Co to jest frezarka i jak ona działa?

Frezarka jest to bardzo specyficzne urządzenie elektryczne lub spalinowe, które może być używane zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w profesjonalnych firmach. Zanim przejdziemy do zakupu frezarki do betonu, warto wiedzieć, co to właściwie jest frezarka i jak ona działa.

Otóż frezarka jest jednym z wielu typów obrabiarek. Tak jak i reszta obrabiarek, wykonuje ona swoją pracę poprzez skrawanie danych części obiektu. Frezarki stworzone są do różnych typów powierzchni. Niektóre z nich działają na powierzchniach płaskich, inne na rowkach, a jeszcze inne, na kołach zębatych lub nacinają gwinty. Frezarka do betonu to urządzenie, które wykorzystuje się na powierzchniach płaskich lub ewentualnie na rowkach.

Skrawanie w przypadku frezarek zachodzi dzięki narzędziu, które jest wieloostrzowe. Narzędzie to nazywane jest frezem i jest ono w kształcie bryły obrotowej. Tak również jest w przypadku frezu do betonu. Dzięki wykorzystaniu frezów, mamy możliwość wykonywania wrębów na powierzchni stożkowej, kształtowej, walcowej, obu czołowych lub walcowej i czołowej. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o frezarkach.

Jeśli mowa już o frezarkach, warto wspomnieć także o różnych typach frezowania. Pierwszym z nich jest frezowanie obwódkowe, które występuje wtedy, gdy oś frezu w stosunku do powierzchni obrabianej, obraca się równolegle. Natomiast jeśli frez wykorzystuje ostrza o krawędziach skrawających, które to umiejscowione są na powierzchni walcowej, wtedy jest już mowa o frezowaniu walcowym. Kolejnym typem frezowania jest frezowanie kształtowe, o którym mówimy, gdy krawędzie skrawające ułożone są na bryłach obrotowych, których zarys jest złożony.

Ostatnim już typem jest frezowanie czołowe. Taki sposób frezowania występuje, kiedy oś obrotu narzędzia jest prostopadła względem powierzchni, na której pracuje. To frezowanie dzieli się na 3 typy. Pierwszym jest frezowanie pełne, które występuje wtedy, kiedy średnica frezu jest taka sama, jak szerokość robocza. Kolejne jest frezowanie niepełne symetryczne, a to występuje, gdy średnica frezu jest większa od szerokości roboczej, a dodatkowo narzędzie względem przedmiotu obrabianego ułożone jest symetrycznie. Z kolei frezowanie niepełne niesymetryczne jest wtedy, gdy szerokość robocza jest mniejsza od średnicy frezu, a frez ułożony jest niesymetrycznie do obrabianego obiektu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowym warsztacie majsterkowicza?

Frezarki do betonu - rodzaje i opinie na ich temat

Ręczne frezarki do betonu cieszą się bardzo dużą popularnością tak jak i ręczna szlifierka do betonu, śrutownica do betonu czy listwy wibracyjne. Warto wspomnieć, że wszystkie te narzędzia służą nam do obróbki betonu, a listwa wibracyjna powinna być stosowana przez wszystkich, którzy mają zamiar wylać beton, przy zachowaniu prawidłowego poziomu. Listwy wibracyjne są idealnym narzędziem, dzięki któremu wyrównamy całą powierzchnię, co w tym przypadku odgrywa bardzo znaczącą rolę.

Wracając jednak do frezarek do betonu, powinniśmy wiedzieć, że występują one w kilku rodzajach. Przede wszystkim ze względu na sposób, w jaki są one zasilane, do zakupu przeznaczona jest zarówno spalinowa, jak i elektryczna frezarka do betonu. To, jaki rodzaj wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas i od naszej opinii.

Ręczna frezarka, zarówno ta spalinowa, jak i elektryczna, może mieć różne szerokości robocze, które zazwyczaj wynoszą od 200 do 300 mm. Podczas zakupu musimy również zwracać uwagę na to, jaka jest głębokość frezowania, ponieważ ta również może być inna w zależności od modelu i producenta, a zazwyczaj waha się od 2,5 do 10 mm. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze frezarki górnowrzecionow

Chcesz kupić frezarkę górnowrzecionową i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele przez internautów.

Kolejnym elementem, który stanowi istotny punkt zaczepienia, jest wydajność frezowania. Otóż wydajność frezowania może wynosić 28 m2/h, ale w lepszych i bardziej profesjonalnych urządzeniach może ona wynosić nawet 65 m2/h. Nie można także zapominać o wadze tego sprzętu. Pamiętajmy, że ręczna frezarka nie może być zbyt ciężka, ponieważ może sprawić nam trudności podczas pracy. Te wszystkie elementy składają się na to, by dobrze wybrać model frezarki do betonu, która będzie odpowiadała naszym potrzebom.

Kupno czy wynajem - ceny za frezarki do betonu

Frezarki, ręczne szlifierki do betonu, czy śrutownica do betonu, dostępne są w różnych sklepach stacjonarnych i internetowych. Ich ceny mogą się między sobą różnić w zależności od miejsca zakupu, a także producenta. Tak samo jest z ceną za frez do betonu. Dlatego chcąc kupić tę frezarkę i frez do betonu, warto sprawdzić kilka źródeł.

Bardzo pozytywną informacją dla osób, które nie potrzebują frezarki do betonu na co dzień, jest to, że możliwy jest wynajem frezarek na godziny lub doby. Ceny za wynajem również ustalane są indywidualne i zależą od rodzaju sprzętu. Nie zapominajmy też o tym, że przy wynajmie wymagana jest zaliczka.

Jeśli więc chcemy, by w naszym gospodarstwie domowym znalazła się frezarka do betonu, powinniśmy zwrócić uwagę na elementy, które zostały wymienione wyżej. Wiedząc, jaki typ frezarki chcemy, łatwiej nam będzie dokonać wyboru, a jeśli mamy wątpliwości, możemy zapytać kogoś z obsługi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ostrzeniu łańcucha piły?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 72,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły