Kompresor olejowy vs. kompresor bezolejowy — co je od siebie różni?

Co różni kompresory olejowe i bezolejowe?

Sklepy i markety oferują bardzo szeroki wybór kompresorów. Podstawowy podział obejmuje kompresory bezolejowe i olejowe. Zasada działania kompresora tłokowego olejowego i bezolejowego jest podobna. Jak sama nazwa wskazuje, sprężarka olejowa ma tłok smarowany olejem. Chyba że to kompresor membranowy, w którym powietrza nie pompuje tłok, ale półprzepuszczalna membrana. Z kolei kompresor bezolejowy to inna budowa, choć również jest w nim tłok, który z uwagi na brak smarowania warto wymieniać co ok. 40-60 godzin pracy, bo mniej więcej taka jest jego żywotność. Poza tym stosuje się w nim materiały o niewielkim współczynniku tarcia, które nie wymagają smarowania.

Za kompresorami olejowymi przemawia bardzo wiele. Nie tylko są one trwalsze niż sprężarki bezolejowe. Poza tym charakteryzują się dużą wydajnością, jak i mogą pracować w sposób ciągły. Poza tym to urządzenia dostępne ze zbiornikami o różnej pojemności. Również dlatego doskonale nadają się do profesjonalnego wykorzystania. Właśnie kompresory olejowe na swoim wyposażeniu mają warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne. Wprawdzie podczas pracy do powietrza może dostawać się niewielka ilość oleju, ale nie wpływa to na pracę sprężarki i efekt, nawet podczas malowania natryskowego.

Inaczej wygląda to w przypadku kompresorów bezolejowych, wykorzystywanych wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze nie może być zanieczyszczone olejem (np. urządzenia dentystyczne, farmaceutyczne, spożywcze). To sprężarki o węższym zastosowaniu, również mniejsze i lżejsze od kompresorów olejowych, pracujące ciszej, mające mniejszą wydajność i skromne, kilkulitrowe zbiorniki. Względem większych sprężarek olejowych nie radzą sobie z pracą ciągłą i mają krótszą żywotność. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem kompresora olejowego i bezolejowego.

Jaki kompresor do domowego zastosowania?

Z pewnością znacznie szersze zastosowanie ma tłokowy, ewentualnie membranowy kompresor olejowy. Ten zajmuje jednak więcej miejsca, które należy wygospodarować w garażu czy w piwnicy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, pozostanie sprężarka bezolejowa, którą na skutek mniejszych rozmiarów bez problemu umieścić można na blacie czy regale. To jednak opcja dla tych, którzy rzadko korzystają z kompresora.

Jeżeli jest taka możliwość, rekomendowany jest kompresor olejowy. Posłuży do lakierowania, malowania natryskowego i kontroli ciśnienia w oponach samochodowych czy ogumienia innych pojazdów. Zresztą do przeciętnego wykorzystania w warunkach domowych nie musi to być nawet szczególnie duży kompresor olejowy. Wystarczająca będzie sprężarka ze zbiornikiem o pojemności około 25 l. Zdecydowanie większe urządzenie jest niezbędne do prac bardziej specjalistycznych, na przykład lakierowania całego nadwozia samochodu. Wówczas należy rozejrzeć się za kompresorem ze zbiornikiem nawet 10-krotnie większym.

Oczywiście rodzaj, wielkość i pojemność zbiornika to tylko kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki do domowego użytku. Są też inne czynniki kluczowe dla optymalnego wyboru, zawsze liczą się też opinie o produkcie oraz jego cena.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze preparaty i akcesoria samochodowe

Szukasz sprawdzonych preparatów do pielęgnacji i eksploatacji samochodu? Dobrze trafiłeś! Poznaj najczęściej kupowane preparaty przez naszych czytelników.

Domowe zastosowanie kompresorów olejowych

Znana jest zasada działania pracy kompresora olejowego tłokowego, który pompuje powietrze dzięki tłokom, jak i membranowego wykorzystującego membranę, gdzie strumienia nie pompuje tłok. Osobny akapit należy poświęcić ich zastosowaniu.

Przede wszystkim kompresor służy do napompowania opon posiadanych pojazdów bez konieczności wizyty na stacji benzynowej. Oczywiście to samo tyczy się przedmiotów wymagających napompowania (piłek, zabawek plażowych, materacy, pontonów, basenów ogrodowych).

Kompresora tłokowego lub membranowego użyć można również do przedmuchiwania z kurzu i zanieczyszczeń trudno dostępnych miejsc, np. szczelin, zakamarków, otworów, ale też wszystkich innych miejsc i powierzchni, które wymagają potraktowania ich silnym strumieniem powietrza.

Co najważniejsze, kompresor olejowy pozwala na zasilenie wielu narzędzi pneumatycznych, z których nie można skorzystać, nie pompując sprzężonego powietrza. W ten sposób, do w pełni profesjonalnego zastosowania używać można młotów, wiertarek, szlifierek, pistoletów natryskowych służących malowaniu i lakierowaniu, wiertarek, kluczy i wielu innych narzędzi pneumatycznych.

Kompresor olejowy - jak dobrać optymalną sprężarkę?

Najważniejsze parametry kompresora

Chcąc zapewnić sobie wydajną pracę, niezbędny jest dobór odpowiedniego kompresora, który sprosta określonym zadaniom. Do prostych prac nie trzeba zaawansowanych technologicznie urządzeń, których ceny są wysokie i wręcz przeciwnie, do częstszych włączeń musi to być wydajny i dobry kompresor, który ma długą żywotność i lepsze ciśnienie. Kluczowe są parametry sprężarki, a w tym:

  • Pojemność zbiornika — musi być dobrana do rodzaju i zakresu wykonywanych zadań. Zbyt mały zbiornik zmusi do częstego napełniania, za duży wpływa na jego wyższą cenę i jest tylko niepotrzebnym obciążeniem urządzenia. Dla zachowania komfortu należy celować w zbiorniki o pojemności 250-300 l.
  • Maksymalne ciśnienie robocze — również maksymalne ciśnienie powinno być dostosowane do rodzaju pracy. Z reguły to 8-11 barów. Taki kompresor posłuży do profesjonalnych zastosowań i pozwoli na efektywną pracę przy wysokiej wydajności.
  • Wydajność — wydajność kompresorów jest bardzo różna, od 50 do nawet 1000 l na minutę. Im jest ona wyższa, tym lepiej, gdyż pozwala szybciej wykonać pracę. Jednak wraz ze wzrostem wydajności, rośnie również cena urządzenia.
  • Poziom hałasu — sprężarki warsztatowe generują wysoki poziom hałasu, dlatego korzystając z kompresorów, warto pracować w słuchawkach. Oczywiście są kompresory znacznie cichsze, emitujące hałas na poziomie 80 czy nawet 50 decybeli (hałas akceptowany dla ucha).
  • Zasilanie — większość sprężarek olejowych ma zasilanie sieciowe, ewentualnie mogą być to urządzenia akumulatorowe oraz spalinowe, co jest istotne, jeżeli to kompresory mniejsze i mobilne, łatwe w transporcie.

Ile kosztuje kompresor olejowy?

Osoby zainteresowane nabyciem kompresorów, przywiązują dużą wagę do opinii o produkcie i cen sprężarek. Te są różnorodne, podobnie jak ogromne jest bogactwo kompresorów olejowych. Za urządzenie do zastosowań domowych należy zapłacić kilkaset złotych. Jeżeli to sprzęt używany raz na jakiś czas, będzie wystarczający. Większych nakładów finansowych wymaga zakup kompresora do profesjonalnych zadań i prac zarobkowych, które są co najmniej kilkukrotnie droższe. Trzeba mieć na uwadze, że na cenę kompresora wpływ mają jego parametry i funkcjonalność urządzenia.

Cena przykładowych kompresorów olejowych

Producent

Kompresor olejowy

Cena

Targed

Pojemność zbiornika: 24 l, Moc: 2.8 kW, Ciśnienie maksymalne: 9 bar

ok. 280 PLN

Airpress

Pojemność zbiornika: 90 l, Moc: 2.2 kW, Ciśnienie maksymalne: 8 bar

ok. 1330 PLN

Metabo

Pojemność zbiornika: 24 l, Moc: 1.5 kW, Ciśnienie maksymalne: 8 bar

ok. 550 PLN

Stanley

Pojemność zbiornika: 6 l, Moc: 1.5 kW, Ciśnienie maksymalne: 8 bar

ok. 350 PLN

Metabo

Pojemność zbiornika: 100 l, Moc: 2.2 kW, Ciśnienie maksymalne: 10 bar

ok. 2050 PLN

Adler

Pojemność zbiornika: 100 l, Moc: 2.2 kW, Ciśnienie maksymalne: 10 bar

ok. 1600 PLN

Magnum

Pojemność zbiornika: 50 l, Moc: 2.2 kW, Ciśnienie maksymalne: 8 bar

ok. 950 PLN

Bez wątpienia kompresor olejowy to urządzenie idealne do wielu mniej i bardziej skomplikowanych czynności wykonywanych w domu czy warsztacie. Sprawdzi się przy dopompowaniu kół w samochodzie, pomoże wykonać drobne prace czyszczące i jest niezbędny dla urządzeń pneumatycznych.

Należy jedynie pamiętać, aby je właściwie i regularnie konserwować. Przy sprężarkach olejowych, które są pod tym kątem bardziej wymagające niż kompresory bezolejowe, koniecznością jest wymiana oleju sprężarkowego, najlepiej co około 30-50 godzin pracy. Co kluczowe, a o czym wielu zdaje się zapominać, olej sprężarkowy ma inne parametry pracy i lepkość niż olej silnikowy. Zastępowanie go olejem silnikowym może skończyć się awarią sprężarki, a przynajmniej jej niewłaściwą pracą. Poza tym kompresor należy regularnie przeglądać i czyścić przed rozpoczęciem pracy i po ukończonym cyklu. Zabiegi konserwacyjne zapewniają jego dłuższą żywotność.

Podczas pracy z kompresorem należy również zachować bezpieczeństwo. Sprężarka wytwarza silne ciepło, w związku z czym niektóre jej elementy mogą być gorące, co grozi poparzeniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły