Młotowiertarka - zastosowanie, właściwości

Młotowiertarka to urządzenie, które przeznaczone jest do wykonywania otworów w bardzo twardych podłożach. Może zatem posłużyć do wiercenia w betonie, marmurze czy kamieniu. Innymi zastosowaniami oprócz wiercenia w betonie i twardych materiałach są także skuwanie posadzek, starych wykładzin z podłóg, czy dłutowanie. Młotowiertarki to narzędzia, które mogą skutecznie zastąpić typowe wiertarki udarowe, dając ponadto wiele więcej zastosowań. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że zwykłe wiertarki udarowe działają przy użyciu udaru mechanicznego, natomiast młotowiertarki korzystają z udaru elektropneumatycznego. Taki rodzaj pracy urządzenia sprawia, że młotowiertarka nie wymaga aż tak dużej siły nacisku jak to ma miejsce w przypadku wiertarki udarowej.

Jednak młotowiertarka to urządzenie znacznie cięższe od zwykłej wiertarki udarowej. Wiąże się to z mniejszą precyzją prac oraz wygodą użytkowania młotowiertarek w porównaniu do tradycyjnych wiertarek udarowych. Ze względu na zastosowanie w tych urządzeniach udaru możemy się spotkać z takimi nazwami tego urządzenia jak: młotowiertarka udarowa, młotowieratka pneumatyczna, czy młot udarowy. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje młotowiertarek, których wybór powinien być związany z przeznaczeniem takiego elektronarzędzia. W przypadku zastosowań domowych wystarczającym rozwiązaniem będzie mała młotowiertarka. Natomiast do bardziej wymagających zadań potrzebne będzie narzędzie o większej masie, tzw. młot udarowo obrotowy. Jeżeli planujemy zakupić młotowiertarkę do zastosowań domowym, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby urządzenie to wyposażone było w funkcję kucia, a także wiercenia z udarem i bez udaru. Wiercenie bez udaru umożliwia bowiem obróbkę takich materiałów jak drewno i metal. Zastanawiasz się, jakie jeszcze narzędzia warto kupić do domowego warsztatu? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Rodzaje młotowiertarek

Moc urządzenia

Młotowiertarki rozróżnia się ze względu na kilka ich parametrów. Do najważniejszych należy moc tego elektronarzędzia. Moc urządzenia ma wpływ na możliwy czas jego pracy bez konieczności robienia przerw. Im większą moc ma młot udarowy, tym dłużej może pracować bez przerwy. W przypadku wiercenia w betonie i innych prac w domu dobrze sprawdzi się urządzenie o mocy ok. 800–1000 W. Do prac profesjonalnych wskazany będzie młot udarowo obrotowy o większych zakresach mocy.

Energia pojedynczego udaru

Kolejnym istotnym parametrem jest energia pojedynczego udaru. Ma ona przede wszystkim wpływ na takie aspekty jak efektywność pracy i możliwość kruszenia bardzo twardych materiałów. Młotowieratka pneumatyczna osiąga zwykle siłę udaru maksymalnie 10 J(dżuli). To wartość, która pozwala na osiągnięcie najlepszej efektywności.

Typ uchwytu

Młotowiertarka udarowa wyposażona może być w jeden z dwóch rodzajów uchwytów: SDS Plus oraz SDS Max. Rozwiązanie to pozwala na prostą wymianę osprzętu bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Uchwyty SDS Max sprawdzają się w przypadku ciężkich prac, natomiast uchwyty SDS Plus wykorzystuje się do prac lżejszych. Warto wspomnieć także o tym, że istnieje możliwość podpięcia tradycyjnych wierteł przy użyciu specjalnych adapterów.

Młotowiertarka udarowa na białym tle, a także ceny młotowiertarek i inne polecane narzędzia
Młotowiertarka udarowa i jej przeznaczenia, a także polecane modele i ceny młotowiertarek

Rodzaj zasilania

Młotowiertarki mogą się także różnić pomiędzy sobą rodzajem zasilania. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zasilania młotowiertarek: elektryczne oraz akumulatorowe. Obydwa z tych rozwiązań mają swoje zalety, jak i wady. Młotowiertarka udarowa zasilana z sieci elektrycznej zwykle ma większą moc, jednak jej kabel sieciowy stanowi pewne ograniczenie. Natomiast bezprzewodowa młotowiertarka udarowa zasilana akumulatorowo daje możliwość pracy w miejscach trudnodostępnych i oddalonych od sieci elektrycznej dając znacznie większą swobodę ruchów, jednak moc takiego urządzenia jest niższa niż w przypadku młotowiertarek zasilanych bezpośrednio z sieci elektrycznej.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele wiertarko-wkrętarek

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Możliwość regulacji obrotów

Niektóre młotowiertarki mogą być także zaopatrzone w możliwość samodzielnej regulacji liczby oraz kierunku obrotów. To rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne. Można dzięki temu dostosować narzędzie do rodzaju obrabianego materiału. Również zmiana kierunku obrotów znacznie ułatwia pracę i umożliwia dostosowanie się do rodzaju materiału i prac, które chcemy na nim wykonać. 

Funkcja redukcji drgań

Młotowieratka pneumatyczna może być także wyposażona w takie rozwiązanie jak funkcja redukcji drgań. To bardzo praktyczna funkcja, która zapewnia użytkownikowi wygodę. Redukcja drgań powoduje, że drgania są tłumione i tylko w małym stopniu przenoszone z urządzenia na ciało użytkownika sprzętu. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku, gdy nasza młotowieratka pneumatyczna ma być użytkowana często i w długich cyklach pracy.

Wiodący producenci, modele, ceny młotowiertarek

Decydując się na zakup młotowiertarki na potrzeby profesjonalne, a także dla własnych zastosowań amatorskich w domowym warsztacie, warto zainwestować w sprzęt takich firm jak: Bosch, Parkside, Hilti, Eurotec, MacAllister, Makita. To wiodący producenci elektronarzędzi, których produkty są zawsze gwarancją najwyższej jakość. Poniższa tabela przedstawia przykładowe modele i ceny młotowiertarek najlepszych producentów.

Modele najlepszych producentów, ceny młotowiertarek

Model

Napięcie zasilania

Max. moc

Energia udaru

Max. liczba udarów

Typ uchwytu

Prędkość obrotowa

Cena

BOSCH GBH 240 (GBH 2-24 DRE) Młotowiertarka 790W 2,7J + ZESTAW SDS-Plus MAKITA 17 sztuk

sieciowe 230 V

790 W

2.7 J

4200 udr./min

SDS Plus

930 RPM

729 zł

MAKITA HR2631FT Młotowiertarka 800W, 2,4J + dodatki

sieciowe 230 V

800 W

2,4 J

4600 udr./min

SDS Plus

0-1200 obr./min

1 045 zł

Młotowiertarka RKA HILTI TE-70 80 ATC AVR 110V

sieciowe 230 V

1600 W

8,8J

2 999 zł

Młotowiertarka EUROTEC SDS+ 2600 W

sieciowe 230 V

2600 W

4 J

SDS Plus

1200 RPM

209 zł

Młotowiertarka SDS PLUS 1500 W MacAllister

sieciowe 230 V

1500 W

5 J

800 - 3000 udr./min

SDS Plus

750 RPM

468 zł

Młotowiertarka udarowa Parkside 1500W SDS

sieciowe 230 V

1500 W

5 J

0–3.900 udr./min

SDS Plus

0–800 U/min

339,99 zł

BOSCH Młotowiertarka GBH 180-Li 2aku 4,0Ah walizka

akumula torowe 18 V

1.7 J

4550 udr./min

SDS Plus

1800 RPM

1 095 zł

Młotowiertarka BOSCH PBH 2500 RE 600 W 1,9J

sieciowe 230 V

600 W

1.9 J

0-5000 udr./min

SDS Plus

2000 RPM

329 zł

MAKITA Młotowiertarka HR2630 SDS PLUS 800W 2,4J

sieciowe 230 V

800 W

2.4 J

0 - 4600 udr./min

SDS Plus

1200 RPM

545 zł

MAKITA Młotowiertarka Udar HR2470 2,7J SDS+ 780W

sieciowe 230 V

780W

2,7J

0-4500 udr./min

SDS Plus

1100 RPM

539 zł

Młotowiertarka udarowa to urządzenie bardzo praktyczne, które może skutecznie zastąpić tradycyjną wiertarkę udarową i ponadto dać wiele dodatkowych możliwości. Oprócz wiercenia w betonie mamy także możliwość skuwania powierzchni na ścianach, czy na podłogach. Dla majsterkowiczów-amatorów wystarczającym rozwiązaniem będzie młot udarowy o mocy ok. 800-1000 W. Jednak do prac profesjonalnych warto zastanowić się nad inwestycją w młot udarowo obrotowy o większej mocy i masie. Warto także, aby młotowiertarka miała możliwość pracy zarówno z udarem, jak i bez niego. Umożliwia to pracę także przy obróbce innych materiałów niż beton.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły