Różne rodzaje urządzeń laserowych - poziomica krzyżowa, samopoziomująca, a może funkcje dodatkowe?

Na rynku dostępny jest duży wybór urządzeń poziomujących. Zwykła poziomica laserowa, poziomica laserowa samopoziomująca czy laser krzyżowy - to tylko niektóre propozycje. Możemy wybierać spośród urządzeń z różnymi funkcjami dodatkowymi, a także z opcjonalnym wyposażeniem. Często możemy spotkać w sklepach poziomicę sprzedawaną wraz ze statywem. Statyw do poziomicy laserowej jest cennym, a w niektórych przypadkach absolutnie niezbędnym dodatkiem, dlatego nie oszczędzajmy na nim.

W sprzedaży obecny jest również paser płaszczyznowy - laser liniowy, który zapewnia szybką i precyzyjną pracę. Jednak dla osoby nieobeznanej z tematem nazwy te niewiele znaczą. Spróbujemy przybliżyć do czego służą te urządzenia, jakie mają zastosowania oraz czym się kierować przy ich wyborze.

W podstawowym zakresie poziomica laserowa służy do prac na powierzchniach poziomych i pionowych. Jest to urządzenie które pomaga gdy potrzebne jest wyrównanie - rzutowanie linii na płaszczyznę. Poziomica laserowa przyda się, jeśli będziemy chcieli równo powiesić szafkę czy obraz na ścianie. Jest również bardzo przydatna przy malowaniu ścian i sufitów. Poziomica laserowa samopoziomująca ze statywem przyda się z pewnością przy układaniu glazury, kiedy dokładność pomiarów jest bardzo wskazana, a wręcz niezbędna.

Laser krzyżowy posiada dodatkową funkcję w postaci wyznaczania kątów prostych, szczególnie przydatnych przy różnego rodzaju remontach w domu. Z kolei profesjonalny laser płaszczyznowy posiada funkcję automatycznej niwelacji, możliwe jest również za jego pomocą tworzenie linii ukośnych. Również te urządzenia są częstokroć dostępne w zestawie ze statywem - który bardzo ułatwia pracę.

Poziomica laserowa i inne tego typu urządzenia to rozwiązania nowoczesne. Ich zaletą w porównaniu ze standardowymi poziomicami jest możliwość pracy w trudno dostępnych miejscach, a także przy niewielkim dostępie światła. Są bardzo dokładne - ale na tym polu zaznaczają się pewne różnice w zależności od wybranego producenta i modelu.

Czym się kierować przy wyborze laserowej poziomicy samopoziomującej?

Praca przy użyciu tych urządzeń jest szybka i idzie sprawnie, jednak tak jak z innymi narzędziami i urządzeniami liczy się jakość i parametry. Tak więc żeby poziomice laserowe spełniały swoją funkcję w sposób nie podlegający krytyce, powinna być dobrana w sposób przemyślany.

Istnieje co najmniej kilka kryteriów które musimy brać pod uwagę przy wyborze tego urządzenia. Przede wszystkim poziomica laserowa czy laser krzyżowy musi być dokładny. Precyzja przy pomiarach i wyznaczaniu linii może nie mieć tak dużego znaczenia w przypadku wieszania lustra czy obrazu. Jednak jeśli mamy zamiar przyklejać tapety czy kłaść glazurę wybierajmy urządzenia o jak najlepszych parametrach w tym zakresie.

W karcie produktu oraz na stronach internetowych sklepów i producentów widnieją informacje na ten temat. Zdarza się, że pozornie podobne urządzenia będą miały różnice w dokładności wynoszące nawet kilka milimetrów - a jest to już spora rozbieżność.

Kolejnym kryterium powinien być zakres pomiaru czyli zasięg urządzenia. Poziomica laserowa krzyżowa, laser krzyżowy, czy poziomica laserowa samopoziomująca mogą mieć bardzo różny zasięg. Różnice w tym zakresie mogą wynosić nawet 20 metrów (a zdarza się nawet więcej).

Wszystko zależy oczywiście od oczekiwań, jeśli zakres naszych prac będzie ograniczał się do niewielkich poprawek w mieszkaniu, wystarczy nam poziomica laserowa z zasięgiem kilkumetrowym. Jednak w sytuacji kiedy mamy zamiar wykorzystywać ją do różnorodnych skomplikowanych prac - warto wybrać urządzenie o zasięgu 10, lub nawet 20 metrów. Oczywiście jeśli poziomica będzie służyła na budowie jej zakres pomiaru powinien być dużo większy.

Kolejnym kryterium powinien być czas pracy urządzenia. Tutaj ponownie, tak jak przy zasięgu, liczy się przede wszystkim zakres prac. Producenci poziomic i innych urządzeń laserowych oferują modele na baterie lub z akumulatorem. Uśredniając, oferowane urządzenia mają możliwość pracy około 10 godzin. Musimy rozważyć czy takie rozwiązanie nam odpowiada. Jeśli nie - szukajmy produktu z mocnym akumulatorem.

Równie ważną sprawą jest wyposażenie dodatkowe oferowane w zestawie. Nawet jeśli cena jest atrakcyjna, musimy zastanowić się czy laser płaszczyznowy tudzież poziomica laserowa samopoziomująca jest gotowa do pracy. Poziomica laserowa powinna zawierać w zestawie baterie, adapter ścienny oraz statyw. Oczywiście wszystko to można dokupić oddzielnie, jednak zakup w zestawie wydaje się lepszy w praktyce i zmniejszy poniesione koszty. Unikniemy też problemów z kompatybilnością.

Poziomica laserowa to świetne rozwiazanie. Dzięki niej można wyznaczyć poziom, jej używanie nie jest trudne, a większość modeli, nawet tych tańszych ma niskie ceny.
Poziomica laserowa – cena, rodzaje, opinie, jak używać

Warto również brać pod uwagę, że nie wszystkie urządzenia mają opcję poziomowania automatycznego. Niektóre tańsze modele wymagają ustawień manualnych, które z samej definicji mogą być obarczone błędami pomiarowymi.

Jaki produkt wybrać - poziomice laserowe do różnych zastosowań i ich ceny

Wśród producentów urządzeń laserowych na szczególną uwagę zasługuje Bosch. Jest to producent który jest znany ze stosowania najlepszych technologicznych rozwiązań i zdobył sobie zaufanie klientów.

Jedną z propozycji Bosch jest laser płaszczyznowy (poziomica laserowa) Bosch PLL 360, dostępna w dwóch wariantach - ze statywem lub uchwytem ściennym. Do zestawu dołączany jest futerał oraz baterie. W niektórych sklepach zestaw zawiera również okulary poprawiające komfort pracy.

Bosch PLL 360 to poziomica laserowa samopoziomująca do automatycznego poziomowania. Zasięg wiązki lasera w tym modelu to według informacji producenta 20 metrów. Niewielka waga oraz wymiary urządzenia Bosch PLL przekładają się na komfort pracy. Zapewnia projekcje linii poziomych oraz pionowych. Cena poziomicy w zależności od wybranych opcji dodatkowych w zestawie, od 590 do 690 złotych.

W dużo niższej cenie zakupimy również laser krzyżowy marki Bosch. Posiada zakres pomiaru 7 metrów i samopoziomowanie. Dokładność tego urządzenia to ± 0,8 mm. Cena około 215 złotych. Bosch ma w swoim asortymencie także poziomnicę laserową ze statywem, w cenie około 390 złotych. Jest to poziomica laserowa krzyżowa, która przeprowadza dowolne projekcje - poziomą, pionową oraz krzyżową. Zakres pracy do 10 metrów, dokładność +/- 0,5 mm.

Kolejnym godnym uwagi producentem poziomic jest firma Stanley. Ta amerykańska firma to jeden z niekwestionowanych liderów w branży produkcji narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi. W swojej ofercie Stanley posiada całą plejadę urządzeń laserowych, w różnych przedziałach cenowych.

Jedną z tańszych propozycji jest Stanley Cubix - poziomica laserowa krzyżowa, dostępna już od 160 złotych. Posiada opcję samopoziomowania, a także możliwość przełączania na tryb ręczny. Zasięg roboczy tego urządzenia to 8 metrów, co wydaje się zadowalające do stosowania przy niewielkich domowych remontach. Poziomica laserowa krzyżowa marki Stanley posiada uchwyt oraz baterie w zestawie, jednak nie dołączono do niej statywu. Dokładność tego narzędzia to ± 0.8mm.

Polecane promocje na narzędzia

Dokładniejszy, ale też droższy jest laser krzyżowy Stanley Cross 90. Jego orientacyjna cena to 330 złotych. Laser został wyposażony w wielokierunkowy uchwyt oraz mocne baterie zapewniające 15 godzin pracy. Zasięg lasera to 10 metrów, a dokładność wynosi ± 0.5mm. Jest to również laser płaszczyznowy, gdyż umożliwia wyznaczanie trzeciej linii . Mimo iż w zestawie nie ma statywu, można go dokupićw wielu sklepach - jego koszt od 20 do 100 złotych.

Jak widać, całkiem przyzwoite urządzenie możemy kupić za przystępną cenę nawet niecałych dwustu złotych. Niezależnie czy zdecydujemy się na firmę Bosch czy Stanley, możemy mieć pewność, że są to produkty wysokojakościowe. Oczywiście do zastosowań sensu stricto budowlanych powinniśmy zdecydować się na urządzenia o wyższych parametrach.

Zarówno firma Bosch, jak i Stanley posiadają również urządzenia do zastosowań profesjonalnych. Laser płaszczyznowy, poziomica laserowa samopoziomująca czy laser obrotowy za kwotę 1400 czy 2000 złotych zapewni pracę o zasięgu nawet od 80 do 300 metrów. Są to jednak urządzenia których nie ma potrzeby nabywać do zastosowań domowo - remontowych.

Pozostałe informacje o urządzeniach laserowych

Poziomica laserowa samopoziomująca pozwoli nam na fachowość i precyzję przy robotach wykończeniowych i dekoratorskich. Ma wiele różnych zastosowań. Niezależnie na jakiego producenta się zdecydujemy musimy pamiętać o prawidłowym jej użytkowaniu oraz środkach, które zapewnią bezpieczeństwo pracy.

Nie zaleca się wpatrywać w wiązkę lasera, a także w otwór wypuszczający wiązkę. Wskazane jest używanie okularów ochronnych, które nie tylko nie spowodują zmęczenia wzroku ale również poprawią widoczność wiązki na przykład na ścianie. Jest to zalecane szczególnie w przypadku dłuższej pracy z urządzeniem.

Aby upewnić się, że poziomica jest wyregulowana prawidłowo, na początku pracy należy przeprowadzić test dokładności. W niektórych urządzeniach nie jest to konieczne. Sposób przeprowadzenia testu dokładności powinien być szczegółowo opisany w dołączonej instrukcji.

Dowiedzmy się przed zakupem jak długo wybrany przez nas produkt jest objęty gwarancją producenta oraz co ona obejmuje. Najczęściej są to wady wykonawcze oraz materiałowe, jednak zdarza się, że obejmuje również bezpłatną naprawę i wymianę wadliwych elementów. Należy pamiętać, że gwarancja nigdy nie obejmuje wad powstałych z winy nieprawidłowego stosowania urządzenia.

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy tych narzędzi, warto jednak zdecydować się na urządzenia samopoziomujące, gdyż charakteryzują się precyzją niezależną od tak zwanego czynnika ludzkiego. Ponadto można uzyskać za ich pomocą dużą powtarzalność pomiarów, co ma niebagatelne znaczenie.

Wybierając poziomicę musimy rozważyć jakie parametry będą dla nas odpowiednie i jaki zakres prac będziemy wykonywać za jej pomocą. Wybierajmy sprawdzonych producentów, a z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły