Jak zaprojektować garderobę?
Garderoba jest w naszym domu miejscem, które warto zaplanować ze szczególną pieczołowitością. W niej przechowujemy ubrania, bieliznę osobistą, ręczniki, obrusy oraz inne przedmioty, z których każdego dnia korzystamy. To tam lądują też wszelkie rupiecie, które chcemy umieścić w osobnym pomieszczeniu, a które nie znajdują swojego miejsca gdzie indziej. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie garderoby. Pomysłowo zaprojektowane pomieszczenie będzie służyło domownikom przez lata. Zobacz, jak zaprojektować garderobę i w czym są lepsze od szaf przesuwnych!
Przygotowujesz się do budowy domu? A może chcesz wyremontować mieszkanie? W obu przypadkach oszacuj bezpłatnie koszty za pomocą Kalkulatorów Budowlanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Garderoba czy szafa
Pomysłów na garderobę może być tyle, ile domów w Polsce. Zacznijmy jednak od tego, czy istnieje w ogóle konieczność wygospodarowywania w domu oddzielnego pomieszczenia w postaci garderoby. Czy nie lepiej po prostu kupić kilka wolnostojących szaf i postawić gdzieś, gdzie nam pasuje?
Takie rozwiązanie jest oczywiście dobre, jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca w mieszkaniu. Sprawdzi się ono np. w ciasnych blokach. Jeżeli jednak mamy choć jeden wolny pokój, warto pomyśleć o wydzieleniu w jego obrębie osobnej garderoby przy pomocy ścianek działowych i drzwi. Wówczas powstanie nam typowo zamykana przestrzeń garderobiana do trzymania ubrań i innych rupieci. Koszt wybudowania takiej garderoby jest dużo mniejszy niż koszt zakupu kilku szaf wnękowych, dlatego poza walorami praktycznymi za garderobą przemawiają też argumenty cenowe.
Wygodna i praktyczna
Garderoba powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Planując pomieszczenie, powinniśmy mieć na względzie, że będziemy z niego korzystać przynajmniej kilka razy dziennie. Warto przestrzeń garderobianą podzielić na funkcjonalne strefy, tak aby jej codzienne użytkowanie było łatwiejsze.
I tak możemy wydzielić w obrębie garderoby przestrzeń na płaszcze, kurtki i okrycia wierzchnie, którą wyposażymy w drążki i wieszaki, oraz mniejszą przestrzeń z półkami na ubrania składane. W garderobie powinien znaleźć się również obuwnik oraz ewentualnie parasolnik. Jeżeli mamy do dyspozycji więcej miejsca, bardzo praktycznym pomysłem będzie wyznaczenie w obrębie garderoby strefy do prasowania, w której wygodnie rozłożymy deskę i podłączymy żelazko. Pamiętajmy, aby przed planowaniem tej strefy upewnić się, że w pobliżu jest gniazdko elektryczne J
Idealna, czyli jaka?
Zaleca się, aby na garderobę przeznaczyć powierzchnię nie mniejszą niż 3,5 m2. Oczywiście im większa garderoba, tym więcej zmieścimy w niej rzeczy. Pomieszczenie to najlepiej sprawdzi się wyznaczone w obrębie sypialni lub położone blisko przedpokoju i drzwi wejściowych do domu. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby mieć w mieszkaniu więcej niż jedną garderobę…
Najłatwiejsze do zagospodarowania są garderoby proste, nie posiadające skosów – jeżeli więc mieszkamy na poddaszu, musimy się bardziej nagłowić jak optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Jeżeli dysponujemy naprawdę dużym pomieszczeniem, możemy zorganizować również mini przymierzalnię – strefę z dużym lustrem, którą doceni każda Pani. Optymalnym metrażem dla garderoby wielofunkcyjnej będzie więc około 8 m2 – na takiej powierzchni zmieścimy strefę garderobianą, prasowania i przymierzalnia.
Co w środku garderoby?
Planując garderobę, powinniśmy także pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu wnętrza. Liczy się – jak wcześniej wspomniano – funkcjonalność i pomysłowość. Zaplanujmy starannie, gdzie będziemy trzymać poszczególne rodzaje ubrań. Pamiętajmy, aby nie umieszczać zbyt nisko półek na ubrania. Będzie nam za to wdzięczny nasz kręgosłup, a dolne półki stanowią idealne miejsce do przechowywania nieużywanych butów.
Warto już na etapie projektowania układu garderoby zadbać o porządek. Zastosowanie różnych pomysłowych udogodnień, takich jak szafki, szuflady czy kosze na bieliznę pomoże nam utrzymać porządek. Pamiętajmy też o zapewnieniu odpowiednio dużo miejsca na wieszaki z płaszczami, kurtkami, czy koszulami. Dzięki temu uzyskamy do nich łatwy dostęp, a ubrania nie będą się gniotły zaraz po wyprasowaniu.
Podsumowując:
- na przestrzeń garderobianą wygospodaruj najlepiej pomieszczenie w sypialni lub w jej okolicy, ewentualną drugą garderobę warto umieścić przy przedpokoju
- optymalna wielkość pomieszczenia to około 8 m2, minimalna sensowna wielkość to 3,5 m2
- w idealnej garderobie mamy miejsce dla strefy przechowywania ubrań, prasowania i przymierzalni
- zadbaj o odpowiednią klimatyzację wewnątrz garderoby, aby uniknąć stęchlizny
- dbaj o porządek w garderobie, już na etapie planowania przewiduj liczbę ubrań, którą będziesz posiadał(a) za kilka lat
- nie umieszczaj zbyt nisko półek na ubrania, umieść tam buty
- korzystaj umiejętnie z systemów przechowywania ubrań dostępnych w sklepach