Okleina na meble kuchenne - jak ją wybrać

Jeśli nasze meble kuchenne w ostatnim czasie uległy zniszczeniu powierzchni, np. poprzez zarysowanie, czy też poplamienie, zastanawiamy się na pewno, co można z nimi zrobić, tak, by nie wymieniać ich na nowe. Doskonałą metodą, która nie wymaga od nas poświęcenia dużych środków finansowych, a także nie zajmuje dużo czasu i nie będziemy musieli zamawiać do tego specjalistów, jest okleina na meble kuchenne.

Okleiny samoprzylepna na meble kuchenne bez problemu są w stanie zakryć zarysowania i przebarwienia powierzchni mebli w kuchni. Jednak zanim przejdziemy do zakupu tapet samoprzylepnych do kuchni, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy ich odpowiednim doborze.

W pierwszej kolejności zacznijmy od wybrania powierzchni, na której ma się znaleźć okleina meblowa. Bez problemu możemy ją wykorzystać na blat kuchenny, blat stołu, a dodatkowo na szafki kuchenne. Warto jednak przed zakupem tapety na meble kuchenne, zmierzyć nasze szafki i blaty, tak, by wiedzieć, jak musi być duża tapeta samoprzylepna. Nie ma sensu kupowania zbyt szerokich tapet, jeśli nasze meble są wąskie, ponieważ wtedy odcięte kawałki okleiny i tak wyrzucimy, a jest to zbędne marnowanie pieniędzy.

Kolejnym aspektem są wzory oklein meblowych. To, jaki wzór wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas, ale warto pamiętać o tym, by wzory były dopasowane do obecnej aranżacji pomieszczenia. Jeśli nasze pomieszczenie urządzone jest w nowoczesnym i minimalistycznym stylu, wtedy mamy większe pole do popisu. Jeśli interesuje cię zachowawczy i minimalistyczny styl aranżacyjny, warto żebyś skorzystał z inspiracji Skandynawią. Sprawdź zatem ten artykuł o salonie urządzonym w stylu skandynawskim.

Jakie okleiny samoprzylepne na meble kuchenne możemy zakupić

Okleiny samoprzylepne na meble kuchenne dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych i wzorniczych. Producenci starają się tworzyć jak najbardziej zróżnicowane tapety samoprzylepne, po to, aby każdy był w stanie dobrać tapetę odpowiadającą jego wymaganiom i pasującą do wystroju jego kuchni.

Najbardziej popularna okleina meblowa ostatnich lat to z pewnością tapeta samoprzylepna imitująca drewno. Na rynku dostępnych jest wiele odcieni i wzorów tego typu oklein na meble kuchenne. Możemy zakupić zarówno jasne, jak i ciemne drewno, o większej lub mniejszej ilości sęków. Co więcej, możemy również wybrać między pionowym a poziomym ułożeniem drewna, co jest bardzo ważne, zwłaszcza przy szafkach kuchennych.

Inną możliwością odmiany swoich starych, nudnych i podniszczonych mebli jest tapeta na meble kuchenne w jednobarwnych kolorach, czyli tzw. tapeta gładka. Tapety gładkie cieszą się bardzo dużym uznaniem głównie przez wzgląd na niskie ceny, ale także na dużą różnorodność kolorystyczną. Takie tapety dostępne są w bardziej stonowanych, ale i jaskrawych i odważnych kolorach, które komponują się doskonale z różnego rodzaju wariacjami kolorystycznymi.

Nie możemy tutaj zapomnieć, że okleiny samoprzylepne do kuchni mają też inne wzory, a mianowicie nawiązujące do tego, jakie czynności wykonywane są w kuchni i co można w niej znaleźć. Dlatego też możemy spotkać się z okleinami, na których widać mieszanki różnego typu przypraw, zestawienia owoców, czy też warzyw, a także bardzo estetycznie wykonane dania.

Jeśli chcemy, by w naszej kuchni zadziało się coś wyjątkowego, a wnętrze nie było takie tradycyjne i monotonne, możemy posłużyć się także okleinami meblowymi, których motywem będą kwiaty lub roślinność. Takie rozwiązanie nie jest jednak odpowiednie do wszystkich wnętrz, przez co należy wiedzieć, jakie zestawienia ze sobą współgrają.

Ile kosztuje tapeta na meble kuchenne i w jaki sposób ją wyeksponować

Okleina na meble kuchenne nie jest drogim rozwiązaniem. Musimy jednak liczyć się z tym, że konkretna cena tapety zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest to, jakiego producenta tapet samoprzylepnych wybierzemy, a także, gdzie planujemy zakupić swoje tapety. Pamiętajmy, że wielokrotnie możemy znaleźć sklepy internetowe, które oferują dużo tańsze okleiny niż w sklepach stacjonarnych. Natomiast wtedy należy poznać opinię na temat tego sklepu.

Kolejną ważną rzeczą jest to, że cena zależy od wymiaru i rodzaju tapet. Mniejsze okleiny w rozmiarze standardowym 45 × 200 cm są tańsze i możemy je zakupić już za około 18-20 zł, natomiast te, których rozmiar wynosi 67,5 × 200 cm, są droższe, a ich koszt to około 25 zł. Najdroższe będą dość duże okleiny meblowe o wymiarach 90 × 200 cm, których cena wynosi około 30 zł i więcej. Nie możemy zapomnieć, że okleiny, na których są typowe wzory kuchenne, mogą okazać się jeszcze droższe.

Przejdźmy natomiast do tego, w jaki sposób użyć okleiny meblowe. Najważniejsze jest to, by przed użyciem dowiedzieć się, jak okleić szafki kuchenne, blaty itd. Wtedy już możemy zastanowić się nad kompozycją. Bardzo interesująco wyglądają dość minimalistyczne kuchnie, w których meble oklejone są na różne kolory. Takie rozwiązanie przyciąga oko i sprawia, że nasza kuchnia nie jest już nudna, dzięki grze kolorów, które w niej użyjemy. Genialne są także zestawienia, w których do ciemnych lub bardzo jednostajnych blatów kuchennych i innych urządzeń, dobierzemy jaskrawe np. limonkowe lub błękitne szafki kuchenne.

Jeśli nie chcemy jednak, by w naszej kuchni zagościło tyle kolorów, wtedy możemy zdecydować się na okleinę kuchenną, na której powierzchni znajdą się kompozycje przypraw, warzyw i owoców. Tematyka doskonale nawiązuje do kuchni, a okleina stanie się jednym z elementów dekoracyjnych.

ikona podziel się Przekaż dalej