Najlepszy wosk do drewna, czyli jaki?

Wybieramy wosk do drewna

Zastosowanie tego produktu jest stosunkowo szerokie i zróżnicowane, a jego zakup to inwestycja na relatywnie długi czas. Idealnie sprawdza się do:

  • zabezpieczenia drewnianych przedmiotów, mebli i dodatków
  • regeneracji elementów drewnianych
  • dekorowania drewna

Wosk na meblach to swego rodzaju ich warstwa wykończeniowa, dzięki której zyskuje ono niezwykły połysk i elegancki wygląd. Wybór wosków na polskim rynku jest jednak stosunkowo duży, a rozmaite kolory i marki tego produktu zachęcają do zakupu relatywnie niskimi cenami. Trzeba bowiem podkreślić, że to jest on stosunkowo wydajny, a niewielka ilość wystarcza, by zadbać o drewniane elementy i zabezpieczyć je.

Wosk do mebli – kolory

Wosk do drewna nabyć można w wielu różnych kolorach, co dodatkowo czyni z niego produkt uniwersalny. Użyta barwa preparatu może być idealnie dopasowana do naturalnej barwy drewna, ale nie musi – można dzięki niej nieco zmienić jego kolory, dodając mu nowego blasku.

Niemal każdy producent wosku do mebli przygotowuje paletę kilku, kilkunastu barw do wyboru. W ofercie jest także preparat bezbarwny, który cieszy się stosunkowo dużą popularnością.

Użycie wosku bezbarwnego również jest zasadne, nadaje on piękny połysk elementom drewnianym i podkreśla ich naturalną barwę. Za produkt bezbarwny w małej puszce zapłacimy zwykle kilkanaście złotych. Jeśli nie jesteś przekonany do zastosowania wosku do drewna, sprawdź także ten artykuł o polecanych impregnatach do drewna.

Wosk do drewna – dlaczego warto?

Woskowanie mebli i dodatków ma wiele zalet:

  • można dzięki niemu zamaskować ewentualne defekty drewnianych powierzchni
  • woskowanie można z powodzeniem przeprowadzać samodzielnie, jest to czynność niezwykle prosta
  • stosując wosk do mebli, zapewniamy im blask i stylowy wygląd

Wosk barwiący, wosk koloryzujący i kolorowy

Warto wiedzieć, że wosk barwiący nie jest dokładnie tym samym, co kolorowy. Ten pierwszy jest napigmentowany mocniej niż sama powierzchnia drewna, jednak mniej silnie niż bejca. Zastosowanie wosków barwiących sprawia, że kolor drewna zostanie wzmocniony.

Kolorowe woski zaś mają za zadanie podkreślenie koloru drewna, jednak ich napigmentowanie jest z reguły nieduże. Choć ich barwa może być ciemna, nie wybarwiają na ciemno mebla czy innego elementu.

Warto podkreślić również, że wosk koloryzujący nie jest samym, co kolorowy. Kiedy zatem mamy problem z wyborem odpowiedniego rodzaju, warto poradzić się ekspertów i opisać im efekt, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Ich pomoc z pewnością okaże się nieoceniona, pomogą wybrać woski koloryzujące, barwiące czy kolorowe. Oczywiście wosk bezbarwny na drewno to także dobry wybór.

Wosk do drewna w otwartej puszcze i jego różne rodzaje, jak wosk pszczeli, barwiący czy polecany wosk stolarski
Wosk do drewna i jego zastosowanie, a także popularne rodzaje i porady dotyczące użycia

Wosk stolarski – opinie

Ci, którzy wypróbowali już działanie wosku stolarskiego na meblach, dodatkach czy innych drewnianych przedmiotach, w swoich opiniach podkreślają szereg zalet tego rozwiązania. Materiał ten zyskuje bowiem intensywny, świeży kolor, jednocześnie zaś jego drobne nierówności mogą zostać idealnie wyeliminowane.

Opinie użytkowników nierzadko traktują także o przystępnych cenach tego typu preparatów. Zwykle za wosk stolarski w formie pasty (pojemność około 400 ml) zapłacimy 30-40 złotych, tyle samo za puszkę bezbarwnego, wysokiej jakości preparatu wiodącego producenta.

Małe opakowanie wosku do drewna z olejem lnianym, żywicą, woskiem pszczelim oraz woskiem carnauba w składzie to koszt rzędu kilkunastu złotych.

Wosk do drewna – jaki?

Wosk pszczeli i jego popularność. A może wosk wybielający?

Popularność wosku pszczelego od wielu lat wzrasta. Nic dziwnego, skoro jest to produkt w pełni naturalny i sprawdzony, a dodatkowo dostępny w relatywnie niskich cenach. Ten środek do konserwacji pozostawia powierzchnię o pięknym zapachu i aksamitną w dotyku. Za jego puszkę zapłacić należy około 40 złotych.

Wosk pszczeli można stosować nawet w przypadku tych przedmiotów, które mają styczność z żywnością. Dlatego jest on używany między innymi do konserwacji drewnianych desek do krojenia. Choć użycie wosku pszczelego wystarcza w tym przypadku tylko na pewien czas, powtarzanie tej czynności daje bardzo dobre rezultaty.

Wiodący producenci wosku pszczelego do drewna (bo wykorzystywany jest on również w kosmetyce oraz medycynie naturalnej) to między innymi:

  • Borma Wachs
  • Snekkar
  • Beeswax
  • Dekorwachs

Wosk pszczeli sprawdza się znakomicie nie tylko do mebli, używa się go także do korka. Odżywia drewno, pielęgnuje je, chroni i nadaje mu połysk. Trudo zatem dziwić się rosnącej stale popularności wosku pszczelego w naszym kraju i poza jego granicami.

Nie tylko jednak wosk pszczeli warto wziąć pod uwagę, gdy pragnie się nadać starym drewnianym meblom, drogocennym antykom czy też nowym egzemplarzom drugie życie albo lepszy wygląd. Bardzo dobrze sprawdza się także wosk wybielający, dzięki któremu dać nadać powierzchni bielony charakter.

To rozwiązanie znakomicie sprawdza się w przypadku samodzielnego tworzenia drewnianych mebli czy dodatków (zwłaszcza biorąc pod uwagę popularność stylu shabby chic). Zakup wosku wybielającego stanowi znakomitą opcję zwłaszcza w przypadku drewna dębowego.

Twardy wosk i jego zastosowanie. Olejowosk do mebli

Twardy wosk okazuje się być idealnym rozwiązaniem wtedy, kiedy pragniemy naprawić nieduże ubytki powstałe w meblach, panelach podłogowych czy też innych elementach drewnianych.

Należy jednak pamiętać o tym, żeby jego kolor dobrać możliwie jak najlepiej do barwy drewna, które chcemy poddać renowacji. Cena jednej sztabki twardego wosku (bo w takiej formie jest sprzedawany) to zwykle kilkanaście złotych.

Olejowosk do mebli i podłóg w roli preparatu zabezpieczającego sprawdzi się wprost znakomicie. Stosowany jest w przypadku amatorów i profesjonalistów. Zwykle opakowania olejowosku do mebli dostępne są w różnym stopniu połysku, by każdy wybrał dla siebie ten odpowiedni.

Olej z woskiem, terpentyna do mebli

Olej z woskiem to rozwiązanie, które niejako łączy w sobie walory jednego i drugiego produktu. Uchodzi zatem za rozwiązanie godne uwagi. Oleje z woskiem nie łuszczą się, nie odpryskują, dbając idealnie o powierzchnię, na którą zostaną zastosowanie.

Jak wykorzystywana jest natomiast terpentyna do mebli? Nierzadko antyki i meble zabytkowe czyści się właśnie tym preparatem. Warto pamiętać jednak, by niedużą ilość terpentyny najpierw zastosować w niewidocznym miejscu mebla.

Producenci różnego rodzaju środków do pielęgnacji mebli (z woskami na czele) dają dziś kupującym szereg możliwości, by mogli oni w pełni zadbać o elementy drewniane!

ikona podziel się Przekaż dalej