Wapno palone - zastosowanie, cena, opinie, porady użytkowe
W budownictwie i hutnictwie bardzo często zastosowanie znajduje wapno palone, czyli tlenek wapnia. Na rynku składnik występuje w kilku odmianach. Dowiedz się, jakie jest zastosowanie wapna palonego i jaki rodzaj najlepiej kupić.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wapno palone – co to w zasadzie jest
Mianem wapna palonego określamy tlenek wapnia, związek uzyskany w procesie wypalania kamienia wapiennego w temperaturze 1000˚C. W temperaturze pokojowej ma postać białego proszku lub drobnokrystalicznego granulatu.
Wapno palone ma zastosowanie w budownictwie i hutnictwie ze względu na duże właściwości higroskopijne. Jest bardzo podatny na wchłanianie wilgoci, reaguje także na wpływ powietrza. Należy pamiętać, że wapno gaszone jest substancją żrącą. Może okazać się szkodliwe, więc podczas używania należy zachować szczególną ostrożność.
Wapno palone a wapno niegaszone i wapno gaszone
Wapno palone, które jest także znane jako wapno niegaszone, to jeden z podstawowych składników. Jest podstawą reakcji, w których powstają inne rodzaje wapna, o innych właściwościach i do innych celów. Wapno palone w procesie tak zwanego gaszenia, czyli łączenia z wodą tworzy wodorotlenek wapnia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o zaprawie wapiennej.
Reakcja gaszenia wapna palonego nie jest łatwa do uzyskania, ponieważ produkt niezbyt dobrze łączy się z wodą, a w czasie procesu wytwarza dużo ciepła. Wodorotlenek wapnia to tak zwane wapno gaszone, którego proszek wykorzystywany jest jako nawóz do ogrodów, a zawiesina służy do tworzenia podstawowej zaprawy murarskiej. Reakcja gaszenia wapna palonego wygląda następująco:
CaO + H2O → Ca(OH)2
Ze względu na ilość dodanej wody, wapno gaszone występuje w dwóch odmianach: wapno gaszone na sucho i hydratyzowane. Proces odbywa się w temperaturze dość wysokiej.
Zastosowanie tlenku wapnia
Zastosowanie wapna palonego jest naprawdę niezwykle szerokie. W domach znamy go przede wszystkim z zapraw murarskich, tynkarskich i sztukatorskich. Wapno palone w tym wypadku pełni rolę półproduktu, łączy się go z wodą, czasami także z innymi składnikami (na przykład plastyfikatorami. Najczęściej zaprawy są już gotowe do użycia, więc coraz rzadziej kupuje się samo wapno palone.
Zastosowanie tlenku wapnia dotyczy jednak także zupełnie innych dziedzin. Aż trudno uwierzyć, że tak często pojawia się wśród nas. Przede wszystkim może być to topik do lutowania, stosowane do oczyszczania metali. Dzięki temu, że ma właściwości higroskopijne, może służyć do higienizacji czyli neutralizacji odpadów. Wapno zmniejsza obecność bakterii i wirusów, dlatego dawniej bielono nim ściany w domach, oborach i innych budynkach gospodarczych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o prawidłowych proporcjach zaprawy murarskiej?
Wapno palone to także ważny półprodukt w przemyśle. Na jego podstawie robi się nawozy ogrodowe, środki owadobójcze używane w leśnictwie, służy do wytwarzania amoniaku oraz przesuszania i stabilizacji gruntu. Ze względu na nietypowe właściwości, wapno palone służy do wykrywania wody w pastach wodoczułych i jest składnikiem ceramicznych przewodników wysokotemperaturowych.
Wapno palone – postaci i rodzaje
Wapno palone występuje w dwóch postaciach. Najbardziej popularne jest w postaci wapna mielonego – tak ma najwięcej zastosowań. Drugi rodzaj to wapno w bryłach, które mogą mieć różny kolor ze względu na obecność dodatków.
W zależności od rodzaju zastosowanego surowca, czyli kamienia wapiennego do produkcji wapna, można podzielić produkt na trzy podstawowe rodzaje:
- wapno wapniowe – otrzymywane z wapieni,
- wapno dolomitowe – otrzymywane z wapieni dolomitycznych lub mieszaniny dolomitów z wapieniami,
- wapno hydrauliczne – otrzymywane z wapieni ilastych.
Te rodzaje wapna mogą się lekko różnić właściwościami, ale w gruncie rzeczy nie są zbyt istotne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o silikatach?
Wapno palone – zakup i opinie
Obecnie wapno palone nie pojawia się w sklepach tak często jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Chemia budowlana bardzo poszła do przodu, więc często rezygnuje się z samodzielnego robienia zapraw murarskich czy tynkarskich. Te gotowe do zastosowania są bardzo dobrej jakości, ich cena jest co prawda wyższa, ale to jest różnica maksymalnie kilku złotych na kilogramie produktu.
Wapno niegaszone dawniej było używane bardzo często do bielenia ścian. Przygotowywało się z niego wapno gaszone samodzielnie w czasie budowy. Warto jednak pamiętać, że wtedy chemia budowlana była po prostu inna i nie było technologii ułatwiających tego rodzaju rozwiązania. Dlatego obecnie tlenek wapnia pojawia się głównie w przemyśle. Nie oznacza to jednak, że nie można go kupić w czystej formie. Bardzo wiele firm oferuje wapno palone w formie luzem, chociaż częściej spotyka się je w worach o objętości 10 lub 25 kg.
Cena wapna palonego
O wiele częściej niż czyste wapno palone, w sklepach pojawia się wapno hydratyzowane lub tlenek wapnia z dodatkami, na przykład do nawożenia ogrodów. Cena wapna palonego nie jest wysoka, kupując bezpośrednio od producenta zapłacisz kilkaset złotych za tonę. Sprawdź także ten artykuł z cenami materiałów budowlanych w Polsce.
Przedstawiamy rodzaje produktów na bazie tlenku wapnia wraz z cenami.
Produkt | Cena |
---|---|
Agrobielik Wapno nawozowe tlenkowe | 17,50 zł/25 kg |
LHOIST Wapno hydratyzowane białe | 6,20 zł/2 kg |
Izolbet Wapno budowlane | 13 zł/25 kg |
Alopl Wapno budowlane | 5,50 zł/2 kg |