Na czym polega impregnowanie drewna?

Drewno jest surowcem, które wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem. Można z niego wykonywać zarówno elementy wyposażenia wewnętrznego, jak i również znajdujące się na zewnątrz. Należy jednak zadbać o to, aby drewniane elementy były odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Właśnie w tym celu stosuje się impregnowanie drewna. Impregnacja drewna zabezpiecza ten surowiec przede wszystkim przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a szczególnie wilgoci. Dzięki odpowiednio dobranym preparatom możliwa jest między innymi renowacja parkietu lub elementów znajdujących się na zewnątrz.

Oprócz tego konserwacja drewna jest niezwykle ważnym elementem chroniącym surowiec przed pojawieniem się pleśni oraz grzyba. Impregnowanie drewna zdecydowanie przedłuża jego żywotność, a także zachowuje wszystkie cenne właściwości. Impregnacja drewna polega na wysuszeniu drewna, a następnie pokrycia jego powierzchni odpowiednimi preparatami. Należy pamiętać, że drewno nie tylko te znajdujące się na zewnątrz, wymaga systematycznej konserwacji. Dzieje się tak, ponieważ każdy impregnat z biegiem czasu po prostu traci swoje cenne właściwości lub też pod wpływem ciągłego użytkowania po prostu się ściera. Taka konserwacja powinna odbywać się raz na kilka lat. Przykładem systematycznego dbania o właściwości drewna, jest renowacja parkietu.

Impregnacja drewna - metody

W zależności od tego czy mamy do czynienia z renowacją małych lub dużych elementów, będziemy dobierać odpowiednie metody impregnacji. Najważniejsze jest to, aby preparaty do impregnacji na pewno dokładnie pokrywały drewnianą powierzchnię. Ponadto niektóre prace związane z konserwacją drewna muszą zostać wykonane przez profesjonalistów, chociażby ze względu na utrudnioną dostępność elementów. Przykładem jest konserwacja drewna konstrukcyjnego, na który składa się dach kopertowy.

Impregnacja drewna na taras krok po kroku, czyli zastosowanie najlepszych preparatów, środków, metody i sposoby
Impregnacja drewna krok po kroku, czyli sposoby, rozwiązania, najlepsze preparaty i producenci, porady

Wybierając konkretne metody impregnacji drewna, wyróżnimy przede wszystkim:

  • Ręczne malowanie - tego typu metody impregnacji mogą być wykonane całkowicie samodzielnie. Konserwacja polega głównie na nakładaniu wybranego impregnatu na drewnianą powierzchnię przy pomocy pędzla. Wybrany impregnat zawsze stosujemy, uwzględniając kierunek słojów. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją konkretnego preparatu, dzięki czemu będziemy wiedzieli, ile warstw należy położyć, a także w jakich odstępach czasu. Dzięki takiej metodzie może zostać przeprowadzona renowacja parkietu.
  • Nakładanie preparatów do impregnacji metodą ciśnieniową - impregnacja drewna metodą próżniowo-ciśnieniową pozwala na uzyskanie doskonałych efektów. Profesjonalnie przeprowadzona konserwacja pozwala na przeniknięcie impregnatu w całą masę drewna. Dzięki temu całe elementy drewna konstrukcyjnego są zabezpieczone przed wilgocią, a nie tylko ich powierzchnia. Opłaca się, aby w ten sposób zaimpregnować więźbę na dach kopertowy lub innego typu. Ciśnieniowo-próżniowa konserwacja pozwoli na zabezpieczenie drewna nawet na okres 20 lat. Najczęściej tego typu konserwacja odbywa się na zewnątrz, a także w czasie budowy domu jednorodzinnego. Dach kopertowy lub innego typu więźba dachowa, konserwowane są w ten sposób wyłącznie przez doświadczonych specjalistów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o impregnatach.

Impregnat do drewna - rodzaje preparatów

Do najpopularniejszych preparatów przeznaczonych do konserwacji drewna sosnowego lub innego gatunku, zaliczymy:

  • Impregnat wodorozcieńczalny - działają głównie na bazie wody połączonej z woskami, czy też żywicami. Konserwacja drewna sosnowego, jak i również innych gatunków drewna możliwa jest zarówno na zewnątrz, a także wewnątrz budynku. Tego typu preparaty są wyjątkowo bezpieczne, nie powodują żadnych szkodliwych oparów. Poleca się stosowanie go jeszcze do mokrego drewna sosnowego. Niestety po wyschnięciu drewna konserwacja wodorozcieńczalnymi preparatami nie ma sensu, ze względu na wysokie ryzyko popękania materiału.
  • Impregnat rozpuszczalnikowy - pozwala na wyjątkowo skuteczną konserwację drewna ze względu na przenikanie składników w głąb masy drewnianych elementów. Ich głównym składnikiem jest najczęściej benzyna lotna. W takim razie drewno po konserwacji nie może mieć styczności z ogniem, jak i również z wysokimi temperaturami. Przy pomocy preparatów z tej grupy możliwa jest konserwacja drewna konstrukcyjnego, a także przy różnych elementach architektury ogrodowej. Zaimpregnowany materiał staje się odporny na działanie wilgoci, promieni słonecznych, a także pozostałych warunków atmosferycznych.
  • Impregnat solny - jest to grupa preparatów działająca na bazie soli. Dzięki nim można zabezpieczyć między innymi konstrukcję, na której opiera się dach kopertowy lub innego typu. Należy jednak uważać, aby dach kopertowy nie przykrywać blachą, ponieważ sól zawarta w preparatach może przyczynić się do pojawienia się korozji.
  • Impregnat olejowy - określany również jako ekologiczny impregnat na bazie oleju lnianego.  Dzięki niemu możliwa jest renowacja parkietu, jak i również zabezpieczenie drewnianych elementów narażonych na działanie wilgoci. Jeżeli jednak preparat jest bogaty w składniki lotne, to wtedy przy jego pomocy można zabezpieczać wyłącznie elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz, na przykład architekturę ogrodową. Impregnacja polega przede wszystkim na nadaniu drewnianym elementom właściwości hydrofobowych.
ikona podziel się Przekaż dalej