Otwornice do gresu – funkcjonalność i precyzja działania

Profesjonalna otwornica do glazury lub gresu gwarancją dobrze wykonanej pracy

Podkreślić należy, że poszczególne modele otwornic przygotowuje się pod kątem tego, jakie materiały zostaną poddane obróbce. Zasada jest taka, że im twardsze narzędzie, tym lepiej poradzi sobie z twardszą powierzchnią, nie niszcząc jej. Jeśli chodzi o otwornice do gresu, muszą one mieć twardszą powierzchnię niż te przeznaczone do bardziej miękkich materiałów.

Warto zauważyć, że otwornica do glazury pokrytej szkliwem nie musi wykazywać się tak dużym stopniem twardości. Nie zapominajmy, że ten materiał charakteryzuje się dość niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Z tego wniosek, że otwornic do glazury nie powinno się używać jednocześnie do pracy z twardszym od niej sporo gresem.

Zanim jednak zabierzemy się do pracy, sprawdźmy, jaki poziom twardości ów materiał prezentuje. Informacja ta może być określona stopniem ścieralności gresu na mokro (5 stopni) albo dziesięciostopniową skalą twardości do ścierania na sucho. Dopiero taka informacja pozwoli nam zadecydować o tym, czy dane otwornice do gresu mogą zostać w konkretnym przypadku użyte. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Na sucho czy na mokro? Otwornice do gresu a typ wiercenia

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, wiercić w gresie możemy na sucho i na mokro. Pierwsza metoda ma rację bytu tam, gdzie wywiercony przez nas otwór będzie finalnie schowany (ze względu na chropowatość swojej powierzchni). 

Na sucho z powodzeniem wywiercimy zarówno mniejsze, jak i większe zagłębienie. Trzeba mieć jednak wówczas specjalny typ owego narzędzia, który nie ulegnie przegrzaniu podczas pracy.

W przypadku wiercenia na mokro (czyli stałym polewaniu powierzchni wodą) otwór prezentuje się znacznie bardziej estetycznie, może znajdować się w widocznym miejscu. Praca jednak powoduje dużo większy nieporządek niż w pierwszym przypadku. Dlaczego tak się dzieje? Pył zmieszany z wodą tworzy w rezultacie mieszankę, którą należy posprzątać.

Narzędzia do cięcia płytek – rodzaje

Co do cięcia płytek?

Tworzenie otworów w płytkach jest de facto bardzo specyficznym rodzajem ich cięcia. Precyzja działania decyduje o tym, czy na końcowym etapie pracy nie ulegną one zniszczeniu.

Wybrać trzeba zatem odpowiedni typ narzędzia, dzięki któremu uporamy się z zadaniem. Co mamy do wyboru? A może zainteresuje cię także ten artykuł o otwornicy do betonu?

Otwornice diamentowe i nie tylko

Otwornice diamentowe do cięcia płytek są używane najczęściej. Co takiego gwarantują?

  • gładką powierzchnię cięcia
  • dobrze prezentującą się powierzchnię
  • praca z nimi nie narusza struktury gresu

Skąd wzięła się ich nazwa? Mają ostrza pokryte diamentem przemysłowym, uchodzą więc powszechnie za funkcjonalne, solidne i wydajne.

Nie tylko jednak otwornice diamentowe wykorzystuje się z powodzeniem w tej pracy. Koronki diamentowe stosowane są wtedy, kiedy wywiercony otwór ma posiadać spore rozmiary.

W sprzedaży mamy do wyboru zarówno modele przeznaczone do wiercenia na sucho, jak i na mokro. Dzięki temu, że koronki diamentowe nasadzone na wiertarkę pracują perfekcyjnie, można stworzyć bardzo regularne otwory.

A może wiertła diamentowe?

Niekiedy używa się do tego typu prac wierteł olejowych diamentowych. Wypływający w czasie ich pracy olej chłodzi je, jednocześnie nie pozwalając na rozprzestrzenianie się pyłu.

Cięcie płytek dzięki ich użyciu również jest polecane przez specjalistów. Pracę wykonać można precyzyjnie i bez większego bałaganu.

Wiertła olejowe diamentowe cieszą się dziś zatem sporym powodzeniem wśród kupujących. Ich ceny są zróżnicowane. Sprawdź także ten artykuł o wiertłach do gresu.

Zestaw otwornic, czyli otwornice do gresu, w tym otwornice diamentowe, koronki diamentowe - zasety, zastosowanie
Otwornice do gresu – rodzaje, ceny, opinie, najlepsze produkty

Zestaw otwornic – cena, opinie

Ceny narzędzi do cięcia

Jeżeli chodzi o cenę zestawu otwornic, prezentować się ona może bardzo różnie. Wszystko zależy od tego, czy wybierzemy model wiodącego producenta czy też ten tańszy, niekoniecznie sprawdzony.

Na przykład cena profesjonalnego zestawu wielosztukowego od Rubi wynosi co najmniej 300 złotych. Natomiast zestaw otwornic Dedra, w skład którego wchodzą 3-4 sztuki, kupić możemy za 200-300 złotych.

Przypomnijmy, że marka Rubi istnieje na rynku od 1951 roku, zdobywając sobie przez ten czas uznanie klientów. Dedra to zaś polska firma z nieco krótszą tradycją, działająca od 1991 roku. Ona także zjednała sonie szerokie rzesze sympatyków.

Otwornica wolframowa to bardzo specyficzny typ owego narzędzia. Sprawdza się ona w przypadku wiercenia w ścianach z betonu, pustaków albo cegły, ale nie tylko. Również prace przy glazurze mogą być dzięki niej wykonywane. Otwornicę wolframową kupić można już za kilkadziesiąt złotych.

Opinie klientów na temat otwornic do glazury

Otwornice do cięcia płytek Dedra określone zostały przez użytkowników jako te, które idealnie się sprawują. Pojawiły się również opinie w stylu: używamy do glazury i jesteśmy bardzo zadowoleni.

Co z opiniami dodanymi przy otwornicach diamentowych marki Rubi? Klienci piszą o nich, iż narzędzia są naprawdę nie do zdarcia.

Bardzo poleca się kupowanie zestawów otwornic w walizce. Jest to bowiem inwestycja na lata, zaś cięcie płytek w celu zrobienia w nich otworów staje się odtąd bardzo ułatwione. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wiertłach do płytek?

Opinie specjalistów o otwornicach do glazury

W opinii specjalistów nie warto decydować się na zakup najtańszych modeli, tego typu ceny niestety rzadko idą w parze z dobrą jakością wykonania, funkcjonalnością i solidnością narzędzi.

Wiertła diamentowe to wydatek na długo, dlatego bezcelowym jest oszczędzanie na nich. Pamiętajmy, że w sklepach z artykułami budowlanymi zdarzają się nierzadko promocje. W taki sposób da się na wiertłach diamentowych sporo zaoszczędzić, ciesząc się perfekcją ich działania.

Zakupowi otwornic do gresu, wolframowych, otwornic diamentowych, wierteł diamentowych czy też koronek diamentowych dedykowanych cięciu płytek należy poświęcić sporo uwagi. Wybór ich jest stosunkowo duży, należy więc skorzystać z opinii ekspertów oraz innych użytkowników, fundując sobie najwyższej jakości narzędzia, które podczas remontu czy budowy okażą się być wprost nieodzownymi! Otwornica diamentowa i otwornica koronkowa to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o wiertnicy do betonu.

ikona podziel się Przekaż dalej