Szafy na wymiar – co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego warto wybierać szafy na zamówienie?

Przede wszystkim, meble na indywidualne zamówienie to duża możliwość aranżacyjna. Możesz samodzielnie dopasować wymiary szafy do swoich preferencji i posiadanej przestrzeni. Gdy masz wygórowane oczekiwania, możesz sam zaproponować projekt szafy – i będzie ona dopasowana wyłącznie pod wymagania klienta, stworzona dla niego od podstaw. W porównaniu do np. gotowych szaf wnękowych, możliwość kupna szaf na zamówienie jest niemal nieograniczona. Warto postawić na takie szafy, bo dopasujesz ją bez większego problemu do architektonicznego układu wybranego pomieszczenia. Gotowym meblom ciężko będzie spełnić wszystkie wymagania. W przypadku szaf na zamówienie, jesteś w stanie dopasować do pomieszczenia dosłownie każdy detal – przez co maksymalnie możesz wykorzystać przestrzeń.

Wbrew pozorom, szafy na wymiar są też dużą oszczędnością nie tylko czasu, ale i pracy. Jeżeli nie masz czasu chodzić po sklepach w celu wyboru gotowej szafy, lepiej będzie stworzyć własny projekt szafy pod indywidualne oczekiwania – w zaciszu domu. Szafa do zabudowy pod zamówienie pozwoli wypełnić przestrzeń, dopasowując się do niej i nie zostawiając nieestetycznych luk, które ciężko jest czymkolwiek później wypełnić. Jeśli zamówisz taką szafę wraz z montażem, tak naprawdę nie będziesz musiał się niczym przejmować. Profesjonaliści zajmą się złożeniem szafy i ustawieniem jej. Gdy kupujesz meble gotowe, często sam musisz je skręcać, składać i wnosić. Czy jest więc to gra warta świeczki?

Szafy przesuwne na wymiar – w którym miejscu domu?

Szafy na wymiar można wkomponować praktycznie w każde miejsce domu. Możesz zrobić np. szafę wnękową pod schodami, zabudować nią ścianę czy ustawić odpowiednio wymierzoną szafę pod skosem. Wymiary szafy na zamówienie każdy może dopasować pod pomieszczenie, w którym szafa ma być ustawiona. Lokalizacja szafy jest istotna wówczas, gdy posiadasz mało miejsca i chcesz wstawić gdzieś szafę – ale tak, by nie zmniejszyć przestrzeni i by komfortowo móc z niej korzystać. Miejsce szaf wnękowych może być wszędzie w zależności od tego, ile przestrzeni posiadasz. Najczęściej, projekty szaf tworzone są pod:

 • garderobę,
 • przedpokój,
 • szafę,
 • salon.

Rodzaje szaf na zamówienie – cennik szafy na wymiar

Szafy na wymiar można podzielić na wiele różnych rodzajów. Ich ceny zależeć będą głównie od tego, jak duża ma to być szafa oraz w jakie detale będą bogate meble. Liczy się więc nie tylko wielkość szafy, ale też sposób jej wykończenia. Generalnie, szafy na zamówienie podzielić można na:

 • wnękowe – dzięki niej można w pełni wykorzystać daną przestrzeń i ustawić ją np. na całej wysokości pokoju (od podłogi do sufitu). Podłożem szafy wnękowej może być również to, które posiadasz w domu (np. panele czy kafelki).
 • pełne – czyli szafa z każdym elementem, będąca zbliżona bryłą do klasycznej szafy gotowej. Możesz ją zamówić z drzwiami uchylnymi albo przesuwnymi.
 • ze ścianką boczną – często robione są na całość pomieszczenia, montowane blisko jednej ze ścian pokoju. Ściana stanowi więc jeden bok takiej szafy.
 • ze ściankami bocznymi – to połączenie pełnej szafy razem z szafą ze ścianką boczną. Nie ma w niej konieczności montażu podłogi, a bokami mogą być dwie ściany.
 • typ L – takie szafy umieszcza się w rogu pomieszczenia. Konstrukcja przypomina literę L.
 • z pawlaczem – połączenie większości opisanych wyżej rodzajów szaf, jednak w górnej części mieści się pawlacz. To idealne rozwiązanie do wysokich wnętrz, ale też loftów lub kamienic, gdzie nie ma możliwości ustawienia innej szafy. Ceny zależne będą od wielkości szafy. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem szaf na wymiar.

Szafy na zamówienie – przydatne informacje i porady

Jak powinny wyglądać dobre szafy na zamówienie?

Ważne, by szafa złożona była z wielu materiałów wysokiej jakości. To bardzo istotne, ponieważ właśnie materiały, z których wykonana będzie szafa, świadczyć będą o jej odporności czy trwałości. Im mocniejsze materiały, tym dłużej i lepiej posłuży szafa na zamówienie. Do najbardziej trwałych materiałów do budowy szafy zaliczamy:

 • płyty laminowane,
 • lite drewno,
 • płyty drewnopochodne,
 • szkło hartowane,
 • drewno.
Duża szafa, a także szafy na wymiar, szafy na zamówienie, szafa do zabudowy i cennik
Jakie szafy na wymiar wybrać, a także szafy na zamówienie, szafa do zabudowy

W przypadku korpusów szaf, często są one robione z płyty MDF, która jest jednak bardziej podatna na zniszczenia, niż np. płyta wiórowa. Mimo to, producenci decydują się na nią, bo jest po prostu… ładniejsza. Kolejną ważną kwestią przy ustalaniu wyglądu szafy jest sposób jej otwierania. Oczywiście, największym zainteresowaniem cieszą się szafy z przesuwnymi drzwiami – bo pozwalają na oszczędność miejsca w pomieszczeniu.

Przy projektowaniu szafy, pamiętaj również o jej szerokości i wysokości, ale i głębokości. Minimum 60 cm głębokości pozwoli bez problemu wieszać w niej ubrana czy zrobić półki w meblach. Jeśli zaś szafa będzie mieć przynajmniej 150 cm wysokości, ubrania nie powinny się w niej pognieść. Pamiętaj, że szafy na wymiar mają za zadanie dać dużo wolnej przestrzeni do przechowywania różnych rzeczy, przy jednoczesnym wykorzystaniu miejsca w domu. Gdy więc dobrze przemyślisz układ szafy, będziesz mógł ją świetnie wygospodarować.

Jakie mogą być drzwi w szafach na zamówienie?

Rodzaj drzwi w szafie na wymiar to bardzo ważna sprawa. Jeżeli chcesz postawić na uchylne musisz pamiętać, że ten rodzaj drzwi wymaga sporej ilości przestrzeni. Gdy masz mniej miejsca w mieszkaniu, zdecydowanie lepiej będzie zdecydować się na szafę z przesuwnymi drzwiami. Otwierając szafę, nie będzie ona zabierać dużej przestrzeni, będąc jednocześnie funkcjonalna. Podczas wybierania takich drzwi, możesz wypełnić je na dowolny sposób – drewnem, szkłem czy nowoczesnymi panelami z ażurem.

Uchylne i przesuwne drzwi to jednak nie wszystko. Możesz zdecydować się też na drzwi łamane, czyli składano-przesuwne. Skrzydło takich drzwi składa się w połowie szerokości szafy i możesz nim przesuwać w wybrane miejsca szafy. Dzięki takim drzwiom, dostaniesz się wszędzie! Jeżeli potrzebujesz więc wyciągać różne elementy z szafy, możesz pokusić się o zamontowanie takiej np. w sypialni.

Pamiętaj również o tym, że wygląd wnętrza szaf na zamówienie zależeć będzie od tego, jak będziesz w niej trzymał przedmioty. Możesz to robić na odrębnych półkach lub na wieszakach – w szafie bez półek. Wszystko jest kwestią osobistych preferencji. A tutaj zadecydować trzeba będzie już samodzielnie. Najważniejsze, by szafy na wymiar zawsze zamawiać pod własne potrzeby.

ikona podziel się Przekaż dalej