Wybór palety na łóżko do sypialni - w zależności od projektu

Pierwszym krokiem na drodze zmierzającej do budowy łóżka jest wybór odpowiedniego materiału. W ofertach sprzedaży znajdziemy palety o wielu rozmiarach. Niestety nie wszystkie będą odpowiednie do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Pamiętajmy, że łóżko będzie przenosiło obciążenia użytkowników. Dlatego jego konstrukcja musi być wystarczająco stabilna oraz odporna. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się europalety. Standardowe wymiary europalet wynoszą 120 x 80 x 14 cm. W ofertach sprzedaży znajdziemy także palety w rozmiarze angielskim 120 x 120 x 14 cm. Druga opcja ułatwi wykonanie łóżka o większych rozmiarach. 

Największym atutem europalet jest powtarzalność rozmiarowa oraz duża wytrzymałość. Łóżko z europalet bez problemu może być użytkowane przez kilka osób o większej masie ciała. Dlatego to pod europalety powinniśmy wykonać projekt łóżka.

Podczas wyboru materiału musimy też odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie. Wolimy nowy materiał, czy łóżko z europalet używanych? Wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji. Dla wielu osób recykling jest głównym powodem skłaniających do montażu mebli z palet. Warto dodatkowo zaznaczyć, że obie opcje mogą być tak samo trwałe i bezpieczne. W przypadku europalet używanych musimy jedynie zadbać o to, by materiał nie był zbyt zniszczony.

Ile kosztuje paleta euro?

To kolejne z pytań, na które warto odpowiedzieć. Ceny palet euro podobnych i europalet są bardzo zróżnicowane. Na składach możemy nabyć palety już od 5 - 8 zł/szt. Jednak nie brakuje także ofert sprzedaży, w których paleta osiąga cenę 30 - 40 zł/szt. Przed zakupem warto zapoznać się ze stanem produktu. Nie każda paleta stosowana w przemyśle będzie nadawała się do wykonania estetycznego mebla. Unikajmy europalet z widocznymi ubytkami i głębokimi rysami. Co prawda mniejsze zniszczenia nie będą miały wpływu na trwałość przyszłego mebla, jednak przełożą się na zmniejszenie jego walorów estetycznych.

Tworzymy łóżko z palet euro – prace przygotowawcze

Po zakupie palet przystępujemy do prac przygotowawczych. Nasz materiał został stworzony na cele przemysłowe. Dlatego nikogo nie powinien dziwić niezbyt elegancki wygląd. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie całej powierzchni. Boki i wierzch europalety warto wyczyścić szlifierką. Prace możemy wykonać także ręcznie przy użyciu papieru ściernego, jednak będzie to bardzo czasochłonne i ciężkie do wykonania zajęcie.

Podczas szlifowania musimy usunąć powierzchniowe zabrudzenia, drzazgi oraz małe nierówności. Dzięki temu odsłonimy naturalną, elegancką fakturę drewna i sprawimy, że łóżko z europalet będzie elegancką ozdobą w sypialni.

Po oczyszczeniu materiału musimy jeszcze zadbać o odpowiednie wysuszenie drewna. Europalety nadają się do użytku zewnętrznego i zapewne tam były składowane. Drewno jest zatem zbyt wilgotne byśmy mogli skręcać z niego meble. Dlatego przed rozpoczęciem prac warto pozostawić je na kilka dni w ciepłym oraz suchym pomieszczeniu. Po wysuszeniu możemy już tworzyć łóżko, czy stół z palet. Zobaczmy więc, jak zrobić łóżko z palet.

Jak zrobić łóżko z palet krok po kroku?

Budowa nie jest szczególnie skomplikowana, szczególnie gdy mamy już projekt łóżka z palet. Jednak wiele etapów prac będzie dla nas dość żmudne. Poniżej wskażemy jak wykonać łóżko z palet krok po kroku.

Budowa łóżka z palet to świetny pomysł na tanie i bardzo atrakcyjne meble do sypialni. Łóżka z europalet można zrobić samodzielnie.
Łóżko z palet - 5 inspiracji i instrukcja, jak je zrobić krok po kroku

Krok 1 – malowanie palet drewnianych

Meble z europalet wymagają malowania bądź impregnacji. To od nas zależy, czy pozostawimy naturalną fakturę drewna, czy pokryjemy ją odpowiednim kolorem farby. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się w meble z palet zamalowanych białą farbą kryjącą. Ich zaletą jest elegancki design oraz łatwość dopasowania do pozostałych elementów wyposażenia. Białe łóżko, czy stół z palet komponują się z większością stylów aranżacyjnych i potęgują wrażenie elegancji pomieszczeń. Bardziej naturalną opcją jest pozostawienie widocznej faktury drewna. Takie rozwiązanie będzie szczególnie polecane w aranżacjach zainspirowanych stylami naturalistycznymi. Jednak nawet w tym wypadku warto pomalować palety lakierem lub lakierobejcą.

Prace malarskie z pewnością okażą się dość żmudne. Duża liczba załamań i trudno dostępnych przestrzeni może być kłopotliwa. Jednak poświęćmy malowaniu szczególną uwagę. To od precyzji wykonania tego etapu zależeć będzie późniejszy efekt dekoracyjny mebli.

Krok 2 – przygotowanie zagłówka

Wygodne łóżko z europalet powinno posiadać miękkie i wygodne zagłówki. Możemy je wykonać przy pomocy pianki tapicerskiej (najlepiej grubości nie większej niż 10 cm). Kupimy ją w niektórych sklepach branżowych lub za pomocą aukcji internetowych. Pianki tapicerskie są miękkie, a jednocześnie sztywne. Wystarczy dociąć je na odpowiedni wymiar i pokryć eleganckim materiałem.

Do prac potrzebujemy jednej dociętej na wymiar europalety (lub dwóch w przypadku łóżka o ponadstandardowych gabarytach). Piankę tapicerską układamy luźno na palecie. Następnie nakładamy na nią materiał obiciowy. Rozmiar materiału powinien uwzględniać przynajmniej kilkucentymetrowy margines.

Po przyłożeniu materiału podwijamy jedną stronę pod piankę, a następnie przyklejamy do europalety za pomocą kleju. Czynność powtarzamy przy kolejnych bokach, dbając o to, by materiał tapicerski nie zaczął się marszczyć. Po przyklejeniu wszystkich boków odstawiamy zagłówek na kilka godzin do pełnego wysuszenia i związania kleju.  Możemy dodatkowo docisnąć miejsca połączeń z paletą, co zapewni odpowiednie sklejenie.

Krok 3 – zrób sam łóżko z palet do sypialni, czyli przygotowanie ramy

Rozmiar konstrukcji nośnej zależy wyłącznie od naszych preferencji. Łóżko z palet do sypialni może składać się z jednej lub kilku ułożonych na siebie warstw palet. Typowa wysokość europalety wynosi dokładnie 14,4 cm. Zatem jeśli zależy nam na większej wygodzie, warto wykonać łóżko z kilku warstw. Największą popularnością cieszy się łóżko z palet podwójnych. Przed ułożeniem ich jedno na drugim możemy powycinać niektóre deski, dzięki czemu powstanie wygodna rama łóżka. Wykonane w ten sposób miejsce wykorzystamy jako ozdobne, niewielkie półki.

Malowanie łóżka z palet to pierwszy krok. Palety powinny zostać zabezpieczone impregnatem i farbą do drewna.
Łóżko z palet - 5 inspiracji i instrukcja, jak je zrobić krok po kroku

Meble z europalet wymagają solidnego połączenia wszystkich elementów. Dobrym pomysłem będzie łączenie za pomocą dużych drewnowkrętów. Dzięki temu nasze łóżko z palet zachowa pełną stabilność. Drewnowkręty wykorzystujemy także podczas tworzenia innych mebli (jak na przykład stół z palet). Więcej na temat innych mebli z palet czytaj w tym artykule.

Do konstrukcji nośnej przytwierdzamy też pionowy zagłówek. Innym pomysłem będzie pozostawienie swobodnego zagłówka, które lekko oprze się pomiędzy ramą, a ścianą naszej sypialni. Bezpośrednio za tego rodzaju oparciem możemy zamontować elementy świetlne (np. taśmy LED), które nadadzą meblowi ciekawego wyglądu.

Krok 4 – wybieramy materac do łóżka z palet drewnianych

Powyżej opisaliśmy jak zrobić łóżko z palet. Wieńczącym etapem jest wybór odpowiedniego materaca. Jego zakup zapewne będzie największym wydatkiem. Wybór pokrowców i typów materaca jest bardzo szeroki. Wybierzmy produkt o większej grubości. Wierzch palety będzie spełniał funkcje stelaża. Dlatego możemy umieścić na nim produkty bonelowe. Tego typu materac na paletach zapewni wygodny i bezpieczny wypoczynek. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem okazują się obecnie materace z pianki termoplastycznej, lateksu bądź pianki wysokoplastycznej. Ciekawą, ekologiczną opcją będą też produkty typu futon. Są one wykonane z surowej bawełny, obszytej materiałem płóciennym. Zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa i są w pełni ekologiczne. Taki materac na paletach zapewnia komfortowy wypoczynek oraz pełną ochronę środowiska naturalnego. Więcej na temat materaców możesz przeczytać w tym materiale.

Garść inspiracji na meble z palet drewnianych

Łóżko z europalet do sypialni nie wykorzystuje jeszcze pełnych możliwości zastosowania tego materiału. Samo łóżko można wykonać na setki sposobów. Wysokie, niskie, podświetlane łóżko z palet? Możliwości są niezliczone. Nasza sypialnia może być też wzbogacona o elegancki stół z palet, który uzupełni aranżację. Ciekawą opcją będzie także stolik kawowy, czy wykonanie szafki nocnej, która zwiększy komfort użytkowania pomieszczenia.

Szafka czy stolik kawowy z palet nie powinny przysporzyć problemów montażowych. Przy odrobinie umiejętności i wprawy wykonamy je w kilka godzin (nie licząc czasu wysychania farby). Nasze meble mogą zostać wzbogacone o dodatkowe kółka, które umożliwią wygodne przestawianie z miejsca na miejsce. Pomysły z palet dają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza.

ikona podziel się Przekaż dalej