Młot udarowy czy młotowiertarka?

Zastanawiasz się nad zakupem sprzętu, który sprawdzi się w planowanych przez Ciebie pracach? Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki zakres czynności chcesz wykonywać konkretnym elektronarzędziem, dzięki czemu dowiesz się co będzie lepsze: młot udarowy czy młotowiertarka.

  • Młotowiertarka – przeznaczona jest przede wszystkim do wiercenia z udarem, a także kucia ścian. Możliwe jest również samo wiercenie w cegle lub betonowych nawierzchniach. Wyróżnia ją uniwersalność prac, dlatego zalecana jest przede wszystkim do amatorskiego użytkowania. Może być podłączona do sieci, jak i również pracować na naładowanym akumulatorze.
  • Młot udarowy – ze względu na dużą moc, jaka jest potrzebna do funkcjonowania narzędzia, młot do kucia najczęściej nie występuje w wersji akumulatorowej. Dzięki tym elektronarzędziom możliwe jest skuwanie okładziny ściennej, posadzek, a także wiercenie w materiałach o dużej twardości.

Jeżeli zatem mamy za zadanie nie tylko wykonanie rozbiórki lub zdemontowanie konkretnego elementu konstrukcyjnego, to warto zakupić młotowiertarkę. Natomiast w przypadku bardziej skomplikowanych prac remontowych lub większej ilości wyburzanych elementów budowlanych, lepiej jest się zdecydować na młot wyburzeniowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Młoty pneumatyczne podzielić możemy pod względem przeznaczenia na elektronarzędzia dedykowane do amatorskiego lub profesjonalnego zastosowania. Amatorski młot elektryczny będzie wyróżniał się mniejszą mocą, a także energią udaru. Drugi współczynnik powinien utrzymywać się mniej więcej na poziomie do 15 J. Chociaż młot elektryczny z niższym współczynnikiem energii udaru przy mniej skomplikowanych pracach rozbiórkowych, również powinien zdać egzamin. Profesjonalne młoty pneumatyczne cechują się energią udaru na poziomie nawet 60 J.

Kolejny wskaźnik, na który warto zwrócić uwagę, wybierając młot udarowo-obrotowy, jest częstotliwość udaru. Przy amatorskich elektronarzędziach, wskaźnik ten będzie utrzymywał się na poziomie ok. 1000 uderzeń na minutę. Jednak młot wyburzeniowy, który musi sprostać cięższym pracom, powinien wyróżniać się częstotliwością udaru do 4000 uderzeń na minutę. Profesjonalny młot do kucia blachy, betonu lub cementu wyróżnia się dość dużym ciężarem. Tego typu młot udarowy może ważyć do 20 kg. Podczas gdy amatorskie młotki nie przekraczają wagi ok. 5-6 kg. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o maszynach budowlanych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele wiertarko-wkrętarek

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Młot udarowy oraz młot elektryczny jako młot do kucia, czyli polecane młoty udarowe oraz ich zastosowanie i ceny
Młoty udarowe do kucia – rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci

Młot udarowy – polecani producenci

Niezależnie od tego, czy interesuje nas młot udarowy czy młotowiertarka, do czynienia mamy z przynajmniej kilkoma rekomendowanymi markami. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy:

  • Bosch – znana marka Bosch posiada w swojej ofercie profesjonalny sprzęt, który obejmuje takie produkty, jak młot udarowo obrotowy, młot udarowy, czy też sprzęt potrzebny do odsysania pyłu i kurzu. Obecnie w sprzedaży znajduje się kilkadziesiąt wysokiej jakości produktów. Wśród młotów udarowo obrotowych znajdują się takie modele, jak: młot udarowo obrotowy Bosch SDS max GBH 12-52 DV Professional, Młot udarowo obrotowy Bosch SDS GBH 2-28 Professional, czy też 4-kilogramowy młot do kucia Bosch SDS plus GBH 4-32 DFR Professional. W kategorii produktów młotów udarowych znajdziemy kilka modeli. Wśród nich warto wyróżnić młot wyburzeniowy pozwalający na wiercenie w betonie GSH 5 CE Professional, który wyróżnia się systemem Vibration Control. Na uwagę zasługuje również młot wyburzeniowy GSH 16-28 Professional pozwalająca na uzyskanie do 13 ton urobku w skali jednego dnia.
  • DeWalt – w ofercie firmy znajdziemy trzy grupy produktów: młotowiertarki z uchwytem SDS Plus, młoty wiercąco-kujące z uchwytem SDS-MAX oraz młoty wyburzeniowe. Do popularnych produktów, które zasługują na uwagę zaliczymy m.in. młot do kucia kątowy D25330K o wadze 3 kg, młot udarowy z uchwytem sześciokątnym 30 mm D25961K o wadze 16 kg, czy też młot udarowy z uchwytem SDS-Max D25871K o wadze 7 kg. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem wynajmu młotów pneumatycznych.
  • Makita – producent znany jest z przystępnych cenowo elektronarzędzi, wśród których można wyróżnić młotki udarowe, a także młoto-wiertarki. Do najpopularniejszych modeli zaliczymy m.in.: młoty pneumatyczne SDS-MAX, dzięki którym możliwe jest także wiercenie w betonie, młotowiertarki, jak i również młoty wyburzeniowe. Ciekawą propozycją jest młot do kucia blachy z uchwytem SDS-Plus.

Młot do kucia – przykładowe ceny

Jeżeli nadal zastanawiasz się co jest lepsze: młot udarowy czy młotowiertarka, bardzo możliwe, iż czynnikiem jaki Cię ostatecznie przekona, będzie cena. Należy mieć na uwadze, że młotki wyburzeniowe podzielić możemy na profesjonalne oraz przeznaczone do amatorskiego użytku. Za chwilę przekonamy się, że różnice w cenie pomiędzy jednymi a drugimi są znaczne.

Przykładowe ceny młotów udarowych znanych producentów

Nazwa produktu

Cena

Młot elektryczny Bosch SDS max GSH 11 E Professional, wiercenie w betonie

Cena od 2759,00 zł

Młot elektryczny z uchwytem SDS max GSH 11 VC Professional

Cena od 3949,00 zł

Młotki udarowe Makita HR2300 SDS-PLUS 720 W, wiercenie w betonie

518,00 zł

Młotki udarowo-obrotowe Bosch GBH 2-28 F

998,00 zł

Młot do kucia blachy Makita DHR243Z 18V

985,00 zł

Młot do kucia blachy Yato SDS MAX 15 YT-82133

358,90 zł

Młot udarowy SDS-PLUS Bosch GBH 240 DRE

568,00 zł

Młotowiertarka Makita HR2470 780 W

628,00 zł

Młotowiertarka MacAllister SDS PLUS 1200 W

278,00 zł

Jak widać, ceny są dość mocno zróżnicowane. Za profesjonalny sprzęt przeznaczony do wyburzania zapłacimy przynajmniej kilka tysięcy złotych. Jednak takie narzędzia mają ogromną moc przerobową, liczoną w kilkunastu tonach dziennie. Natomiast przy drobnych pracach rozbiórkowych sprawdzi się młotowiertarka kosztująca nie więcej niż 300 złotych. W przypadku lepszych modeli musimy liczyć się również ze wzrostem ceny. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem skuwania tynku w Polsce.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły