Wapno węglanowe - skład, zastosowanie, cena, opinie, porady
Z uwagi na kwaśny odczyn większości gleb w Polsce zalecane jest wapnowanie gleby, aby utrzymać odczyn na właściwym poziomie. Służy do tego celu wapno nawozowe. Dowiedz się, jakie wapno nawozowe stosować i do jakiej gleby. Poznaj opinie na temat zastosowania poszczególnych rodzajów wapna nawozowego. Przeczytaj, na jakiej glebie najlepiej stosować wapno węglanowe, wapno tlenkowe czy też wapno dolomitowe.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie wapno nawozowe najlepiej sprawdza się w rolnictwie?
W rolnictwie zabiegiem agrotechnicznym wykonywanym po zbiorach jest wapnowanie, które ma wpływ na odczyn gleby co z kolei ma duże znaczenie, jeśli chodzi o plonowanie. Wapno ma działanie odkwaszające oraz utrzymujące odczyn gleby na właściwym poziomie. Wapnowanie jest niezbędne, gdyż w naszym kraju ponad połowa gleby charakteryzuje się kwaśnym odczynem. Jak powstaje kwaśny odczyn w glebie? Powoduje go stosowanie nawozów mineralnych oraz naturalne procesy zachodzące w glebie, na które nie mamy wpływu.
Czym się kierować, kupując wapno nawozowe? Cena nie powinna być czynnikiem decydującym. Warto poczytać opinie na temat producentów i zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców oraz kierować się składem produktu i jego reaktywnością. Ważne jest również rozdrobnienie produktu, gdyż wapno nawozowe bardziej rozdrobnione będzie bardziej efektywne. Wapno najlepiej jest zamawiać przed żniwami (kwiecień - czerwiec), kiedy jego cena jest najniższa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wapnie palonym?
W rolnictwie stosuje się następujące rodzaje wapna:
- wapno tlenkowe, czyli wapno palone budowlane,
- wapno węglanowe,
- wapno dolomitowe.
Wapno tlenkowe, czyli wapno palone budowlane ma działanie błyskawiczne i jest bardzo reaktywne. Dlatego też wapno palone nadaje się głównie do stosowania na glebach ciężkich i bardzo zakwaszonych. Wapna palonego nie zaleca się stosowania pogłównego oraz do stosowania tuż przed siewem. W przypadku stosowania pogłównego wapno tlenkowe może porazić rośliny i zniszczyć uprawy.
Bezpieczniejsze do stosowania jest wapno węglanowe (CaCO3), które naturalnie występuje w przyrodzie jako składnik skał wapiennych. Działa ono znacznie wolniej niż wapno tlenkowe, jednak w dłuższym okresie czasu jest bardziej skuteczne. Zalecane jest stosowanie wapna węglanowego na gleby lekkie i średnie. Wapno węglanowe nadaje się do stosowania pogłównego. Specjaliści wyrażają opinie, że do dokarmiania w czasie wzrostu roślin najlepiej nadaje się granulowany nawóz węglanowy. Jest on bardzo dobrze wchłaniany w glebie.
Najmniejszą reaktywnością cechuje się wapno dolomitowe, które działa najwolniej. Efekty jego działania widać dopiero po kilku latach. Wapno dolomitowe nie sprawdzi się, jeśli chcemy szybko poprawić stan silnie zakwaszonej gleby. Natomiast będzie ono dobrym wyborem, jeśli chcemy zachować obecny pH w glebie. Sprawdź także ten artykuł o wapnie magnezowym.
Nawozy węglanowe - działanie, opinie
Wapno węglanowe jest naturalnym produktem pochodzącym z przemielenia skały wapiennej pochodzenia jurajskiego. W rolnictwie najczęściej stosowana jest kreda pylista, kreda pastewna, mączka wapienna czy kreda jeziorna.
Nawozy węglanowe pozyskuje się z kruszenia i mielenia skał wapiennych. Są one dostępne również w postaci granulatów, które ułatwiają aplikowanie i zmniejszają pylenie. Najlepiej na nawóz nadaje się wapno węglanowe, które jest drobno zmielone i pozbawione zanieczyszczeń jak na przykład glina oraz wody.
Nawozy węglanowe stosuje się na wszystkich rodzajach gleb i do uprawy różnych rodzajów roślin. Wapno węglanowe szczególnie dobrze sprawdza się na glebach lekkich i ubogich w wapń. Najlepszym okresem na wapnowanie jest przed przeoraniem, kiedy to nawóz miesza się z glebą i działa najszybciej. Dawki nawozu powinny być uzależnione od rodzaju gleby i odczynu pH gleby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wapnie gaszonym?
Cena wapna węglanowego różni się w zależności od województwa, gdyż najczęściej jest podawana wraz z dowozem. Cena wapna węglanowego zwykle podawana jest za 1 tonę przy ilościach cało samochodowych - 26t. Dla przykładu na Allegro cena wapna węglanowego kształtuje się od 27 do 30 zł. Dostępne jest wapno węglanowe z magnezem lub bez.