Jak postarzyć drewno? Efekt osiągany poprzez szczotkowanie

Szczotkowanie należy do najprostszej metody postarzania drewna i może przynosić bardzo dobry efekt wizualny. Zabieg możemy wykonać na wszystkich powierzchniach drewnianych. Szczotkowanie polega na starciu wierzchniej warstwy drewna. Co ważne, samo drewno nie jest uszkodzone. Nie ma obaw o zepsucie mebla lub zmniejszenie jego funkcjonalności.

Do prac wystarczy dobrze dobrana, druciana szczotka. Osoby z większym doświadczeniem mogą także wykorzystać szlifierkę kątową ze szczotką. Samo szczotkowanie ma na celu wprowadzenie wrażenia postarzenia. Osiągniemy to poprzez wykonanie niewielkich zarysowań i drobnych żłobień. W efekcie drewno zostaje wizualnie postarzone, a mebel nabiera ciekawszego, bardziej klasycznego wyrazu.

Szczotkowanie wymaga też odpowiedniego utrwalenia efektu prac. Po wykonaniu drobnych zarysowań należy dokładnie odpylić i oczyścić całą powierzchnię mebla. Następnie możemy nałożyć na nie warstwę preparatu ochronnego. Postarzane drewno świetnie współgra z lakierem i woskiem.

Postarzane meble o idealnej kolorystyce – efekt uzyskany dzięki patynowaniu

Patynowanie i przecieranie to dwie najczęściej stosowane metody postarzania mebli. Efekt prac może okazać się bardzo ciekawy, a drewno idealnie sprawdza się w pomieszczeniach zainspirowanych stylem shabby chic. Proces patynowania wymaga przejścia przez kilka bardzo ważnych etapów prac. Pierwszym z nich jest usunięcie starej powłoki lakieru lub farby. Czym zedrzeć starą warstwę lakierniczą? Najlepiej sprawdzi się papier ścierny i delikatne przecieranie, które wytworzy drobne wgłębienia w powierzchni drewna.

Najlepszy efekt uzyskamy przy zastosowaniu metody transparentnych warstw. W tym celu na oczyszczony mebel nakładamy ciemną bejcę. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy warstwę podkładową. W trzeciej kolejności stosujemy biały wosk do drewna. Najlepszy efekt osiągniemy poprzez naniesienie wosku zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Czym nakładać preparat? W tym celu najlepiej sprawdzi się zwykła bawełniana szmatka, którą dokładnie przecieramy powierzchnię drewna.

Nasze postarzane meble są już prawie gotowe. Efekt patynowania należy dodatkowo zabezpieczyć. W tym celu nakładamy jeszcze jedną warstwę ochronną. Najczęściej jest to bezbarwny wosk, który chroni mebel przed wilgocią, a jednocześnie zabezpiecza powierzchnię patyny.

Jak postarzyć drewno poprzez ługowanie?

Kolejne sposoby na postarzanie mebli polegają na nałożeniu warstwy ługu. Jest to specjalny preparat chemiczny, będący wodnym roztworem zasady sodowej. Ług ma właściwości wybielające drewno i wnika głęboko w jego strukturę. Tego typu metody na postarzane meble mogą w zastąpić patynowanie i szczotkowanie. Będą dobrą propozycją dla osób, którym zależy na uzyskaniu jasnej barwy drewna przy jednoczesnym efekcie rozmycia.

Meble postarzane metodą ługowania zyskują trwałą barwę. Ług wnika w głąb struktury drewna, zapewniając trwałe wybielenie. Efekty prac mogą okazać się bardzo ciekawe, a postarzane meble często przypominają klasyczne antyki.

Jak postarzyć drewno poprzez ługowanie? W pierwszym kroku należy usunąć stare powłoki lakiernicze i dokładnie oczyścić drewno. Na mniejszych powierzchniach stosujemy czyszczenie papierem ściernym, na dużych możemy przeprowadzić cyklinowanie (np. na drewnianym parkiecie). Po zeszlifowaniu i oczyszczeniu drewna nanosimy ług. Prace możemy wykonać przy pomocy wałka lub pędzla. Musimy zadbać o to, by warstwa ługu była rozprowadzona równomiernie po całej powierzchni. Zaleca się nakładanie preparatu zgodnie z rysunkiem słojów.

Postarzanie możemy wykonać poprzez kilkukrotne ługowanie. Dzięki temu uzyskamy silniejszy efekt wybielenia drewna. Jeśli efekt jest dla nas satysfakcjonujący, możemy już nałożyć warstwę zabezpieczającą. Jak zrobić? Przed jej naniesieniem warto dodatkowo przetrzeć i zmatowić powierzchnię drewna. W roli ostatecznej warstwy może sprawdzić się specjalny olej, nieco rzadziej wykorzystuje lakier do drewna. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach do drewna.

Proste domowe sposoby na postarzanie – czym je wykonać, jaki efekt można uzyskać?

Niektóre sposoby na postarzanie mebli obejmują wykorzystanie prostych przyborów, które posiadamy w domu lub mieszkaniu. Czym można postarzyć mebel i uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny? Co ciekawe, do prac często wykorzystuje się zwykłą kawę lub herbatę. Jest to najprostszy sposób na zmianę zabarwienia drewna bez konieczności malowania. Kawa i herbata są znanymi barwnikami, które mogą skutecznie przyciemnić kolory drewna.

Do prac wykorzystujemy bardzo mocny, wystudzony napar. Miksturę dokładnie wcieramy w drewniany mebel, aż do uzyskania interesującego nas efektu. Do prac wykorzystujemy bawełnianą szmatkę. Wcieranie przeważnie wykonuje się kilkukrotnie. Każda kolejna warstwa powinna być nanoszona po dokładnym wyschnięciu poprzedniej. Uzyskany efekt przyciemnienia sprawi, że drewno będzie wizualnie postarzone. Przy czym należy pamiętać, by dodatkowo zabezpieczyć jego powierzchnię. W tej roli świetnie sprawdzi się olej.

Następnym domowym sposobem na postarzenie drewna jest szarzenie jego powierzchni. Jak postarzyć drewno? Wystarczy wetrzeć w nie mieszaninę wody i octu. Prace wykonujemy przy użyciu bawełnianej szmatki. Ocet powinien delikatnie postarzyć barwę drewna. W efekcie jego powierzchnia będzie wyglądała na lekko spłowiałą od długotrwałego przebywania w słonecznej ekspozycji. Po uzyskaniu pożądanej kolorystyki drewno możemy dodatkowo zabezpieczyć warstwą ochronną.

Woskowanie jako proste sposoby postarzanie nowych mebli

Nasza ostatnia odpowiedź na pytanie, czym można postarzyć drewno to woskowanie. Wykorzystanie tej metody jest dość proste i nie wymaga od nas dużego doświadczenia. Dzięki temu to właśnie wosk staje się jednym z chętnie wybieranych sposobów na postarzanie drewnianych powierzchni.

Prace rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia całej powierzchni drewna. Dobrze zachowane lakierowane lub bejcowane drewno nie wymaga szlifowania i zrywania wierzchniej powłoki. W zupełności wystarczy je oczyścić, usuwając wszystkie zabrudzenia. Jeśli powierzchnia nie jest zadowalająca, wtedy przycieramy mebel i pokrywamy go nową powłoką z lakierobejcy bądź bejcy. Konieczne jest zastosowanie naturalnej lub nieco ciemniejszej kolorystyki, która zapewni najlepsze efekty.

W kolejnym kroku przecieramy drewno woskiem. Najlepsze efekty uzyskamy poprzez przetarcie kantów i zdobień na meblach. Na tak przygotowaną powierzchnię zastosujemy kolejną powłokę. Będzie to biała farba akrylowa. Co istotne, wosk uniemożliwi przyczepienie się farby do drewna. Dzięki temu miejsca pokryte warstwą wosku będzie można w prosty sposób oczyścić przy użyciu drobnego papieru ściernego. Prace wykonujemy bardzo delikatnie. Dzięki temu ponownie odsłonimy kolor mebla, który znajdował się pod woskiem.

Znasz już najpopularniejsze metody na postarzanie drewnianych powierzchni. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Podpowiemy Ci, co na ścianie w salonie sprawdzi się najlepiej. Wskażemy także, czym wyczyścić fugę na podłodze i wskażemy, co na podłogę na balkon okaże się najpraktyczniejsze.

ikona podziel się Przekaż dalej