Jak działa agregat prądotwórczy?

Nazywanie agregatu małą elektrownią to daleko idąca przesada. Jednak generator prądotwórczy to urządzenie do wytwarzania energii elektrycznej. Jest to przydatna maszyna, która może zasilać wybrane urządzenia elektryczne lub wszystkie w konkretnej sieci.

Agregat prądotwórczy może zasilać urządzenia w domu jednorodzinnym czy letniskowym w razie przerwy w dostawie prądu. Jednak może z powodzeniem służyć również tam, gdzie będzie stanowił samoistne źródło energii elektrycznej. Takimi miejscami będzie na przykład garaż, warsztat, ogród czy plac budowy. Warto jednak zapoznać się także z alternatywnym rozwiązaniem i sprawdzić koszt ułożenia instalacji elektrycznej w domku.

Agregat prądotwórczy składa się z silnika spalinowego oraz prądnicy. Mianem agregatu określa się również czasem urządzenia z silnikiem turbinowym, jednak nie jest to nazwa do końca adekwatna.

Napędzanie silników spalinowych w agregatach odbywa się przy pomocy różnego typu paliw. W sprzedaży można spotkać silniki desiel, do gazu LPG, gazu ziemnego oraz najbardziej popularne silniki benzynowe, których jest najwięcej na rynku polskim.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Do zastosowań komercyjnych i usługowych istnieją agregaty kogeneracyjne oraz trigeneracyjne, które niejednokrotnie są wykorzystywane w miejscach, gdzie produktem ubocznym utylizacji jest paliwo do tych agregatów. Nimi nie będziemy się w tym miejscu zajmować.

Do zastosowań prywatnych lub do wykorzystania przy szeroko pojętej działalności gospodarczej istnieją agregaty przenośne. Dzielimy je na dwa rodzaje. Tak więc istnieje agregat prądotwórczy jednofazowy oraz trójfazowy z rozruchem. Generator prądotwórczy jednofazowy to urządzenie uboższe i w związku z tym tańsze. Cena może być naprawdę bardzo atrakcyjna, jednak tego typu agregat z rozruchem ma swoje wady. Przede wszystkim jest skonstruowany w taki sposób, że pracuje krótko. Występuje jako dwusuwowy lub czterosuwowy. Nowy agregat dwusuwowy jest tańszy, jednak często wymagane jest przy nim stosowanie mieszanki paliwa, co nie ma miejsca przy agregacie czterosuwowym.

Drugim rodzajem jest agregat prądotwórczy trójfazowy, którego budowa i mechanizm działania jest bardzo zbliżony do jednofazowego. Służy do podłączania odbiorników trójfazowych. Zarówno generator prądotwórczy jedno-, jak i trójfazowy z rozruchem występują również w formie urządzeń stacjonarnych.

Czym się kierować, kupując agregat prądotwórczy?

Przy wyborze agregatu liczy się bardzo wiele czynników oraz parametrów samego urządzenia. Jedną z najważniejszych odpowiedzi, jakiej trzeba udzielić, jest: które urządzenia mają być zasilane przez agregat prądotwórczy? Jeśli interesuje cię tylko wykorzystanie agregatu podczas budowy, sprawdź także ceny wypożyczenia sprzętu budowlanego w różnych miastach.

Agregat może służyć do zasilania odbiorników indukcyjnych, takich jak elektronarzędzia, lodówki czy zamrażarki. Generator prądotwórczy może być wykorzystywany do urządzeń elektronicznych, takich jak komputery czy telewizory. Odbiorniki rezystancyjne to z kolei oświetlenie czy ogrzewanie elektryczne.

Kolejna kwestia to rodzaj prądu, jakim są zasilane urządzenia. Należy sprawdzić, czy nasze produkty są zasilane prądem jednofazowym czy dwufazowym. Jednak większość urządzeń domowych, co do zasady, zasilanych jest prądem jednofazowym.

Następna ważna sprawa przy zakupie agregatu to jego wielkość, odporność na czynniki zewnętrzne oraz poziom hałasu, jaki będzie generował. Małe agregaty można postawić wewnątrz domu lub garażu pod warunkiem, że zapewnimy odprowadzanie spalin oraz odpowiednią wentylację. Dobrym pomysłem jest zakup generatora, który będzie mógł stać na zewnątrz budynku. Jednak musi być odporny na działanie niekorzystnych warunków na atmosferycznych. O tym poinformuje nas kod IP. Generator z kodem IP23 - 25, będzie mógł znajdować się na zewnątrz, ale tylko pod zadaszeniem. Natomiast agregat prądotwórczy którego IP to 55 i więcej, może stanąć w dowolnym miejscu, ponieważ będzie to urządzenie bardzo odporne.

Głośność i rodzaj silnika

Z karty produktu, instrukcji lub specyfikacji urządzenia dowiemy się również, jaki generuje poziom hałasu. Większość dostępnych na rynku modeli wytwarza hałas równy 88 do 98 decybeli. Jest to głośność o bardzo dużym natężeniu, określana jako niezdrowa dla słuchu ludzkiego. Na rynku są dostępne jednak generatory prądotwórcze, których poziom hałasu oscyluje w granicach 60 do 75 dB. Cena takich urządzeń jest oczywiście dużo wyższa.

Wybierając agregat prądotwórczy, jest obowiązkowe zwrócenie  uwagi na rodzaj silnika i zbiornik paliwa. Najpopularniejsze są silniki benzynowe oraz wysokoprężne. Ważna jest również pojemność, jeśli chodzi o zbiornik paliwa. Z karty produktu dowiemy się ponadto, jaki czas pracy przewidziany jest na jednym tankowaniu. Niektóre modele posiadają również licznik poziomu paliwa co może się okazać bardzo przydatną funkcją.

Bardzo istotne przed zakupem jest określenie mocy elektrycznej agregatu, która będzie potrzebna do zasilenia wszystkich potrzebnych nam urządzeń. Moc musi być większa niż suma mocy tych urządzeń. Warto w tym zakresie poprosić o radę sprzedawcę w sklepie lub skonsultować się z producentem czy dystrybutorem agregatu, który pomoże rozwiać wątpliwości tej natury. Na rynku są dostępne agregaty do 3 kW, od 3 kW do 5 kW, a nawet powyżej 5kW, np. 8 kW.

Warto jeszcze przed zakupem sprawdzić inne parametry, które mogą okazać się równie istotne, a do których należą moc nominalna, czyli ciągła oraz moc awaryjna, czyli maksymalna. Warto również znać skróty używane w specyfikacji czy na karcie produktu. AVR z angielskiego Automatic Voltage Regulation to automatyczna stabilizacja napięcia. Jest to bardzo ważny układ - niestety opcjonalny, więc należy sprawdzić, czy wybrany przez nas generator prądu go posiada.

Kolejnym skrótem, na który można się natknąć, czytając specyfikację, jest AZR lub SZR, czyli automatyczne czy też samoczynne włączanie rezerwy. Chodzi w tym przypadku o układ pozwalający na automatyczne włączanie i wyłączanie w przypadku zaniku lub powrotu zasilania w sieci.

Cena i opinie o wybranych agregatach prądotwórczych

Jednym z producentów oferujących agregaty prądotwórcze jest Fogo. Firma specjalizuje się w ich produkcji. Agregaty sygnowane ich logo cieszą się popularnością i zasłużoną renomą. Wśród użytkowników ich produktów dominują opinie o pozytywnym wydźwięku.

Agregat prądotwórczy może byc potrzebny w wielu różnych sytuacjach. Jego moc należy dopasować do indywidualnych potrzeb.
Agregaty prądotwórcze - rodzaje, polecani producenci, opinie, ceny,

W ofercie Fogo znajdziemy między innymi agregaty 230V do odbiorników jednofazowych lub 230V AVR ze stabilizacją napięcia. W sprzedaży dostępne są również agregaty 400V do odbiorników trójfazowych.

Jednym z proponowanych modeli jest agregat Fogo F 3001. Jest to generator prądotwórczy jednofazowy, zalecany do maszyn elektrycznych, elektronarzędzi, oświetlenia czy pomp. Posiada silnik benzynowy. Jest to urządzenie głośne, jednak o wysokich parametrach. Ze względu na klasę IP23, można go postawić na zewnątrz budynku, na przykład pod zadaszeniem. Jego cena to około 1700 złotych.

Nowy agregat firmy Fogo to dość duży wydatek. Zaprezentowany model należy do tańszych spośród asortymentu tego producenta. Jednak można zakupić agregat używany Fogo, na przykład na platformie aukcyjnej Allegro. Pamiętajmy jednak, że zakup tego typu zaawansowanych urządzeń powinien być dobrze przemyślany. Agregat używany może posiadać wady, z których ani sprzedawca, ani my jako kupujący nie będziemy sobie zdawać sprawy, a wady wyjdą dopiero po jakimś czasie.

Pewną popularnością cieszą się również agregaty Kipor. Agregaty firmy Kipor występują jako jednofazowe oraz trójfazowe. Jeden i drugi rodzaj generatorów dostępny jest w wersji benzynowej, diesla oraz gazu ziemnego. Większość agregatów Kipor to urządzenia do zastosowań profesjonalnych. Są to mocne urządzenia, których cena jest adekwatna do możliwych zastosowań.

Kipor KGE6500X3 to agregat z silnikiem benzynowym, z synchroniczną prądnicą. Jest to model trójfazowy ze stabilizacją napięcia. Jego cena to 3500 złotych.

Tańsze i droższe agregaty prądotwórcze

W dużo szerszym przedziale cenowym zakupimy agregaty marki Hecht. Przykładem jest model HECHTGG950DC. Jego cena to zaledwie 450 złotych. Doskonale przyda się na działce, podczas kempingu czy przy garażowym majsterkowaniu. Agregat Hecht posiada silnik benzynowy, dwusuwowy. Charakteryzuje się również niską wagą (16 kilogramów). Opinie na temat tego modelu, jak i opinie o samej marce są pozytywne.

Wieloma modelami generatorów prądotwórczych może pochwalić się również Honda. W asortymencie znajdziemy zarówno agregaty jednofazowe, jak i trójfazowe. Agregaty trójfazowe Honda są produkowane w dwóch wersjach - z wyciszeniem oraz bez wyciszenia. Agregaty z wyciszeniem posiadają specjalną dźwiękochłonną obudowę, dzięki której hałas nie jest tak dotkliwy jak w standardowych generatorach.

Spośród agregatów jednofazowych tej firmy wyróżniają się modele z stabilizacją napięcia AVR, z inwerterem czy z cyklokonwerterem. Nowatorskie agregaty prądotwórcze z linii EU wyróżniają się na tle konkurencyjnych cichą pracą, małą wagą i ekonomicznością. Na większość modeli Hondy konsument indywidualny dostanie nawet pięć lat gwarancji na urządzenie.

Opinie na temat agregatów Hondy są bardzo pozytywne, konsumenci doceniają wysoką skuteczność i wydajność tych urządzeń. Jednak ich cena nie jest na kieszeń przeciętnego Polaka. Niestety urządzenia te są drogie. Cena za model jednofazowy oscyluje w granicach dwóch do czterech tysięcy złotych. Naturalnie agregaty trójfazowe są jeszcze droższe.

W dobrej cenie można natomiast nabyć generator prądotwróczy firmy Dedra. Jest to polski producent z dwudziestopięcioletnią obecnością na rynku, który porusza się w branży narzędziowej oraz elektronarzędziowej. Jedną z propozycji firmy Dedra jest Agregat  DEGB2510. Jego cena to 760 złotych. Generator jest trwały i posiada regulację napięcia AVR. Został wyposażony w czterosuwowy silnik benzynowy i jedną fazę. Do zastosowań domowych i działkowych wydaje się bardzo odpowiednim urządzeniem.

Jak widać, na rynku jest w czym wybierać. A w przypadku agregatów dobra cena nie zawsze oznacza niską cenę. Nowy agregat to urządzenie drogie i tego nikt nie kwestionuje. Jednak agregat używany, jeśli na taką ewentualność się zdecydujemy, powinien być dobrze sprawdzony przed zakupem.

Naturalnie w sklepach takich jak Leroy Merlin czy w licznych sklepach z elektronarzędziami znajdziemy również tanie modele, których cena będzie wielokrotnie niższa niż znanych i cenionych marek. Za 300 czy 400 złotych możemy nabyć urządzenie, dzięki któremu poradzimy sobie w awaryjnej sytuacji na biwaku. Jednak są to produkty słabe i zdecydowanie nieprzeznaczone do ciągłego użytku, a już - co oczywiste - zwłaszcza na budowie. Jeśli takową planujesz, obliczenie wysokości wydatków zdecydowanie ułatwi ci kalkulator kosztów budowlanych, dostępny na naszej stronie.

Instalacja i eksploatacja agregatów prądotwórczych

Najbardziej solidnym z punktu widzenia późniejszego działania, będzie stworzenie zamkniętego obwodu, z którym będą kompatybilne urządzenia, które w razie awarii prądu najbardziej wymagają zasilania awaryjnego lub które są nam najbardziej potrzebne. Wykonanie oddzielnego obwodu zamkniętego należy powierzyć profesjonalnemu elektrykowi.

Prądotwórcze agregaty o dużej mocy można bezpośrednio podłączyć do domowej instalacji elektrycznej. Podłączenie do sieci należy ustalić z zakładem energetycznym. Jest to kwestia bezpieczeństwa. Oczywiście, jeśli agregat używamy od czasu do czasu lub poza domem, na przykład na biwaku, nie trzeba decydować się na tak profesjonalne rozwiązanie. O wiele łatwiej będzie podłączyć urządzenia wymagające prądu do generatora poprzez gniazdka, w które agregat jest wyposażony.

Również jeśli chodzi o eksploatację agregatów, istnieją w tym zakresie stosowne wytyczne. Część z nich znajdziemy zapoznając się z instrukcją obsługi urządzenia. W celu zapewnienia trwałości i niezawodności urządzenia, należy przeprowadzać przeglądy techniczne. Należy to robić co określoną liczbę godzin pracy urządzenia. O tym, ile ma to być godzin, dowiemy się z instrukcji producenta. Najczęściej jest to 100 lub 200 godzin, w zależności od rodzaju silnika.

W silnikach czterosuwowych należy zwracać uwagę na odpowiednią ilość oleju. W tego typu silnikach należy także okresowo go wymieniać. Wszelkie informacje potrzebne do określenia, kiedy wymienić filtry powietrza oraz świece, również znajdują się w instrukcji.

Pod żadnym pozorem nie wolno przerabiać agregatu, należy zawsze stosować go zgodnie z jego przeznaczeniem. Dzięki zastosowaniu się do tych prostych zasad, nowy agregat czy nawet używany generator prądotwórczy powinien służyć bezproblemowo wiele lat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły