie zimowym się zwiększa tak jak na działanie kadmu, ołowiu i pozostałych metali ciężkich. Zaletą jest także to, że wapno dolomitowe jest bardzo rozdrobnione, dzięki czemu rośliny mogą je szybko przyswoić.
Jak wygląda dawkowanie i skład wapna dolomitowego
W składzie wapna dolomitowego znajdziemy wiele składników. Warto więc wiedzieć, co tak naprawdę wpływa na to, że nasze rośliny po użyciu tego wapna nawozowego są w lepszej formie. Otóż wapno dolomitowe składa się z CaCO3 w natężeniu 50%, CaO w natężeniu 54%, a także MgCO3 w natężeniu 40%.
Wapno dolomitowe wykorzystywane jest latem, jesienią i wiosną. Jesienią już po zbiorach, natomiast wiosną pod uprawy przedsiewne już 3-4 tygodnie przed sadzeniem roślin lub też wysiewem nasion. Po użyciu nawozu mieszamy go z glebą na około 20 cm głębokości, pamiętając, że na trawie wystarczy go tylko przegrabić.
Wapno nawozowe może być stosowane na wszystkich rodzajach gleb, nie zapominając jedynie o tym, że odkwasza ono glebę. Bardzo często używa się je na ogródkach działkowych i przydomowych w odstępie 2-3 lat, jeśli chcemy pozbyć się nadmiernej kwasowości naszej gleby. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu wapna palonego.