Zanim rozpoczniemy przyklejanie okleiny meblowej

Jeśli chcemy odnowić nasze wnętrza i meble bądź tylko zakryć przebarwienia, zarysowania i niedoskonałości naszych mebli, folie samoprzylepne na meble okażą się doskonałym i tanim sposobem na to. Zobaczmy więc, jak przykleić prawidłowo tapety na meble, tak, by uniknąć pęcherzyków powietrza i by cała powierzchnia wyglądała estetycznie.

W pierwszej kolejności musimy przygotować sobie materiały, które pomogą nam w oklejeniu starych mebli folią samoprzylepną na meble. Do tego posłuży nam nożyk do cięcia tapet lub nożyczki, taśma do mierzenia albo też długa linijka oraz ołówek. Dodatkowo powinniśmy przygotować gumowy wałek lub gumową ściągaczkę do wody oraz suszarkę do włosów, którą można zastąpić też opalarką.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni starych mebli. Pamiętajmy o tym, że powierzchnia musi być równa, pozbawiona śladów kurzu oraz pyłu, a co więcej, powinna być ona odtłuszczona. Jeśli nasze meble wykonane są z surowego drewna, wtedy musimy zagruntować ich powierzchnię bazą akrylową.

Jeśli nasze meble są już odpowiednio przygotowane, możemy przystąpić do przygotowania folii. Już w tym momencie przyda nam się ołówek i linijka, którymi to zaznaczymy odpowiednio odmierzone kawałki taśmy. Pamiętajmy, że ołówkiem zaznaczamy linię na odwrotnej stronie laminatu. Warto też pamiętać o zostawieniu minimum 0,5 cm zapasu na każdej krawędzi.

Jak przyklejać okleinę na meble?

Z folią samoprzylepną na meble powinniśmy pracować pomału. Pamiętajmy, by nie odklejać od razu całej powierzchni papieru od naklejki na meble, ale delikatnie odkleić jedynie kawałek, który przyklejamy do krawędzi naszych mebli. Następnie powoli odklejamy papierowy podkład od tapety na meble i w tym samym momencie doklejamy dany kawałek do powierzchni.

Sposób ten jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu, źle naklejona tapeta na meble, będzie mogła być odklejona i przyklejona na nowo. Warto jednak wiedzieć, że odklejanie okleiny z powierzchni kartonowych lub papierowych nie jest wskazane, ponieważ zniszczy to jedynie materiał, a naklejka na meble nie będzie nadawała się już do powtórnego użytku.

Okleina na meblach oraz przyklejanie okleiny meblowej, czyli praktyczne porady, jak przyklejać okleinę na meble
Jak przyklejać okleinę meblową - praktyczny poradnik krok po kroku

Pamiętajmy, by w trakcie przyklejania okleiny meblowej stopniowo wygładzać powierzchnię. Do tego służy nam właśnie gumowy wałek lub gumowa ściągaczka do wody, które nie uszkadzają nam naszej okleiny. Dzięki nim możemy w bardzo szybki sposób wykonać swoją pracę. Nie jesteś zadowolona/zadowolony z efektów odnawiania mebli za pomocą okleiny i rozważasz zakup nowych? Skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy i znajdź firmę w swojej okolicy, która wykona dla ciebie zupełnie nowe meble na wymiar.

Przyklejanie okleiny meblowej – co jeszcze warto wiedzieć o tym, jak przyklejać okleinę na meble

Pęcherzyki powietrza to temat, który dotyczy okleiny meblowe w IKEA, Castoramie i wszystkich innych sklepach. Niestety ich pojawianie się jest bardzo częste, dlatego warto wiedzieć, co z nimi robić, kiedy pojawią się ona na naszych meblach. Usuwanie pęcherzyków powietrza nie jest aż tak trudne, natomiast wymaga cierpliwości. Jeśli zauważymy ich obecność, wtedy powinniśmy wziąć igłę i delikatnie przekłuć powierzchnię naklejki na meble. Następnie wystarczy jedynie wycisnąć powietrze zebrane pod okleiną przez dziurkę.

Istotnym elementem, w którym najczęściej wykorzystuje się przyklejanie na gorąco, jest przyklejanie okleiny meblowej na powierzchnie okrągłe. Przyklejanie na gorąco pomoże nam w dokładnym doklejeniu okleiny, w taki sposób, by nie były widoczne zagięcia. Przy metodzie na gorąco wystarczy podgrzać suszarką kawałek okleiny, naciągnąć go na klejony fragment mebli i mocno docisnąć.

Kupując okleiny meblowe w IKEA lub innych sklepach stacjonarnych czy internetowych, musimy zmierzyć się również z kolejnym problemem, a mianowicie z odklejającymi się krawędziami. Jeśli krawędzie zaczynają się odklejać, wtedy możemy po prostu użyć kleju typu Super-Glue lub przeprasować przez papier krawędź żelazkiem na najmniejszej temperaturze.

ikona podziel się Przekaż dalej