Częste błędy w projektowaniu szafy na wymiar

1. Nieodpowiednie wykorzystanie wolnej przestrzeni

Najważniejszym punktem, jeśli chodzi o projektowanie szaf na wymiar, jest właściwe wykorzystanie dostępnej przestrzeni pod meble. Wiele firm produkujących szafy na zamówienie oferuje wykonanie jej przy skosach czy we wnękach. Czasem dodatkowe usługi mogą zwiększać ceny. Jednak również samemu można bez problemu wykonać taką szafę, jeśli odpowiednio wykonana się pomiary.

Przeznaczenie wolnej przestrzeni w pełni na szafę do przedpokoju pozwala na wykorzystanie maksymalnie możliwości lokalowych, a co za tym idzie zwiększenie wolnego miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Wnęka powinna być na tyle głęboka, aby móc swobodnie przechowywać w niej ubrania czy sprzęt domowy.

Niekoniecznie potrzebna będzie duża wnęka pod szafy na zamówienie. Niekiedy także i mała szczelina może posłużyć do stworzenia schowka na przechowywanie drabiny czy innych artykułów gospodarstwa domowego. Nowoczesną szafę przykładowo do przedpokoju można tak inteligentnie schować we wnęce, że ciężko czasem ją dostrzec, jeśli kolorystycznie zlewa się ze ścianami. A dodane zewnętrzne lustro dodatkowo pozwala na optycznie powiększenie przestrzeni.

2. Niewłaściwe pomiary szafy na wymiar

Aby nowoczesne szafy wnękowe spełniały swoje funkcję w 100 %, należy wykonać odpowiedni projekt szafy z uwzględnieniem zapotrzebowania na miejsce do przechowywania. Niezależnie do tego, czy szafa będzie przesuwna, z lustrem czy jako tradycyjnie otwierający się mebel warto uwzględnić minimalne wymiary.

Głębokość szafy nie powinna być mniejsza niż 60 cm, a szerokość dostosowana do potrzeb oraz możliwości przestrzennych.  Szafy do zabudowy zwykle dzielą się na segmenty oraz półki.  W jednej części znajdzie się miejsce na wieszaki, a w drugiej na szuflady oraz półki. Dlatego też całkowita szerokość uwzględniona w projekcie szafy może mieć dowolną wartość. Natomiast długość pojedynczej półki nie powinna być zbyt duża, ponieważ zwiększa się wtedy podatność na jej odkształcenia.

Wszystko zależy od rozmiaru wnęki, co było poruszone we wcześniejszym artykule. Prawidłowe jej zagospodarowanie daje nam możliwość wpasowania tam szafy o właściwych wymiarach. Meble do zabudowy są nieskomplikowane w projektowaniu, jeśli tylko wykonana się właściwe pomiary.

3. Niewspółgrający styl z resztą wystroju wnętrza

Szafa przesuwna, czyli szafa na wymiar z drzwiami przesuwnymi wygląda dosyć nowocześnie. Jeśli dodamy do tego względnie niewielkie ceny za projektowanie szaf na wymiar, to okażę się, że jest to mebel dosyć często montowany w domach czy mieszkaniach. Z tego względu warto zwrócić uwagę na aranżację wnętrza oraz na dopasowanie szafy do reszty wystroju pomieszczenia.

W przypadku pokoi, sypialni czy przedpokoi, które są w stylu starodawnym i klasycznym, szafa przesuwna może być elementem kontrastowym. Co nie oznacza, że będzie to dobre rozwiązanie. Projektowanie szaf na wymiar podczas meblowania nowego domu nie stanowi problemu, ponieważ można dopasować ze sobą wszystkie meble. Jeśli jednak szafa na wymiar jest nowością w domu dawno umeblowanym, warto dopasować styl oraz kolorystykę do reszty wystroju. Dobrze jest uwzględnić to w projekcie szafy. Jeśli potrzebujesz szaf na wymiar, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców.

Pomiar szafy na wymiar, a także szafy wnękowe do zabudowy na zamówienie
Szafy na wymia na zamówienie oraz jakich błędów unikać w projekcie

Częste błędy w projektowaniu wnętrza szafy wnękowej

4. Nieprawidłowe wymiary wewnętrzne szaf na zamówienie

Wymiary poszczególnych półek czy szuflad powinny być na tyle odpowiednie, aby bez przeszkód móc w nich przechowywać ubrania. Nie należy jednak przesadzać z wymiarami, ponieważ nie zawsze więcej znaczy lepiej. Czasem też zawieszone drążki oraz odległość między nimi zależy od rodzaju noszonych ubrań. Jeśli ubrania są krótkie to zwykle nie zajmują więcej niż 100 – 110 cm wysokości. W przypadku spodni ta wysokość może być nawet do 140 cm. Natomiast posiadając długie suknie lub płaszcze trzeba liczyć się, że zajmują co najmniej 150 cm na wysokość.

Również odległość drążka od górnej półki powinna wynosić co najmniej 6 cm, aby zawieszanie wieszaków nie było utrudnione. Jeśli już mowa o wieszakach, to ich standardowa szerokość wynosi 42-46 cm. Potwierdza to wcześniej wspomniane zalecenia, aby głębokość szafy była co najmniej 60 cm. Do szerokości wieszaka należy jeszcze doliczyć ubranie, które w przypadku grubych płaszczy może dokładać nawet kilkanaście centymetrów.

Jeśli chodzi o wysokość standardowych półek na wysokości wzroku, to nie powinny one przekraczać 30-35 cm. W przypadku górnych półek może to być 40 - 50 cm. Natomiast szuflady nie muszą być wyższe niż 20 cm. Odpowiednie wielkości półek czy szuflad zapewnią właściwe przechowywanie ubrać. Dzięki temu nie będą się przesuwać czy mieszać.

5. Nieprzemyślana organizacja miejsca w szafie

Kolejny częsty błąd to niewłaściwa organizacja wnętrza szafy. Projektowanie szaf na wymiar to nie tylko wymiary wewnętrzne czy zewnętrzne. To także dobrze rozplanowana przestrzeń, która może zapewnić względny porządek w szafie. Istotny jest układ elementów, półek czy szuflad. Ilość miejsca do przechowywania powinna być dostosowana do domowników.

Zbyt wąskie półki mogą nie pomieścić ubrań takich jak spodnie, bluzy czy swetry. Z drugiej jednak strony za szerokie półki mogą doprowadzić do mieszania się ubrań podczas wkładania czy wyjmowania. Zbyt głębokie półki są niepraktyczne, ponieważ często pozostaje niewykorzystana przestrzeń za ubraniami.

Jeśli chodzi o miejsce do wieszania, to powinno być ono podzielone na dwie strefy. Pierwsza na ubrania krótkie, a druga na ubrania długie. W przeciwnym razie może zapanować chaos i bałagan. Podobnie jest, kiedy zostanie przeznaczone za mało miejsca na ubrania wiszące. Zarówno wieszaki, jak i ubrania mają swoją grubość. Jeśli będzie zbyt mało miejsca, to ubrania będą powieszone zbyt ciasno i mogą się zniszczyć.

Myśląc o montowaniu szuflad warto zaprojektować kilka węższych. Bielizna czy skarpetki nie potrzebują zbyt dużo miejsca, a wręcz przeciwnie. Dlatego najlepiej jest zaprojektować osobne szuflady na bieliznę, skarpetki czy rajstopy. Prawdopodobnie będzie to miało wpływ na cenę, ale pozwolić zachować porządek w szafie. Szafa na wymiar z drzwiami przesuwnymi to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej