Renowacja drzwi i ich odnowienie - zobacz, jak odnowić stare drzwi
Stare drzwi drewniane często szpecą wygląd pomieszczeń i stają się jednym z najmniej eleganckich elementów wyposażenia. Na szczęście nie musimy ich wymieniać. W wielu wypadkach wystarczy jedynie delikatne odnowienie starych drzwi, które nada im blasku i estetyki. Poniżej podpowiemy, jak odnowić stare drzwi i przywrócić im pierwotny design.
Jeśli interesuje cię remont wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Renowacja drzwi – czy to ma sens?
Zalety renowacji drzwi
Odnawianie drzwi ma na celu przywrócenie ich eleganckiego wyglądu. Proces renowacji będzie szczególnie wskazany przy starych drzwiach, które posiadają dla nas pewną wartość. Najczęściej odnawianiu poddaje się stare drzwi wykonane z naturalnego drewna. Ich klasyczny, ponadczasowy charakter świetnie sprawdzi się do odnowionego domu lub mieszkania.
Renowacja drzwi może zostać przeprowadzona zarówno na skrzydłach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń. Drewniane drzwi wewnętrzne oraz zewnętrzne możemy odnowić samodzielnie. Będzie to prosty sposób na poczynienie dodatkowych oszczędności. Jednak trzeba pamiętać, że samodzielnie wykonana renowacja drzwi może być dość czasochłonna i wymagać odpowiedniego przygotowania. Sprawdź także cennik renowacji okien i drzwi.
Kiedy renowacja drzwi może nie przynieść pożądanego efektu?
Rozważając odnowienie starych drzwi, zwróćmy szczególną uwagę na ich stan techniczny. Stare drzwi często posiadają tylko lekko porysowaną, zmatowioną powłokę malarską. Jej odświeżenie diametralnie zmienia wygląd całego produktu i nadaje mu eleganckiego wyglądu.
Inaczej jest w przypadku drzwi, które posiadają duże ubytki, a tym bardziej wypaczenia. Niektóre drzwi drewniane mogą być na tyle zniszczone, że ich renowacja nie przyniesie oczekiwanego efektu. Dlatego jeśli chcesz odrestaurować drewno, upewnij się czy nie posiada zbyt dużych uszkodzeń i niemożliwych do wyeliminowania wypaczeń. Poniżej podpowiadamy, jak odnowić drzwi krok po kroku. Jakie zatem są pomysły na odnowienie drzwi i jak należe je zrealizować?
Jak odnowić stare drzwi? – prace przygotowawcze
Kompletujemy narzędzia
Renowacja starych drzwi wymaga przejścia przez kilka etapów prac. Pierwszym krokiem zbliżającym do odnowienia drzwi drewnianych będzie przygotowanie niezbędnych narzędzi. Załóżmy, że nasza renowacja drzwi obejmie usunięcie zniszczonej powłoki malarskiej, wygładzenie powierzchni drewna oraz malowanie drzwi drewnianych.
Odnawiając stare drzwi z drewna, z pewnością wykorzystamy kilka podstawowych narzędzi. Będzie to papier ścierny, szmatka, wałek lub pędzel, kuweta malarska, farby (np. Tikkurila Everal Matt, czy Tikkurila Everal Aqua Sem), szlifierka.
Pamiętajmy też, że przed malowaniem powierzchni drewnianych konieczny będzie demontaż metalowych elementów (np. klamki, zamka). W tym celu przyda się śrubokręt, młotek i kombinerki. A może zainteresuje cię także regulacja drzwi?
Przygotowujemy stare drzwi do odnawiania
Jak odnowić stare drzwi? Pierwszym krokiem praktycznym będzie demontaż klamek i zamków. Jeśli nasze stare drzwi posiadają przeszklenia, warto też je zdemontować. W ten sposób unikniemy ryzyka zachlapania farbą lub uszkodzenia mechanicznego. Demontaż szyby nie powinien sprawić większych trudności, jednak warto przeprowadzić go w sposób bardzo delikatny.
Stare drzwi należy także wymontować z zawiasów (zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne). Cięższe ramy możemy zdjąć z zawiasów podważając je przy dużej łapy do wyciągania gwoździ. Zdjęte z zawiasów drzwi drewniane układamy na folii malarskiej. W ten sposób zabezpieczymy powierzchnię podłóg przed ubrudzeniem.
Renowacja drzwi – etap oczyszczania powierzchni
Czyszczenie mechaniczne
Stare drzwi są zazwyczaj pokryte zniszczoną powłoką malarską (przeważnie są to farby olejne). Usuwanie farby olejnej nie jest szczególnie skomplikowane, jednak wymaga sporo czasu oraz dokładności. Osoby zastanawiające się, jak odnowić drzwi pokojowe powinny rozważyć czyszczenie mechaniczne. W ten sposób w pomieszczeniu nie ulotnią się szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne.
Czyszczenie mechaniczne to usuwanie farby olejnej papierem ściernym. Taka renowacja drzwi będzie bardzo czasochłonna, jednak przyniesie dobre efekty. Stare drzwi często posiadają nieregularne, zdobione kształty. Większe, równe powierzchnie możemy z łatwością oczyścić przy użyciu szlifierki. W trudnodostępnych przestrzenie czyścimy ręcznie papierem ściernym.
Podczas szlifowania warto wykorzystać papier ścierny o gradacji 120 do 320. Wybór gradacji będzie uzależniony od stanu skrzydła, grubości powłoki malarskiej oraz oczekiwanego efektu.
Pozbawione starej farby drzwi drewniane trzeba jeszcze oczyścić z pyłu. Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne możemy z łatwością oczyścić przy pomocy wilgotnej ściereczki. Delikatnie zbieramy nią pył, zwracając szczególną uwagę na miejsca trudnodostępne. Oczyszczone drzwi drewniane są już gotowe do dalszych prac renowacyjnych.
Jak odnowić stare drzwi - czyszczenie chemiczne
Jak odnowić stare drzwi? Jednym z popularnych sposobów będzie czyszczenie chemiczne, które ukaże niezniszczone fragmenty drewna. Drzwi drewniane możemy oczyścić z farby przy użyciu wielu łatwo dostępnych środków chemicznych. Przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Każdy preparat może posiadać nieco inny czas działania, czy zalecenia dotyczące aplikacji.
Środki chemiczne mają za zadanie rozpulchnienie starej powłoki malarskiej. Czas ich działania przeważnie oscyluje w granicach pół godziny. Warto pamiętać, aby drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne pokryć równomierną warstwą preparatu. Dzięki temu usuwanie farby nie powinno przysporzyć większych trudności.
Skuteczność działania środka chemicznego rozpoznamy po stanie starej powłoki malarskiej. Farby zaczną się rozpulchniać, a ich powierzchnia samoistnie się złuszczy. Po odczekaniu czasu podanego na opakowaniu produktu możemy już bezpiecznie usunąć starą powłokę przy użyciu szpachelki.
Użycie środka chemicznego znacznie ułatwi proces przygotowań. Jednak osoby, które zastanawiają się, jak odnowić drzwi pokojowe lub zewnętrzne często biorą także pod uwagę koszty całego przedsięwzięcia. Usuwanie farby olejnej przy pomocy dedykowanych środków chemicznych z pewnością zwiększy ostateczne koszty renowacji. Co więcej, prace nie powinny być wykonywane w pomieszczeniach mieszkalnych.
Odnowienie starych drzwi – etap maskowania ubytków
Drzwi drewniane często posiadają niewielkie ubytki lub głębokie rysy, których nie zamaskujemy przy pomocy szlifowania. Na szczęście w ofertach sprzedaży znajdziemy wiele przydatnych preparatów uzupełniających.
Zarówno drzwi wewnętrzne jak i zewnętrzne powinny być odnawiane przy użyciu dobrej jakości preparatów. Na etapie maskowania ubytków warto zainwestować w szpachle dedykowane do drewna. Co prawda w ofertach sprzedaży znajdziemy także szpachle uniwersalne, jednak ich trwałość może okazać się nieco gorsza. Tylko szpachle dedykowane do drewna zachowują po zaschnięciu właściwości tego materiału i pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów wizualnych.
Przed nałożeniem masy szpachlowej warto przeczytać instrukcję na opakowaniu produktu. Dzięki temu dowiemy się, jak odnowić stare drzwi, maskując ubytki oraz wgłębienia.
Po zakończeniu szpachlowania trzeba odczekać do czasu pełnego zaschnięcia preparatu wypełniającego. Po upływie okresu podanego na opakowaniu szpachli można już bezpiecznie rozpocząć malowanie drzwi drewnianych.
Malowanie drzwi drewnianych
Jak odnowić stare drzwi? Wybór farby
Omówiliśmy już prawie wszystkie kroki, które podpowiadają, jak odnowić drzwi pokojowe. Drewno jest już oczyszczone, a ubytki zamaskowane. Kolejnym etapem będzie malowanie drzwi drewnianych. Na tym etapie stajemy przed dylematem wyboru odpowiedniej farby do drewna.
Do malowania drewna świetnie sprawdzają się farby alkidowe. Dobrym przykładem będą preparaty Tikkurila Everal. Są to farby, które należy stosować na zewnątrz. Charakteryzują się długim czasem schnięcia, jednak ich powłoka jest bardzo trwała i odporna na zmienne warunki. Farby Tikkurila Everal są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu dopasujemy je do stylistyki każdego drewna.
Drugim sposobem na malowanie drzwi drewnianych będą tradycyjne farby akrylowe. Farba akrylowa jest produktem wodorozcieńczalnym i nie posiada tak intensywnego, nieprzyjemnego zapachu, dlatego świetnie sprawdzi się jako powłoka zabezpieczająca drzwi wewnętrzne. Dobrze pomalowane produkty mogą zyskać nowoczesny design oraz wyglądać jak nowe drzwi do domu lub mieszkania.
Zastanawiając się, jak odnowić drzwi pokojowe warto także rozważyć zakup farb kredowych. Są to kolejne produkty wodorozcieńczalne, które zapewniają atrakcyjny wygląd malowanych powierzchni. Malowanie drzwi drewnianych farbami kredowymi nie jest zajęciem problematycznym. Co więcej, powłoka odznacza się bardzo szybkim czasem schnięcia, co ułatwia odnowienie starych drzwi.
Jak poprawnie malować drzwi drewniane?
Zastanawiasz się, jak odnowić stare drzwi? Jednym z najważniejszych etapów będzie nanoszenie nowej powłoki malarskiej. Malowanie drzwi drewnianych wykonujemy przy pomocy wałka i niewielkiego pędzla. Wałek przyda się do równomiernego rozprowadzania farby po większych powierzchniach. Z kolei pędzel użyjemy do malowania miejsc trudnodostępnych (np. wgłębień).
Rozpoczynając malowanie drzwi dokładnie mieszamy farbę, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Preparat nanosimy cienką, równomierną warstwą na powierzchnię drzwi. Następnie czekamy do pełnego wyschnięcia preparatu (czas schnięcia jednej powłoki malarskiej będzie podany na opakowaniu produktu). Po pełnym wyschnięciu powłoki należy delikatnie przeszlifować jej powierzchnię i dokładnie odpylić.
W ostatnim kroku nanosimy drugą warstwę farby, co utrwali i zabezpieczy drewno. Po pełnym wyschnięciu powłoki możemy przekręcić drzwi na drugą stronę i wykonać na niej proces malowania.
Powyżej opisaliśmy, jak odnowić drzwi krok po kroku. Wzięliśmy pod uwagę stare skrzydła pomalowane farbą olejną. Jednak niektóre stare drzwi posiadają dodatkowe zabezpieczenie z boazerii. W tym wypadku należy zdjąć zbędne warstwy i wykonać dalsze czynności renowacyjne. Dobrze przeprowadzone szlifowanie, maskowanie ubytków oraz malowanie sprawia, że nasze stare skrzydła będą wyglądać jak nowe drzwi.
Jeżeli wolisz zlecić renowację profesjonalnej firmie, zobacz aktualny cennik renowacji okien drewnianych.