Odnowa mebli

Jednym z najprostszych sposób renowacji starych mebli jest pokrycie starych powierzchni drewna nową warstwą ochronną. Zabieg ten okaże się bardzo skuteczny wówczas, gdy stan naszych mebli jest bardzo przyzwoity i pomimo upływu czasu nie znajdują się na nim większe ślady. Wówczas starą warstwą lakieru możemy pokryć kolejną. Kolory widoczne na powierzchni mebla powinny się wyrównać, a wszelkie ślady użytkowania – stać się mniej widoczne dla oka.

Przed malowaniem mebli warto sprawdzić, czy jego warstwę stanowi lakier czy politura. W tym celu możemy przetrzeć powierzchnię mebla szmatką bawełnianą nasączoną czystym alkohole. Lakier powinien pozostawić na tkaninie zabrudzenia, politura – będzie się rozpuszczać i przyklejać do szmatki.

Meble pokryte politurą to bardzo często stare antyki, których renowacja sprawia wiele trudności i wymaga cierpliwości. Odnowa mebli lakierowanych nie sprawia tylu problemów, dzięki czemu możemy ją wykonać samodzielnie. Jeśli jednak zdecydujesz się na malowanie mebli, sprawdź w tym artykule, jak stosować farby kredowe.

Renowacja mebli - usunięcie starej i nałożenie nowej warstwy

W przypadku zniszczonej powłoki, którą nie da się pokryć nową warstwą lakieru, najlepiej jest usunąć. Starą powłokę malarską z drewna możemy zdjąć za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli jednak nasz mebel posiada elementy ozdobne, warto zastosować specjalne preparaty, które spowodują ich złuszczenie, dzięki czemu staną się łatwe do usunięcia. W zależności od planowanego efektu, oczyszczony mebel możemy pokryć olejem, lakierem, impregnatem, bejcą lub lakierobejcą.

Renowacja starych mebli nie jest trudna. Można to zrobić samodzielnie lub zlecić profesjonaliście, który się tym zajmuje zawodowo
Renowacja starych mebli - jak to zrobić samodzielnie?

Renowacja mebli - malowanie kryjące

Renowacja mebli zniszczonych, posiadających głębokie przebarwienia powstałe na skutek kontaktu z wodą, może odbyć się za pomocą farby kryjącej przeznaczonej do drewna. W celu poprawy wizerunku, odnowa mebli czasem może okazać się bardzo pracochłonnym zajęciem, zwłaszcza gdy ich powierzchnia jest połączeniem wielu warstw lakierów i farb. Ich usunięcie jest jak najbardziej możliwe, jednak pochłania dużą ilość czasu. Renowacja mebli, podobnie jak sztuka aranżacji wnętrz, wymaga przede wszystkim kreatywności i świeżości. Czasami wystarczające może okazać się przetarcie kolejnych warstw kryjących, po czym zabezpieczenie powierzchni za pomocą bezbarwnego lakier, które przełoży się na nieoczekiwany efekt. Porady na temat wyboru farby do drewna znajdziesz w tym artykule.

Jak widać, odnowa mebli wcale nie musi być należeć do kategorii rzeczy niemożliwych. Wręcz przeciwnie. W praktyce, jest to bardzo ciekawa przygoda, dzięki której stare przedmioty pokryte grubą warstwą kurzu mogą zyskać nowy blask lub całkiem nowy wizerunek, dzięki czemu doskonale komponować się będą na tle przedmiotów znajdujących się w salonie, sypialni czy pokoju dziecka. Renowacja mebli jest bardzo interesująca, gdyż aktualne trendy w aranżacji wnętrz kładą bardzo duży nacisk na przedmioty naznaczone historią.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły