Wyposażenie wypożyczalni sprzętu budowlanego

Każda wypożyczalnia sprzętu budowlanego dysponuje lżejszymi maszynami i podstawowymi elektronarzędziami. Znajdziemy w nich betoniarki, agregaty prądotwórcze, lewarki, młoty pneumatyczne i wszystkie inne sprzęty, które wykorzystujemy podczas prac remontowo budowlanych. Większe wypożyczalnie określamy mianem parków maszyn. Oprócz podstawowych sprzętów i maszyn znajdziemy tam koparki, minikoparki, zagęszczarki, wózki widłowe, betoniarki, walce, dźwigi itp.

Największe i najdroższe maszyny budowlane takie jak żurawie i ładowarki teleskopowe są dostępne jedynie w większych, dobrze wyposażonych parkach maszyn. Ich wypożyczenie może być dla nas dość problematyczne, a dla osoby prywatnej wręcz niemożliwe. Problemem może być też wypożyczanie maszyn specjalistycznych (np. dedykowanych do budowy dróg). W praktyce okazuje się, że niewiele wypożyczalni dysponuje kompletem sprzętu specjalistycznego, który mógłby zaspokoić całościowe potrzeby inwestora.

Zalety i wady wypożyczalni sprzętu budowlanego

Wypożyczanie sprzętu budowlanego posiada wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest natychmiastowy czas realizacji. Zarówno sprzęt jak i maszyny możemy wypożyczyć niemal od ręki co stanowi duże ułatwienie w przypadku, gdy zależy nam na oszczędności czasu. Dodatkowym atutem wypożyczania jest fakt, że nie musimy dysponować dużym wkładem własnym. Zakup nowych sprzętów i maszyn może kosztować bardzo dużo pieniędzy. Za wypożyczenie sprzętu na okres kilku dni zapłacimy niewielki odsetek ceny zakupu owego sprzętu. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn, których zakup jest będzie generował wysokie koszty. Pamiętajmy, że niektóre profesjonalne maszyny (np. dźwigi) mogą kosztować kilkaset tysięcy złotych. Zakup kilku dźwigów czy żurawi mógłby stanowić dość duże obciążenie dla budżetu niejednej firmy budowlanej.

Dodatkowym atutem korzystania z usług parków maszyn jest dużo mniejsza awaryjność sprzętów budowlanych. Większe wypożyczalnie cyklicznie wymieniają swoje wyposażenie i dbają o zabezpieczenie jego stanu technicznego. Każda wypożyczalnia prowadzi też serwis maszyn, dzięki czemu inwestor nie musi martwić się koniecznością usunięcia ewentualnej awarii. Maszyny są także w pełni ubezpieczone, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla inwestora jak i dla wypożyczalni.

Kolejną istotną zaletą wypożyczania sprzętu budowlanego jest usprawnienie logistyki. Dotyczy to oczywiście maszyn o większych gabarytach, których transport byłby dość kosztownym przedsięwzięciem. Niektóre firmy budowlane działają na terenie całego kraju, wykonując różnorodne zlecenia. Przewóz większych urządzeń byłby dla nich czasochłonny oraz dość kosztowny. Przykładowo, przewóz walca na odległość 400 km. będzie wydatkiem rzędu 2 000– 3 000 zł. Za wypożyczenie takiego sprzętu na tydzień zapłacimy maksymalnie 1 500 zł. Zatem wypożyczenie będzie miało uzasadnienie ekonomiczne w sytuacji, gdy planujemy przeprowadzenie krótkotrwałych prac.

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego ma także swoje wady. Jedną z nich jest konieczność nieustannego opłacania wypożyczanego sprzętu. Korzystanie z usług wypożyczalni nie będzie korzystne, jeśli maszyna posiada stosunkowo niewielką wartość, a inwestor potrzebuje jej na dłuższy okres czasu. W tym wypadku koszty wypożyczenia mogą dorównywać cenom zakupu maszyny. Dotyczy to przede wszystkim mniej skomplikowanych urządzeń sprzętów, które wykorzystujemy podczas wykonywania mniejszych robót remontowo budowlanych.

Kolejną istotną niedogodnością będzie trudność w odnalezieniu odpowiedniej maszyny budowlanej. W Polsce prosperuje tylko kilka większych parków maszyn dysponujących dużymi maszynami budowlanymi. Czasem może się okazać, że wypożyczenie konkretnej maszyny będzie dość trudne lub nawet niemożliwe.

Zalety i wady zakupu sprzętu budowlanego

Zakup sprzętu budowlanego sprawia, że jesteśmy dobrze przygotowani do każdej inwestycji. Nie musimy martwić się dostępnością urządzenia ani regularnie sprawdzać, która wypożyczalnia dysponuje odpowiednim sprzętem. Początkujące firmy budowlane planujące zakup mogą liczyć na preferencyjne dopłaty z Unii Europejskiej. To z kolei pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów i ułatwienie doposażenia firmy. Zakup sprzętu i podstawowych maszyn budowlanych z pewnością opłaca się firmom oraz osobom prywatnym, które planują wykonywanie robót budowlanych przez dłuższy czas. Inwestorzy dysponujący własnym sprzętem budowlanym mają w późniejszym czasie niższe koszty realizacji inwestycji. Pamiętajmy, że dobre jakościowo sprzęty oraz maszyny budowlane stanowią podstawowy kapitał firmy budowlanej. Ich obecność może zaważyć na ilości realizowanych inwestycji. Brak konieczności opłacania wypożyczalni sprawia, że firma dysponująca własnym sprzętem może wykonać zlecenie niższym kosztem. Nie trudno się domyślić, że taka sytuacja daje jej dużą przewagę podczas większych przetargów. Musimy jednak pamiętać, że właściciel maszyny nieustannie ponosi koszty jej utrzymania. Może być to dość uciążliwe w przypadku, gdy inwestycje budowlane nie są realizowane w sposób cykliczny.

Czy wypożyczanie sprzętu budowlanego opłaca się osobie prywatnej?

Opłacalność wypożyczania sprzętu budowlanego zależy od czasu i specyfiki przeprowadzania prac budowlanych. Z pewnością jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które planują wykonanie jednorazowej, niewielkiej budowy. Przykładowy koszt wyposażenia dobrej jakościowo, przenośnej betoniarki to wydatek rzędu 100 zł/tydzień. Za zakup owego urządzenia musielibyśmy zapłacić kilkukrotnie więcej. Podobna sytuacja dotyczy pozostałego, podstawowego sprzętu budowlanego, który możemy pozyskać w każdej wypożyczalni. W wielu przypadkach wypożyczanie staje się dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Po zakończeniu prac oddajemy sprzęt i nie martwimy się o jego późniejszą konserwację. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które nie mają zbyt dużego placu czy podwórka, na którym można byłoby pozostawić zakupiony sprzęt. 

Osoba prywatna rzadko wypożycza drogi, bardziej profesjonalny sprzęt czy maszyny budowlane. Sprzęty o wartości powyżej 50 tys. zł są już wypożyczane wyłącznie firmom. W tym wypadku pozostaje nam jedynie zakup sprzętu na własną rękę lub założenie własnej działalności gospodarczej.

Zobacz aktualny cennik wypożyczalni sprzętu budowlanego.


Czy wypożyczanie sprzętu budowlanego opłaca się firmom budowlanym?

W tym wypadku wszystko zależy od kosztów zakupu sprzętu, częstotliwości jego wykorzystania oraz lokalizacji prac budowlanych. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, sprzęt budowlany stanowi podstawę kapitału firmy. Z pewnością nie opłaca się wypożyczanie sprzętów podstawowych, które są dostępne w dość niskich przedziałach cenowych. Owe sprzęty są bardzo często wykorzystywane na różnych etapach budowy, co wiązałoby się z koniecznością długookresowego wypożyczania.

Większe, specjalistyczne sprzęty budowlane są znacznie droższe. Ich zakup może naruszyć budżet firmy i skomplikować jej płynność finansową. Czasem wypożyczenie sprzętu czy maszyn jest jedynym możliwym rozwiązaniem. To samo dotyczy sytuacji, gdy prace budowlane są zlokalizowane w dużym oddaleniu od placówki firmy. Przewóz większych sprzętów i maszyn jest dość kłopotliwy, czasochłonny i kosztowny. W wielu przypadkach bardziej opłaca się skorzystanie z usług wypożyczalni sprzętu.

Możemy śmiało stwierdzić, że opłacalność wypożyczania sprzętów budowlanych zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Nie istnieje jednoznaczna kalkulacja wskazująca na to, które rozwiązanie będzie bardziej optymalne. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z wyposażeniem i cenami konkretnych wypożyczalni. W następnej kolejności należy określić przybliżony czas w którym sprzęt będzie nam potrzebny. Dzięki temu będziemy w stanie ocenić, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne z finansowego punktu widzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły