Czym jest strug elektryczny i jakie ma zastosowanie?

Jak działa elektryczny strug ciesielski?

Strugarki elektryczne to urządzenia służące do strugania i zgrubnego obrabiania elementów drewnianych, zwłaszcza o płaskiej o stosunkowo wąskiej powierzchni. Na pracę na szerszych powierzchniach nie pozwala szerokość głowicy hebli elektrycznych do drewna. Ich elementem roboczym są pojedyncze wały z zamontowanymi ostrzami, w zależności od modelu i producenta (np. Makita, Bosch) mające:

  • 1 ostrze,
  • 2 ostrza,
  • 4 ostrza.

W odróżnieniu od strugów ręcznych "napędzanych" siłą mięśni użytkownika strugarka elektryczna jest wyposażona w silnik, zazwyczaj o mocy od 0,5 do 1 kW. Dlatego jest to urządzenie, które sprawdzi się w profesjonalnych zakładach stolarskich i w pracach hobbystycznych, jeżeli tylko obrabianym materiałem jest drewno. W obu przypadkach - do prac specjalistycznych i hobbystycznych - używa się jednak innych strugów ciesielskich, różniących się precyzją oraz możliwościami, a tym samym również i ceną.

Strug elektryczny czy heblarka

Heblarka to podstawowe narzędzie stolarskie, które na ogół wykorzystuje pasowy napęd klasyczny na silniku elektrycznym. Inną, choć rzadko i błędnie stosowaną nazwą jest heblarka ręczna. Wszystko dlatego, że heblarka to urządzenie z własnym i do tego zwykle okazałych rozmiarów blatem roboczym. Heblarka ręczna to natomiast zwykły strug - w tym przypadku elektryczny.

Właściwym synonimem dla heblarki jest strugarka, ewentualnie stołowy strug. Poza tym heblarka jest niemal wyłącznie elektryczna i ma silnik o mocy nawet ponad 2-3 kW. Słabsza jest heblarka ręczna. Nawet wówczas, kiedy to elektryczny strug ciesielski, bo występują również zwykłe heble bez zasilania, mamy do czynienia ze strugiem ręcznym, ale z zasilaniem - sieciowym lub akumulatorowym.

Ręczne i elektryczne strugi ciesielskie, pojedynczo nigdy nie stanowią wyposażenia profesjonalnego warsztatu stolarskiego. Są natomiast jego uzupełnieniem i dodatkiem dla stołowych strugów (heblarek), które pracują z wydajnością nawet do 8 metrów na minutę. Oczywiście heblarka to narzędzie pozbawione mobilności, które zajmuje dużo miejsca i waży nawet ok. 150 kg. Dlatego i ceny obu narzędzi, biorąc pod uwagę strugi renomowanych marek (np. od Makity i Boscha), są nieporównywalne. Interesujesz się obróbką drewna i szukasz innych urządzeń? Sprawdź także ten artykuł o wyborze frezarki do drewna.

Jakie zastosowanie ma strug elektryczny?

Ręczny hebel elektryczny najlepiej sprawdza się w obróbce niezbyt szerokich i pojedynczych desek. Znacznie trudniej obrabiać nim większe elementy. Co jednak kluczowe, strugarki elektryczne, czy to w wersji podstawowej właściwej do pracy w domowych warunkach, czy bardziej rozbudowanej i wydajnej z przeznaczeniem dla profesjonalistów, poradzą sobie również z wykonywaniem innych czynności. Strug elektryczny nada się do:

  • strugania – wygładzanie drewnianych powierzchni przez zdzieranie cienkiej warstwy, z możliwością ręcznej regulacji grubości. Struganie wykonuje się w celu przygotowania powierzchni do kolejnych prac wykończeniowych.
  • fazowania – stępienie, zaokrąglenie lub fazowanie krawędzi, dzięki rowkom, które znajdują się w dolnej części struga. Dla prac profesjonalnych wykorzystuje się do tego frezarkę, jednak dla własnego użytku w tym celu posłużyć się można strugiem elektrycznym.
  • wręgowania – wykonywanie wgłębień wzdłuż obrabianego materiału, w zależności od urządzenia nawet na głębokość 1 cm.
  • przycinania i skracania – niewielkie, ale precyzyjne przycięcia i skrócenia desek, ewentualnie innych elementów wykonanych z drewna.

Kupujemy strug elektryczny?

Najważniejsze parametry elektrycznych hebli

Rozglądając się za strugiem, uwagę na pewno trzeba zwrócić na opinie o danym sprzęcie i samą markę. Mimo wyższej ceny należy celować w narzędzia od renomowanych producentów, np. Makita czy Bosch. Ważne są również najważniejsze parametry strugarek elektrycznych:

  • Moc - im wyższa, tym praca będzie szybsza, lżejsza i wydajniejsza. Strugi elektryczne o większej mocy lepiej radzą sobie z twardym drewnem i mają większą maksymalną głębokość skrawania.
  • Liczba obrotów głowicy na minutę - prędkość narzędzia wpływa na dokładność skrawania. Podobnie jak przy mocy, należy kierować się zasadą: im wyższa prędkość, tym lepiej.
  • Maksymalna głębokość strugania - głębokość strugania najczęściej wynosi 2 mm, choć są strugi pozwalające na dwukrotnie głębsze skrawanie.
  • Szerokość głowicy – nie zawsze głowica musi być szeroka. Wiele zależy od przeznaczenia narzędzia. Strug o wąskiej głowicy sprawdzi się w pracy w trudno dostępnych miejscach, te z szerszą będą lepsze do pracy na otwartej powierzchni. Standardowo głowica struga ma 82 mm, ale na rynku są narzędzia o szerokości 56 mm, jak i 100 mm.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem strugarki?

Strug elektryczny nie musi być zasilany z sieci. W sprzedaży, choć ich cena jest wyższa, są również strugi akumulatorowe. To duży atut w wygodzie użytkowania, gdyż nie trzeba martwić się o plączący się kabel, a pracować z nimi można nawet tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania sieciowego. Ważne natomiast, jak pojemny jest akumulator zasilanego w ten sposób struga. Dobry stosunek czasu pracy do naładowania zapewniają strugi z akumulatorami o pojemności 3Ah lub większej, ale z reguły mają one szerokie głowice. Wbrew opiniom nie zawsze będzie to więc dobra opcja. Kupując strug akumulatorowy, warto od razu zwrócić uwagę na dodatek w postaci wskaźnika poziomu naładowania baterii.

W zależności od modelu, jak zostało wspomniane wyżej, strugi elektryczne mogą mieć jedno, dwa lub cztery ostrza. Do użytku domowego najlepszym wyborem będzie strug elektryczny z jednym ostrzem, który jest efektywniejszy. Poza tym to niższe koszty kalibracji ostrza na głowicy aniżeli przy narzędziach z dwoma lub czterema ostrzami. Będąc przy kosztach, nie sposób nie wspomnieć, że elektroniczny strug jednoostrzowy jest tańszy w eksploatacji, kiedy zajdzie potrzeba wymiany ostrza. Ten rodzaj strugu zużywa też mniej energii, co ma znaczenie, jeżeli to narzędzie zasilane akumulatorem. Z kolei strugi o dwóch i czterech ostrzach, mimo iż mniej precyzyjne pozwalają na szybszą obróbkę drewna. Lepiej radzą sobie również z bardzo twardym drewnem.

Narzędzia o wyższych cenach mają noże spiralne, skrawające ruchem koszącym. Strugi są wówczas cichsze i nie pozostawiają śladu obróbki na materiale. Są jednak cięższe, dzięki czemu lepiej przylegają do materiału, ale jednocześnie wymagają włożenia większej siły podczas manewrowania.

Strug do domowego użytku powinien być urządzeniem wielofunkcyjnym, pozwalającym również na fazowanie. Dla ścinania kantów elementów z drewna, w stopce niezbędny jest wyprofilowany rowek w kształcie litery V. Im rowków jest więcej, tym lepiej, ponieważ fazowanie będzie można wykonać pod różnymi kątami.

Jako że to narzędzie elektryczne warto, aby miało właściwe zabezpieczenia. Przykładem jest stopka parkująca, która pozwala na odstawienie struga na czas przerwy w pracy. Inne mają hamulec elektryczny, który zatrzymuje głowicę, kiedy ta natrafi na jakąś przeszkodę, np. gwoździa. W redukcji wibracji towarzyszących pracy przydaje się przekładka z elastycznej pianki, która znajduje się między stopką a obudową. Natomiast dla miłośników czystszej pracy zalecane są strugi dające możliwość podłączenia odkurzacza przemysłowego, który odprowadzi wióry.

Ile kosztuje ręczny strug elektryczny?

Cena strugów elektrycznych jest bardzo różna, tak samo, jak różne są narzędzia. Wpływ na cenę narzędzi mają m.in.:

  • producent
  • moc
  • typ zasilania
  • parametry strugania (szerokość i głębokość)
  • głębokość wręgowania
  • masa
  • funkcje dodatkowe

Ważne, aby cena nie była jedynym kryterium wyboru. Na pewno liczą się opinie użytkowników o danym narzędziu, a im jest ich więcej, tym lepiej, bo są one wiarygodniejsze. Ponadto warto dopasować go optymalnie do swoich potrzeb i wymagań, co często pozwoli sporo oszczędzić na zakupie.

Przykładowe ceny strugów elektrycznych

Nazwa narzędzia

Typ zasilania i moc silnika/napięcie akumulatora

Szerokość strugania

Cena

Strug Bosch GHO 12V-20

akumulatorowe/12 V

56 mm

ok. 800 zł

Strug Bosch GHO 18 V-LI

akumulatorowe/18 V

82 mm

ok. 750 zł

Strug Bosch PHO 1500

elektryczne/550 W

82 mm

ok. 300 zł

Strug Bosch GHO 16-82

elektryczne/620 W

82 mm

ok. 600 zł

Strug Makita KP0810

elektryczne/850 W

82 mm

ok. 900 zł

Strug Makita KP0800

elektryczne/630 W

82 mm

ok. 670 zł

Strug Makita DKP180Z

akumulatorowe/18 V

82 mm

ok. 530 zł

Strug Ryobi ONE+ R18PL-0

akumulatorowe/18 V

82 mm

ok. 400 zł

ikona podziel się Przekaż dalej