Stolik ze skrzynek – drugie życie drewnianych pojemników na owoce

Niewielka cena efektownego mebla z upcyklingu

Jeśli ktoś lubi meble, które mają indywidualny charakter i są naprawdę unikatowe, może zrealizować swoje marzenia i własnoręcznie zrobić stolik z drewnianych skrzynek po jabłkach ewentualnie po winie. Zamiast szukać czegoś odpowiedniego w salonie meblowym, można wykazać się kreatywnością i oszczędzając pieniądze, cieszyć się niepowtarzalnym i dekoracyjnym egzemplarzem. Każdy sam może stać się designerem i stworzyć wygodny i stylowy stolik ze skrzynek na jabłka. Nie trzeba w tym celu dysponować wyrafinowanymi umiejętnościami rzemieślniczymi, wystarczy znajomość obsługi zwykłej wkrętarki.

W zasadzie zastosowanie w upcyklingu znajdzie każda skrzynka po winie albo po owocach. Nowe skrzynki wyglądają starannie i pasują do stylu nowoczesnego i raczej oszczędnego. Fascynujące mogą być skrzynki używane, na których czas odcisnął już jeden i drugi ślad. Odpowiednie są do wnętrza w stylu vintage. Dodatkową atrakcję stanowią skrzynki z nadrukiem.

Lista materiałów potrzebnych do zbudowania stolika obejmuje:

 • 4 stare skrzynki po winie lub owocach;
 • płyta OSB albo sklejka na dno stolika;
 • papier ścierny o drobnych ziarnach;
 • 4 metalowe nóżki albo rolki zakupione w sklepie meblowym albo budowlanym (cena niewielka);
 • śruby do zamocowania nóżek (odpowiednia liczba i średnica);
 • wkręty do drewna (do połączenia skrzynek);
 • wyrzynarka albo piłka do drewna;
 • wiertarka;
 • wkrętarka akumulatorowa albo wkrętak.

Stolik ze skrzynek krok po kroku

 1. Układ skrzynek – najpierw trzeba ustalić sposób ułożenia drewnianych skrzynek i w ten sposób określić formę przyszłego stolika. Skrzynki trzeba obrócić na bok i skierować wszystkie dnem do wewnątrz. Jeśli skrzynki zostały właściwie ustawione, na środku powinna utworzyć się kwadratowa luka. Jej wielkość zależy od wielkości użytych do budowy skrzynek.
 2. Przygotowanie skrzynek – przed przystąpieniem do właściwego montażu, trzeba skrzynki pomalować, zabejcować albo pokryć lazurą. W każdym przypadku skrzynki powinny być oczywiście oczyszczone z kurzu i zanieczyszczeń. Skrzynki używane można dowartościować poprzez zabieg z woskiem albo olejem. Szczególnie szlachetnie wygląda późniejszy stół, jeśli skrzynki zabejcuje się na ciemno albo pomaluje na ciepły odcień brązu. Bardziej odważni mogą stworzyć kolorowe skrzynki, przy czym stosuje się zwykle mocne barwy. Ciekawy efekt daje pomalowanie każdej skrzynki na inny kolor.
 3. Ustalenie wymiarów płyty – po wyczyszczeniu i zabiegach malarskich skrzynki powinny dobrze wyschnąć. Trzeba je ustawić ponownie w ustalonym szyku na płycie wiórowej albo ze sklejki. W ten sposób łatwo określić odpowiedni wymiar. Płyta utworzy podstawę stolika i posłuży do mocowania skrzynek po owocach. Po narysowaniu należy dokładnie wyciąć podstawę stolika.
 4. Poskręcanie skrzynek i płyty – poszczególne skrzynki trzeba wzajemnie umocować przy pomocy wkrętów. Wkrętów do drewna należy użyć tyle, ile to konieczne, aby powstała zwarta i stabilna konstrukcja; skrzynki nie mogą się względem siebie przesuwać ani wahać. Na koniec zostaną wszystkie połączone z płytą, co dodatkowo usztywni całość stolika. Jeśli stolika ma być zaopatrzony w nóżki albo rolki, trzeba je przymocować do drewnianej płyty, zanim zamocuje się do niej skrzynki. Do mocowania rolek (nóżek) należy użyć odpowiednich śrub.
 5. Zamknięcie luki pośrodku stolika – przestrzeń powstałą na środku stolika można wykorzystać na różne sposoby. Na przykład mogą tam znaleźć miejsce kwiaty, książki albo jakieś okolicznościowe dekoracje. Komu taka luka nie odpowiada, może ją łatwo zamknąć kawałkiem odpowiednio przyciętej płyty. Nowy stolik ze skrzynek posiada mnóstwo przestrzeni do przechowywania różnych rzeczy. W skrzynkach, których boczne krawędzie tworzą blat stolika, całe ich wnętrze może służyć do układania czasopism, książek, płyt DVD, pilotów do obsługi sprzętu elektronicznego, elementów dekoracyjnych itp. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić meble ogrodowe z palet drewnianych.

Stolik ze skrzynek w różnych wariantach

Dostosowanie stolika do stylu urządzania mieszkania

Dopasowanie nowego stołu ze skrzynek po owocach do wnętrza rozpoczyna się wraz z ich barwnym przygotowaniem, które rozpoczyna projekt. Trzeba uchwycić nastrój mieszkania:

 • Pomalowanie skrzynek po owocach albo po winie na biało, czarno albo szaro podkreśla nowoczesny i neutralny styl.
 • Ciemnobrązowe odcienie dobrze pasują do szlachetnych i dostojnych wnętrz.
 • Kolorowy stolik ze skrzynek jest żywy i indywidualny.
 • Jeśli skrzynki drewniane pozostaną możliwie w naturalnym stanie i będą tylko olejowane albo woskowane, stół bardzo dobrze nadaje się do mieszkania w stylu wiejskim albo urządzenia w stylu vintage.

Praktyczny i łatwy do sprzątania jest stół ze szklaną płytą na wierzchu. Można taką zamówić według potrzebnego wymiaru. Trzeba tylko zwrócić uwagę ze względów bezpieczeństwa, aby krawędzie płyty były zaokrąglone. Stolik można wyposażyć w nóżki od starych mebli, co podkreśli jego nieco nostalgiczny charakter. Jeśli z kolei mieszkanie ma mieć styl nowoczesny i oszczędny, zamiast nóżek lepiej będzie zastosować stalowe rurki.

Czasem potrzebny jest większy stolik, wtedy zamiast czterech skrzynek wystarczy użyć ich sześć i powiększyć powierzchnię. Ustawienie skrzynek zmieni się wprawdzie nieco, niemniej jednak ogólna zasada konstrukcji pozostanie taka sama. Dwie skrzynki trzeba zamontować dodatkowo po przeciwległych bokach stołu.

Stolik ze skrzynek na balkon albo do ogrodu

Kiedy wiosenne słońce zaczyna przygrzewać, tęskni się za powrotem do ogrodu albo na balkon na świeże powietrze. Najlepiej przy dobrej książce i filiżance kawy. Aby jedno i drugie mogło w miły sposób znaleźć swoje miejsce, niepotrzebny jest drogi stół ogrodowy ze sklepu. Mając odrobinę umiejętności rzemieślniczych, można samemu zbudować odpowiedni stolik ze starych skrzynek.

Samodzielnie przygotowany mebel może zostać ustawiony na balkonie albo w ogrodzie. Poza blatem do stawiania filiżanek, szklanek i innych rzeczy, posiada dużą przestrzeń do magazynowania. Pustą lukę pośrodku stołu można wykorzystać na przykład do postawienia kwitnącej rośliny ewentualnie przeciwsłonecznego parasola.

Zastosowanie układu czterech ewentualnie sześciu ustawionych na bocznej ściance skrzynek nie jest jedyną opcją. W podobny sposób można zbudować ze skrzynek po owocach stoliki według innego planu. W każdym wypadku powstanie mebel niepowtarzalny i praktyczny, a na dodatek stare skrzynki zyskają nowe życie.

Rozmaite formy stolików na bazie skrzynki drewnianej po jabłkach

Funkcjonalny i efektownie wyglądający stół nie musi być koniecznie świeżo wyprodukowany w masowym nakładzie wielkiego zakładu. Dowodzą tego modele wykonane na balkon albo do mieszkania ze skrzynek na jabłka, inne owoce lub wino. Rozmaite kolory i formy wykonania odpowiadają upodobaniom i potrzebom ich twórców. Stoliki ze skrzynek mogą być optycznie mocno zróżnicowane. Modele z opalanych drewnianych skrzynek po jabłkach są na przykład ciemne i tworzą rustykalny nastrój. Odmiany pomalowane na biało ewentualnie brązowo mają z kolei poważny i gładki wygląd. Stolik ze skrzynek może występować w różnych wariantach niczym tablica manipulacyjna: jako stolik kawowy, nocny, na balkon, ogrodowy; ze szklanym blatem, jako biurko i wiele innych.

Powierzchnia stolika z drewna, szkła lub innego materiału tworzy przyjemną możliwość, aby przy nim popracować, zjeść coś albo po prostu wypić filiżankę kawy. Budowa skrzynki drewnianej tworzy styl rustykalny, widoczny na pierwszy rzut oka. Stolik do pracy ze starych drewnianych skrzynek po owocach jest szczególnie odpowiedni dla osób, które pracują we własnych czterech ścianach. Właśnie stare drewno tworzy ciepłą i pełną zaufania atmosferę, w której człowiek dobrze się czuje. Jednocześnie blat ze szkła albo gładkiej płyty pozwala na wygodną pracę, a przestrzeń pod nim stanowi miejsce na dokumenty i segregatory. Jako uzupełnienie może mieć taki stół zamontowane nóżki, rolki albo przyssawki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły