Garderoba czy szafa

Pomysłów na garderobę może być tyle, ile domów w Polsce. Zacznijmy jednak od tego, czy istnieje w ogóle konieczność wygospodarowywania w domu oddzielnego pomieszczenia w postaci garderoby. Czy nie lepiej po prostu kupić kilka wolnostojących szaf i postawić gdzieś, gdzie nam pasuje?

Takie rozwiązanie jest oczywiście dobre, jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca w mieszkaniu. Sprawdzi się ono np. w ciasnych blokach. Jeżeli jednak mamy choć jeden wolny pokój, warto pomyśleć o wydzieleniu w jego obrębie osobnej garderoby przy pomocy ścianek działowych i drzwi. Wówczas powstanie nam typowo zamykana przestrzeń garderobiana do trzymania ubrań i innych rupieci. Koszt wybudowania takiej garderoby jest dużo mniejszy niż koszt zakupu kilku szaf wnękowych, dlatego poza walorami praktycznymi za garderobą przemawiają też argumenty cenowe.

Wygodna i praktyczna                                

Garderoba powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Planując pomieszczenie, powinniśmy mieć na względzie, że będziemy z niego korzystać przynajmniej kilka razy dziennie. Warto przestrzeń garderobianą podzielić na funkcjonalne strefy, tak aby jej codzienne użytkowanie było łatwiejsze.

I tak możemy wydzielić w obrębie garderoby przestrzeń na płaszcze, kurtki i okrycia wierzchnie, którą wyposażymy w drążki i wieszaki, oraz mniejszą przestrzeń z półkami na ubrania składane. W garderobie powinien znaleźć się również obuwnik oraz ewentualnie parasolnik. Jeżeli mamy do dyspozycji więcej miejsca, bardzo praktycznym pomysłem będzie wyznaczenie w obrębie garderoby strefy do prasowania, w której wygodnie rozłożymy deskę i podłączymy żelazko. Pamiętajmy, aby przed planowaniem tej strefy upewnić się, że w pobliżu jest gniazdko elektryczne J

Idealna, czyli jaka?

Zaleca się, aby na garderobę przeznaczyć powierzchnię nie mniejszą niż 3,5 m2. Oczywiście im większa garderoba, tym więcej zmieścimy w niej rzeczy. Pomieszczenie to najlepiej sprawdzi się wyznaczone w obrębie sypialni lub położone blisko przedpokoju i drzwi wejściowych do domu. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby mieć w mieszkaniu więcej niż jedną garderobę…

Najłatwiejsze do zagospodarowania są garderoby proste, nie posiadające skosów – jeżeli więc mieszkamy na poddaszu, musimy się bardziej nagłowić jak optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jeżeli dysponujemy naprawdę dużym pomieszczeniem, możemy zorganizować również mini przymierzalnię – strefę z dużym lustrem, którą doceni każda Pani. Optymalnym metrażem dla garderoby wielofunkcyjnej będzie więc około 8 m2 – na takiej powierzchni zmieścimy strefę garderobianą, prasowania i przymierzalnia.


Co w środku garderoby?

Planując garderobę, powinniśmy także pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu wnętrza. Liczy się – jak wcześniej wspomniano – funkcjonalność i pomysłowość. Zaplanujmy starannie, gdzie będziemy trzymać poszczególne rodzaje ubrań. Pamiętajmy, aby nie umieszczać zbyt nisko półek na ubrania. Będzie nam za to wdzięczny nasz kręgosłup, a dolne półki stanowią idealne miejsce do przechowywania nieużywanych butów.

Warto już na etapie projektowania układu garderoby zadbać o porządek. Zastosowanie różnych pomysłowych udogodnień, takich jak szafki, szuflady czy kosze na bieliznę pomoże nam utrzymać porządek. Pamiętajmy też o zapewnieniu odpowiednio dużo miejsca na wieszaki z płaszczami, kurtkami, czy koszulami. Dzięki temu uzyskamy do nich łatwy dostęp, a ubrania nie będą się gniotły zaraz po wyprasowaniu.

Podsumowując:

  • na przestrzeń garderobianą wygospodaruj najlepiej pomieszczenie w sypialni lub w jej okolicy, ewentualną drugą garderobę warto umieścić przy przedpokoju
  • optymalna wielkość pomieszczenia to około 8 m2, minimalna sensowna wielkość to 3,5 m2
  • w idealnej garderobie mamy miejsce dla strefy przechowywania ubrań, prasowania i przymierzalni
  • zadbaj o odpowiednią klimatyzację wewnątrz garderoby, aby uniknąć stęchlizny
  • dbaj o porządek w garderobie, już na etapie planowania przewiduj liczbę ubrań, którą będziesz posiadał(a) za kilka lat
  • nie umieszczaj zbyt nisko półek na ubrania, umieść tam buty
  • korzystaj umiejętnie z systemów przechowywania ubrań dostępnych w sklepach
ikona podziel się Przekaż dalej