Zabudowa garderoby krok po kroku - projekt, zamówienie, ceny
Zabudowa szafy wnękowej będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce w danym wnętrzu i wykorzystać nietypowe wnęki czy skosy. W tym artykule przedstawiamy, jak samodzielnie wykonać szafę do zabudowy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz i potrzebujesz mebli na wymiar, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Krok pierwszy: zabudowa szafy wnękowej - montaż elementów konstrukcyjnych
Zanim przystąpimy do montażu szafy wnękowej musimy pamiętać o przygotowaniu niezbędnych elementów i narzędzi. Wszystkie surowe krawędzie z płyty meblowej powinniśmy wykończyć obrzeżami, które zdecydowanie wpływają na estetykę i trwałość mebli. Kolejność zamontowania każdego z elementów uzależniona jest głównie od specyfiki naszego projektu. Najczęściej jednak prace rozpoczynają się od montażu zewnętrznych elementów konstrukcyjnych. Jeśli szafa do zabudowy będzie oparta o dwie ściany, wtedy będziemy mieli do dyspozycji tylną i lewą lub prawą część. Problemem mogą okazać się niestety krzywe piony w pomieszczeniu. W tym przypadku konieczne będzie dostawienie ścianki.
Następnie zajmujemy się montażem kątowników do ściany i przykręceniem płyty. Przydatna może okazać się tutaj poziomica, która pozwoli na dokładne ustawienie pionu płyty. Sprawdź także więcej porad na temat mebli na wymiar.
Krok drugi: systemy szafowe - montaż wnętrza szafy do zabudowy
Na początku montujemy kątowniki na bocznej ścianie, których będą miały za zadanie podtrzymywanie półek z jednej strony. Najlepiej jest zacząć od montażu górnych półek. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z zamontowaniem półek wyższych. Kolejnym krokiem będzie ułożenie półki na kątownikach i wyznaczenie poziomu. W przypadku małych półek, dopuszczalna długość śruby wynosi 35 mm. Półki o większej powierzchni powinny mieć minimum 50 mm.
Do oznaczonych linii poziomych na bocznych ścianach przykręcamy prowadnice na kosze za pomocą kołków rozporowych. Aby uniknąć przewiercenia płyty na wylot, zaleca się wykorzystanie wkrętów o długości 15 mm. Warto też pamiętać, że im większe obciążenie kosza, tym większe wkręty powinniśmy zastosować. W miejscu, w którym będą znajdowały się wieszaki, możemy zamontować dwie półki: na dole i na górze. W ten sposób będziemy mieli więcej miejsca na rzeczy i zwiększymy przy tym sztywność konstrukcji. Do montażu rurki na wieszaki możemy użyć uchwytów i wkrętów 15 mm.
Krok trzeci: montaż drzwi szafy wnękowej
Zabudowa garderoby uwzględnia również montaż drzwi. Górną i dolną prowadnicę możemy przykręcić za pomocą kołków rozporowych. Płytę na drzwi nie musimy oklejać, ponieważ została już ona wykończona obrzeżami z metalu. Powinniśmy natomiast zmniejszyć ich długość i przytwierdzić do płyty, wykorzystując przy tym gumowy młotek. Drzwi, które składają się z kilku elementów, należy połączyć przy użyciu listew dwustronnych. Kolejnym krokiem będzie zamontowanie kółek i wstawienie drzwi szafy do zabudowy w prowadnice. Następnie przyklejamy listwy samoprzylepne do krawędzi drzwi i systemu szafowego. Do wewnętrznych drzwi szafy przytwierdzamy zawiasy. Na samym końcu zajmujemy się montażem lustra. W tym przypadku możemy przykleić je do płyty lub połączyć z płytą o grubości 10-12 mm i wsunąć w listwę montażową.
Koszt zabudowy garderoby - systemy szafowe
Całkowity koszt zabudowy szafy wnękowej uzależniony jest przede wszystkim od elementów wyposażenia, czyli szuflad, oświetlenia, koszy, wieszaków. W większości przypadków zabudowa garderoby o takiej samej powierzchni i podobnym wyposażeniu może się różnić ceną, gdy standardowe elementy zamienimy na bardziej skomplikowane. Przykładowo zwykły wieszak na spodnie może nas kosztować zaledwie 20 zł, ale już za wysuwany wieszak zapłacimy nawet 120 zł. Podobnie będzie z szufladami, które zazwyczaj są droższe niż kosze.