Czym wypełnić ubytki w drewnie?

Jednym ze sposobów eliminowania ubytków w drewnie, jest szpachlowanie przy użyciu dedykowanych do tego celu preparatów. W sprzedaży dostępne są między innymi szpachle oraz kity. Druga grupa produktów sprawdzi się do drewna na zewnątrz, ponieważ wykazuje się większą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Oczywiście szpachlowanie schodów zewnętrznych, czy też desek tarasowych przy użyciu szpachli również jest możliwe. Należy jednak wcześniej upewnić się, do jakich warunków przeznaczony jest konkretny produkt.

Dobrze jest się zapoznać z dokładnym zastosowaniem szpachli do drewna, dzięki czemu dowiemy się, czy samodzielna naprawa konkretnych elementów w ogóle jest możliwa. Szpachlówka do drewna wykorzystywana jest najczęściej w takich miejscach jak: schody drewniane, parkiety, meble, futryny, ościeżnice, a także różnego rodzaju konstrukcje. W sprzedaży dostępna jest także szpachla modelarska, która znajduje swoje główne zastosowanie przede wszystkim w obiektach dekoracyjnych i kolekcjonerskich. Skoro szukasz szpachli do drewna, sprawdź także ten artykuł o samodzielnej renowacji i naprawie okien.

Szpachla do drewna – rodzaje

W ofercie sklepów z artykułami budowlanymi znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów szpachli do drewna. Do tej grupy zalicza się m.in.:

  • Szpachlówka do drewna dwuskładnikowa – jest precyzyjnym rozwiązaniem, jednak wymagającym odpowiedniego przygotowania przed aplikacją na drewno. Ponieważ masa szpachlowa do drewna składa się z utwardzacza, który należy wymieszać z bazą. Dodatkowo produkt powinien być wykorzystany w miarę w krótkim czasie, ze względu na szybką utratę właściwości po otwarciu opakowania.
  • Szpachla do drewna jednoskładnikowa – preparat bardzo łatwy w użyciu. Sprawdza się przede wszystkim przy pracach naprawczych niewielkich ubytków. Jednoskładnikowy wypełniacz do drewna charakteryzuje się również mniejszą sztywnością w porównaniu do szpachli dwuskładnikowych.
  • Szpachla modelarska – szpachlowanie w przypadku prac modelarskich wymaga dopasowania odpowiedniego preparatu, który można łączyć z różnymi lakierami lub farbami wodorozcieńczalnymi.
  • Szpachla akrylowa – preparat, który doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku powierzchni drewnianych, ale również do uzupełniania ubytków w płytach gipsowo-kartonowych bądź w tynkach gipsowych. Szpachla akrylowa cechuje się krótkim czasem wysychania, a także utworzeniem praktycznie niewidocznej powłoki, co sprzyja estetyce podczas wykańczania. Już po kilkunastu minutach można pokrywać szpachlę warstwą farby.
  • Szpachla do drewna natryskowa – pozwala na odświeżenie bardzo dużej powierzchni, na przykład parkietu. Metoda natryskowa potrzebuje nieco większej wprawy. Dodatkowo szpachlowanie metodą natryskową często wymaga późniejszego lakierowania.

Polecana chemia budowlana

Szpachla do drewna czy też szpachlówka do drewna, w tym do drewna na zewnątrz i do schodów, zastosowanie, ceny i rodzaje
Szpachla do drewna – rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, porady

Przeglądając ofertę wypełniaczy do drewna, możemy wybierać nie tylko sposób nakładania, przeznaczenie lub skład, ale również kolory. Wśród uniwersalnych szpachli wyróżnimy masy o białym kolorze. Dzięki temu pasują one praktycznie do każdego rodzaju drewna, które chcemy następnie pokryć lakierem lub farbą. Jeżeli jednak będzie nam zależeć na jak najbardziej dopasowanym kolorze szpachli, wtedy powinniśmy wybrać produkt dedykowany do konkretnego gatunku drewna. Dzięki temu parametry wypełniacza dokładnie odwzorują również twardość oraz gęstość drewnianego elementu lub konstrukcji.

Masa szpachlowa do drewna – porady zakupowe

Mając świadomość już, czym wypełnić ubytki w drewnie, warto dowiedzieć się również, w jaki sposób dobierać odpowiednie produkty do planowanych czynności. Na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie, do czego dokładnie potrzebna jest nam szpachlówka do drewna, a także jakiego efektu końcowego oczekujemy. Jeżeli mamy niewielkie powierzchnie do naprawy, wtedy sprawdzi się szpachla do drewna jednoskładnikowa. Raczej nie będą wskazane różne kolory preparatu, ponieważ ciężko będzie uzyskać jednolity efekt. Tutaj warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym wypełnić ubytki w drewnie, pod względem doboru białego lub bezbarwnego kitu. Zaletą takich rozwiązań jest brak konieczności odpowiedniego doświadczenia, by móc estetycznie wypełnić wszelkie braki w drewnie.

Kolejne parametry, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi czas wysychania preparatu, czy też czas wiązania wszystkich składników z drewnem. Dzięki temu będzie nam łatwiej ocenić przebieg prac, a także zdecydować, która masa szpachlowa do drewna pod tym względem okaże się najlepsza. W przypadku wysychania kitu zwykle potrzeba od kilkunastu minut do pół godziny. Natomiast samo wiązanie, aby wypełniacz do drewna nabył wszystkie potrzebne właściwości, może zająć nawet kilkanaście dni. Jeżeli chcemy wykorzystać preparat do drewna na zewnątrz, musimy uświadomić sobie, że nie każda szpachla modelarska lub innego typu będzie do tego celu dedykowana. Tutaj najlepiej sprawdzić, czy masa szpachlowa do drewna jest odporna na wysoki zakres temperatur, a także czynniki atmosferyczne. Może się okazać, że konkretny preparat może być stosowany do drewna na zewnątrz, pod warunkiem, że drewno nie będzie znajdować się w ciągłej ekspozycji na promienie słoneczne bądź działanie deszczu. Jeżeli interesuje nas szpachla do parkietu lub na schody drewniane, warto sprawdzić czy możliwe jest późniejsze pokrywanie wypełnionego drewna warstwą lakieru, bądź farby. Niestety nie wszystkie preparaty umożliwiają szpachlowanie z późniejszym wykończeniem.

Szpachlówka do drewna – cennik

Gdy już wiemy czym wypełnić ubytki w drewnie, a także po jaki dokładnie produkt powinniśmy sięgnąć, warto zorientować się w cenach wypełniaczy. Dlatego w poniższym zestawieniu zawarte zostały najpopularniejsze szpachle. Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, że jest to szacunkowy cennik, który może w każdej chwili ulec zmianie.

Przykładowy cennik popularnych szpachli do drewna

Nazwa produktu

Cena

Vidaron szpachla do drewna – kolory: biały, 250 gram

11,99 zł

Vidaron szpachlówka do drewna – kolory: świerk, 250 gram

Od 4,50 zł

Vidaron szpachlówka do drewna – kolory: sosna, H06

8,00 zł

Vidaron masa szpachlowa do drewna – kolory: dąb

5,50 zł

Vidaron masa szpachlowa do drewna olcha, 250 gram

5,75 zł

Vidaron wypełniacz do drewna palisander, 250 gram

6,00 zł

Szpachla akrylowa do drewna 10 kg

80,00 zł

Szpachla akrylowa Stuccolegno na schody drewniane itp.250g

21,99 zł

Szpachla akrylowa na schody drewniane itp. TouPret

26,00 zł

Szpachla do parkietu Pattex Sealant 280 ml, biały

10,98 zł

Szpachla akrylowa na schody drewniane itp., świerk 200g, Tytan

9,21 zł

Szpachla Technicqll 750g, szpachlowanie do drewna na zewnątrz

138,00 zł

Wypełniacz do drewna do schodów bukowych, Superprofi 800g

23,98 zł

Wypełniacz do drewna do schodów dębowych Superprofi 350g

15,98 zł

Wypełniacz do drewna, do schodów jesionowych Vidaron 250g

4,50 zł

Szpachla do parkietu Deva Resiplas 5l

145,00 zł

Szpachla do parkietu Domalux Capon 1l

25,00 zł

Szpachla do parkietu Mapei Ultrabond

149,80 zł

Szpachla do parkietu Domalux Capon 5l

104,00 zł

Mączka kwarcowa DT-83 1kg

2,00 zł

Szpachla do drewna na zewnątrz Heban czarna 1,5 kg

22,50 zł

Szpachla modelarska Wamod 30 ml

3,70 zł

Szpachla modelarska Wamod 60g

8,00 zł

Szpachla modelarska Mr. Hobby

26,99 zł

Powyższe zestawienie cenowe rzeczywiście jest dużą wskazówką, czym wypełnić ubytki w drewnie. Inny preparat przeznaczony jest na schody drewniane lub do parkietu, a inny do drewna na zewnątrz. Należy mieć na uwadze, iż szpachlowanie elementów wystawionych na działanie czynników atmosferycznych, będzie wiązało się z większymi kosztami. Cena takich preparatów może wynieść ponad 100 złotych za opakowanie. Dla porównania tradycyjne szpachle kosztują już od kilku złotych za 0,25 kg. Dzięki wszystkim informacjom, podjęcie decyzji czym wypełnić ubytki w drewnie, będzie dużo łatwiejsze i bardziej świadome.

ikona podziel się Przekaż dalej