Pompy do betonu – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Na różnych budowach często można spotkać pompy do betonu, które wypełniają świeżym betonem przygotowane wcześniej szalunki. Kiedy zachodzi potrzeba dostarczenia betonu na znaczne wysokości i odległości, zamiast taczek, pojemników i lin na wielokrążkach odbywa się wydajne pompowanie. Ze względu na wysokie wymagania, przygotowany uprzednio beton jest transportowany na miejsce przeznaczenia. Ponieważ bezpośrednie jego wylanie jest możliwe zaledwie na odległość rzędu sześciu metrów, do akcji musi wkroczyć pompa do betonu.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje pomp do betonu i ich działanie
Pompa odpowiednia do placu budowy
Rzadko kiedy da się podjechać gruszką z betonem bezpośrednio do miejsca wylewania; często praca odbywa się na wysokości albo w skomplikowanym układzie pomieszczeń. Wtedy do akcji wkracza pompa do betonu z rurociągiem. Na rynku dostępne są maszyny tego typu, nowe i używane, które zbierają pozytywne opinie, a produkowane między innymi przez takie firmy, jak:
- mercedes,
- stetter,
- cifa,
- putzmeister,
- schwing,
- zapke.
Ze względu na sposób użycia można wyróżnić trzy rodzaje pomp: stacjonarne, mobilne i pompogruszki.
Stacjonarna pompa do betonu
Zwykle jest montowana na naczepie i wymaga zamocowania rurociągu złożonego ze stalowych albo gumowych rur, którym będzie rozprowadzany beton. Podajnik rurociągu umożliwia precyzyjne i szybkie wylewanie betonu na dużej powierzchni. Pompa stacjonarna musi być przeciągnięta na plac budowy.
Zaletą pompy stacjonarnej jest możliwość użycia długiego rurociągu, w związku z czym właściwa pompa może być znacznie oddalona od miejsca wylewania betonu. Jest to bardzo przydatne w przypadku budowy tunelu albo wieżowca. Pompy stacjonarne są dostępne w szerokim zakresie mocy, od małych maszyn odpowiednich do budowy domu albo innej niewielkiej stosunkowo budowli, do wielkich pomp o wydajności ponad 100 m3 na godzinę.
Pompa stacjonarna może zamontowana na samochodzie ciężarowym, co jest idealnym rozwiązaniem do szybkiego wykonania pracy. Zamiast przeciągania albo przewożenia, operator może podjechać z pompą do betonu bezpośrednio na miejsce budowy. Jeśli planujesz użycie betonu na budowie, sprawdź także ten artykuł o klasach betonu.
Mobilna pompa do betonu
Jest samojezdną maszyną budowlaną, która składa się z samochodu ciężarowego (podwozie), pompy oraz (opcjonalnie) wysięgnika z rozdzielaczem. Jest w stanie pompować beton z kruszywem o ziarnach do 63 mm na wysokość do 100 m. Oprócz podwozia samochodowego możliwe jest zastosowanie własnego systemu jezdnego pompy do betonu na gąsienicach. Gąsienice ułatwiają poruszanie po trudnym terenie, niedostępnym dla pomp stacjonarnych i samochodowych.
Pompogruszka do betonu
Ważnym aspektem betonowania jest dostawa betonu. Zarówno pompy stacjonarne, jak i mobilne są zaopatrywane w beton z samojezdnej betoniarki. Pompogruszka do betonu łączy w sobie nie tylko pompę z podajnikiem, ale również magazynowanie i transport betonu w samojezdnej betoniarce w jednym zestawie. Do zalet takich kombinowanych maszyn budowlanych należą:
- niższe koszty i większa szybkość pracy niż pomp samochodowych,
- duży zasięg przy małym zapotrzebowaniu na miejsce,
- łatwa obsługa,
- oszczędność czasu,
- wysoka mobilność,
- szczególna przydatność do mniejszych placów budowy.
Bęben betoniarki może mieć pojemność do 7 m3 i jest wykonany z wytrzymałej stali. Jako system pompowania zastosowana bywa pompa rotorowa (wirnikowa) albo pompa tłokowa.
Dwa (a nawet trzy) sposoby pracy pomp do betonu – różne typy i modele
Podstawowe rodzaje pomp do betonu
Niezależnie od tego, z jaką pompą do betonu mamy do czynienia, w grę wchodzą dwa rodzaje pomp:
- pompa cylindrowa,
- pompa wirnikowa (pompa rotorowa).
Jeśli jednak nie ograniczymy się tylko do tłoczenia wielkich ilości betonu na budowie, ale weźmiemy pod uwagę prace renowacyjne i wykończeniowe, to pojawi się również pompa ślimakowa (pompa śrubowa). Pompa ślimakowa jest stosowana mianowicie do pompowania i natrysku betonu drobnoziarnistego, tynków elewacyjnych, tynków renowacyjnych i różnych zapraw. Tam, gdzie pompa ślimakowa okazuje się zbyt słaba, albo ziarnistość betonu zbyt duża (powyżej 8 mm), pomóc może niezawodność i dobra cena pomp do betonu np. putzmeister, stetter, cifa, czy mercedes.
Pompa cylindrowa jako pompa do betonu
Jednocylindrowe pompy były stosowane do betonu już w latach 20. Dzisiaj stosuje się przeważnie pompy dwucylindrowe, napędzane silnikami elektrycznymi albo spalinowymi. Podczas ruchu tłoka w dół powstaje podciśnienie, które zasysa beton z betoniarki. Otwarcie zasuwy powoduje tłoczenie świeżego betonu do rury transportowej, kiedy tłok porusza się do góry. Nowoczesne dwucylindrowe pompy umożliwiają płynną pracę: podczas gdy jeden zasysa beton, drugi tłoczy go do rurociągu.
W celu czyszczenia pompy względnie usunięcia zatkania przewody, każda maszyna może też pompować „do tyłu”. Funkcja pompowania zwrotnego polega na odwróceniu ruchu tłoków. Wybierając pompę bierze się pod uwagę takie czynniki, jak:
- ciśnienie tłoczenia,
- ciężar maszyny,
- cena,
- złożoność systemu.
Pompa wirnikowa jako pompa do betonu
Jest to prostszy typ pompy, w której wytworzone podciśnienie zasysa beton z mieszalnika. W elastycznym wężu beton jest podawany do miejsca przeznaczenia. w przypadku pompowania wstecznego kierunek obrotów wirnika zostaje odwrócony.
Pompa wirnikowa pracuje cicho i charakteryzuje się stałą prędkością. Podajnik betonu pozostaje praktycznie pusty, ponieważ resztki betonu mogą być zassane do przewodu tłoczącego. Oprócz betonu pompa może tłoczyć również inne media, jak woda, jastrych albo drobnoziarnista zaprawa.
Ceny pomp do betonu – pompy nowe i używane
Bardzo dobre opinie, ale też nie najniższe ceny mają urządzenia renomowanych firm. Oto kilka przykładów:
- Pompogruszka CIFA na podwoziu Mercedes (używane) – cena 300 000 zł.
- Pompa do betonu na podwoziu IVECO (używane) – cena 240 000 zł
- Pompa do betonu STETTER na podwoziu MERCEDES (nowe) – cena 1 200 000 zł.
Pompowanie betonu od prawie stu lat
W 1927 roku niemieccy inżynierowie Max Giese i Fritz Hell wpadli na pomysł, aby beton z betoniarki pompować prosto na miejsce przeznaczenia. Dzięki odpowiedniej konstrukcji maszyny beton jest wtłaczany do rurociągu i przemieszczany na określoną odległość, zachowując swoją jakość.
Początkowo pompowanie betonu było możliwe na wysokość do 30 m i odległość do 150 m. Rozwój pomp tłokowych w latach 70. pozwolił na poprawę osiągów pomp do betonu. Nowoczesne maszyny budowlane są dzisiaj w stanie dostarczać beton nawet na odległość 1500 m i wysokość do 600 m.