Rodzaje oklein dostępnych w sprzedaży

Okleina meblowa - fornir

Okleiny meblarskie naturalne to fornir. Jego grubość znacznie zmniejszyła się od dawnych czasów, co wpłynęło na zmianę sposobu mocowania do mebli. Nie wymaga już stosowania drewnianych kołków.  Wyparty z mody w latach 60. przez różnego rodzaju naklejki na meble z tworzyw sztucznych, obecnie wrócił do łask. Doceniają go osoby stawiające na wysoką jakość mebli. Fornir może być matowy, półmatowy lub z połyskiem. Fornir matowy pokrywany jest bejcą. Efekt połysku uzyskuje się za pomocą lakieru lub woskowania. Fornir stosowany jest przy produkcji różnego rodzaju mebli reprezentacyjnych. Położony na szafę jako okleina doda jej funkcji ozdobnej. Wykorzystywany jest do produkcji:

  • frontów szafek łazienkowych
  • frontów szafek kuchennych
  • ozdobnych mebli w rodzaju sekretarzyków
  • paneli ściennych
  • parapetów
  • drzwi
  • ram luster
  • ram obrazów

Występuje on w dwóch rodzajach - jako fornir naturalny i modyfikowany.

  • Fornir naturalny to bardzo cienki arkusz, złożony z impregnowanych płatów drewna, grubości od 0,1 do 3 mm. Tę technikę stosowano od setek lat do ozdabiania mebli wykonanych z tańszego drewna. Fornir uzyskany z trwalszego gatunku drewna nadawał im ekskluzywnego wyglądu. Obecnie jest to nadal najdroższy rodzaj okleiny. Odwzorowuje on naturalny wygląd danego gatunku drewna, ze słojami i sękami. Największą popularnością cieszy się wykonany z egzotycznego materiału. Wykończone nim meble wyglądają szlachetnie, lecz wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat mebli.
  • Fornir modyfikowany wytwarzany jest z naturalnego drewna, które poddane zostaje farbowaniu. W przeciwieństwie do forniru naturalnego pozbawiony jest wszystkich niedoskonałości. Odwzorowuje naturalną strukturę i usłojenie drewna pożądanego gatunku. Odcień jest spójny, a każdy arkusz wygląda identycznie. Jest bardziej odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, dlatego stosowany jest do wykończenia frontów szafek kuchennych i łazienkowych.

Okleiny meblowe - okleina z PCV

Okleiny meblowe PCV różnią się podłożem, grubością, połyskiem i formą. Do ich produkcji stosowana jest samoprzylepna folia PCV, na którą nanoszony jest nadruk. Są nietoksyczne i bezwonne. Folie meblowe są idealnym sposobem na renowację mebli, chociaż w sprzedaży znajdują się również odpowiednie do surowego drewna. Można stosować je na szafę, drzwi, framugi, parapety, panele ścienne.

Do powierzchni szczególnie narażonych na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne najlepsza jest samoprzylepna, gruba folia pokryta laminatem. Nie musi to być biała okleina czy drewnopochodna. Dostępne są naklejki na meble w różnych kolorach i wzorach.

Folia witrażowa z powodzeniem zastąpi firanki i rolety. Jest doskonałym materiałem dekoracyjnym, ożywiającym pomieszczenie. Naklejona na okno urozmaici jego wygląd, a równocześnie ograniczy nasłonecznienie i promieniowanie UV. Kolorowa naklejka witrażowa, to doskonały sposób na szybką odmianę mebla. Drewno białe ozdobione kolorowym motywem, nabierze efektownego wyglądu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o samodzielnym malowaniu mebli?

Okładzina meblowa – zastosowanie

Okleina meblowa z forniru i jej wykorzystanie

Okładzina meblowa z forniru z powodzeniem poprawi walory wizualne każdego stylowego mebla, odnowi go i ekskluzywnie wykończy. W przemyśle meblarskim pokrywa się nią płyty wiórowe, z których następnie wyrabiane są meble.

Chociaż cena tego materiału nie jest niska, to odpowiednio pielęgnowany, będzie długo spełniał swoją rolę bez zmian w wyglądzie. Nie bez powodu panują opinie, że fornir jest trwalszy od mebla, na który go nałożono. Nie jest odpowiedni do mebli narażonych na wysokie temperatury i zalania.

Zastosowanie okleiny meblowej z PCV

Nowoczesna okleina meblowa z PCV dostępna jest w nieograniczonej ilości wzorów i faktur. Dlatego jest to łatwy sposób na nadanie nowego charakteru meblom. Pozwala na wykazanie się kreatywnością i dostosowanie mebla do własnej estetyki.

Okleina meblowa lub okładzina meblowa wybierana przez kobietę oraz tapeta meblowa i odnawianie mebli krok po kroku
Okleina meblowa - rodzaje, opinie, ceny, zastosowanie, porady

Okładzina meblowa to doskonały sposób na przeobrażenie wystroju. Jej cena jest niska, a efekty widoczne natychmiast. Biała okleina doskonale odmieni niemodne już meble, dopasowując je do stylu nowoczesnego lub skandynawskiego.

Dostępne witrażowe okleiny meblowe w IKEA to najłatwiejszy sposób na ozdobienie pokoju dziecięcego. Nadruk o fotograficznej rozdzielczości, odporny na promieniowanie UV, to nie tylko ozdoba okna, ale przede wszystkim sposób na rezygnację z zasłon i firan zbierających kurz. Jest to ogromnie ważne w przypadku małych alergików. Okleiny meblowe to wybór wart rozważenia.

Tapeta meblowa – porady

Jak przyklejać okładzinę?

Tapeta meblowa może być wykonana z różnych materiałów, mieć postać arkuszy lub rolek. Bez względu na to, jakie rodzaje oklein wybierzemy, powierzchnię oklejaną należy starannie przygotować. Konieczne jest jej wyczyszczenie, odtłuszczenie, wyrównanie i wysuszenie. Musi być gładka, a wszelkie ubytki uzupełnione. Sprawdź także ten artykuł o wyborze mebli pokojowych.

Okleiny meblarskie od spodu pokryte są warstwą ochronną z nadrukiem kratki. To ułatwia precyzyjne przycięcie ich do wymaganego rozmiaru. Okleiny meblowe w IKEA mają ustandaryzowane wymiary i pasują do wszystkich frontów szafek tego producenta. Do zdobienia jednolitych białych powierzchni najlepsze będą naklejki na meble w żywych kolorach z ulubionym motywem.

Samoprzylepna okładzina meblowa musi zostać idealnie przycięta, gdyż w przeciwnym razie nie uzyskamy oczekiwanego efektu. Warstwę spodnią tapety meblowej odkleja się stopniowo, dociskając przyklejaną folię płaskim, równym przyrządem. Może to być linijka, którą usuwa się powstające bąble. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to korektę wykonujemy natychmiast.

Pielęgnacja okleiny

Okleina meblowa wykonana z forniru daje trwalsze efekty, jednak wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest wrażliwa na wysokie temperatury i wodę. Do jej pielęgnacji nie można stosować środków chemicznych, szorstkich gąbek czy szczotek. Wystarczy delikatny detergent lub woda z mydłem i delikatna ściereczka.

Biała okleina PCV to doskonały sposób na duże elementy, jak np. fronty szaf i szafek. Na powierzchnie szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, odpowiednie będą grube, pokryte laminatem folie meblowe. Odnowiony przy ich pomocy blat biurka, długo zachowa estetykę. Naklejki okienne można czyścić tak, jak całą powierzchnię szyby.

Ceny i opinie na temat oklein meblowych

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego rodzaju okleiny, warto zapoznać się z opiniami na jej temat, cenami oraz sposobem pielęgnacji. Dzięki temu łatwiej dokonamy najlepszego wyboru i unikniemy niewłaściwego jej zastosowania.

Ceny dostępnych w sklepach okładzin

Okleina meblowa występuje w różnych rodzajach, dlatego przed zakupem należy zastanowić się, jakiego efektu i trwałości oczekujemy? Ich cena zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Okleina meblowa to wybór wart rozważenia.

Ceny wybranych oklein meblowych

Materiał

Okleina z PCV

Fornir

Fornir modyfikowany

Zakres cenowy

Od 7 do 30 zł za rolkę

od 12 zł do 60 za 1m2

Od 30 do 200 zł za 1m2

Opinie na temat oklein meblowych

Na forach internetowych polecane są głównie okleiny PCV ze względu na niskie ceny, dużą dostępność i bogate wzornictwo. Nie bez znaczenia jest łatwość oklejania i możliwość szybkiego uzyskania efektów.

Opinie dotyczące forniru są pozytywne, jednak wysoka cena sprawia, że postrzegany jest jako materiał ekskluzywny. Padają też opinie, że jest trudny w użyciu.

Popularny blog CZTERY KĄTY rekomenduje okleinę samoprzylepną jako doskonały sposób na zmianę aranżacji pokoju dziecięcego. Natomiast portal urządzamy.pl rekomenduje fornir jako okleinę elegancką i niezwykle efektowną, mogąca stanowić ozdobę każdego wnętrza, włącznie z łazienką.

Wszystkie rodzaje oklein spełnią swoją rolę pod warunkiem, że wybierzemy je zgodnie z przeznaczeniem. Są materiałem, który nada nowego wyglądu i odświeży mebel, bez dużych nakładów finansowych i konieczności kupowania nowego mebla.

ikona podziel się Przekaż dalej