Lamelownica frezarka – krótka charakterystyka

Zasada działania frezarki lamelownicy

Lamelownica to urządzenie, które pozwala wykonać precyzyjne połączenia w drewnie. Jest to narzędzie działające w oparciu o energię elektryczną, które dzięki swojej budowie i zasadzie działania może zrobić łączenia pod dowolnym kątem. Frezarki lamelownice nie są ciężkim sprzętem, co sprawia, że ich obsługa jest łatwa oraz szybka.

Lamelownica nazywana jest również frezarką do rowków wpustowych. Wpływ na to ma rodzaj łączy, które ona wykonuje. Najpopularniejsze połączenia są typu pióro-wpust. Frezarka nutowa wykonuje precyzyjne i niewielkie szpary, które następnie wypełniane są lamelkami, czyli wspornikami. Miejsca te powinny być potem wypełnione klejem, który ostatecznie wiąże wykonane łączenia.

Z uwagi na to, iż wykorzystywane lamelki przypominają nuty, lamelownica często również nazywana jest frezarką nutową. Warto zauważyć, że to narzędzie może również posłużyć w łączeniu tworzyw drewnopochodnych. Frezarka nutowa pozwala wykonać cięcia zależne jedynie od wyobraźni i pomysłowości osoby ją obsługującej.

Frezarka nutowa – rodzaje

Lamelownica dostępna jest w różnych wariantach. W zależności od dostępności energii elektrycznej wybierać można między urządzeniem zasilanym sieciowo, a przenośną lamelownicą z akumulatorem. Oba te rodzaje frezarek posiadają jednak swoje plusy i minusy. Lamelownica przenośna ułatwia pracę remontowe czy montażowe, ponieważ nie ma żadnych ograniczeń przestrzennych. Z drugiej jednak strony frezarka zasilana sieciowo może wygenerować większą moc, a co za tym idzie, zwiększa się jakość i precyzja wykonania cięcia.

Jeśli wybrana zostanie lamelownica akumulatorowa, to należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest rodzaj dołączonego akumulatora. Choć mogą występować różne jego rodzaje, to najpopularniejszym i najlepszym jest akumulator Li-Ion. Aby jednak cieszyć się długim czasem pracy urządzenia, warto wybrać akumulator o dużej pojemności i o stosunkowo krótkim czasie ładowania do 100%.

Frezarka lamelownica – cena oraz opinie

Lamelownica frezarka - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Odpowiedni wybór lamelownicy to podstawa wykonania precyzyjnych połączeń w drewnie. Warto zwrócić uwagę na parametry różnych modeli. Jednym z ważniejszych danych opisujących frezarkę jest jej moc. To ona pozwoli na ciągłą pracę bez konieczności robienia przerw. Podobnie prędkość obrotowa będzie ważnym parametrem opisującym wydajność pracy urządzenia.

Szczegóły opisujące dodatkowo pracę frezarki lamelownicy to regulacja kątów, maksymalna głębokość frezowania czy regulacja tej głębokości. Zaletą dobrej lamelownicy będzie również dołączony worek na pył czy frez z ostrzami wykonanymi z węglików spiekanych. Aby urządzenie służyło przez długie lata, powinno być wykonane ze stali i aluminium oraz z tworzyw sztucznych bardzo wysokiej jakości.

Wszystkie wymienione parametry lamelownicy wpływają na jakość i komfort pracy. Frezarki nutowe cieszące się bardzo dobrymi opiniami wykonane są z wysokiej jakości materiałów oraz posiadają dużą prędkość obrotową silnika. Dodatkowe akcesoria wchodzące w skład całego produktu podnoszą wartość urządzenia, ale również wpływają na większą jego popularność wśród klientów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o narzędziach do domowego warsztatu.

Lamelownica Bosch, Makita czy Einhell?

Wielu renomowanych producentów sprzętu budowlanego i remontowego posiada w swojej ofercie również frezarki lamelownice do połączeń. Spośród popularnych modeli na uwagę zasługują urządzenia z firmy Bosch czy Makita. Są to znani producenci, których charakteryzują bardzo dobre opinie i solidność wykonania sprzętu.

Warto jednak rozejrzeć się wśród mniej popularnych producentów, którzy również oferują frezarki nutowe wysokiej jakości. Producenci tacy jak Virutex, Einhell, Holzmann czy Lamello zapewniają różnorodny wybór lamelownic do wielu zastosowań. Z łatwością każdy klient może wybrać odpowiedni model, którego moc czy prędkość obrotowa silnika będzie dostosowana do wymagań.

Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione parametry, stworzony został wykaz przykładowych modeli każdej z firm. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, co jest ważne w przypadku zakupu lamelownicy jedynie do celów amatorskich. W ofercie rynkowej można również znaleźć modele frezarek nutowych, które kosztują kilka tysięcy złotych i zdecydowanie sprawdzą się w rękach każdego profesjonalisty.

Wykaz wybranych modeli lamelownic wraz z cenami

Model frezarki lamelownicy

Przykładowa cena

Frezarka do połączeń Makita Pj7000J

1150,00 zł

Lamelownica frezarka do połączeń Holzmann PJ 100PRO

348,00 zł

Frezarka nutowa lamelownica Virutex AB 111N

1429,00 zł

Frezarka nutowa lamelownica w walizce Lamello

5798,99 zl

lamelownica frezarka Bosch GFF 22 A L-BOXX 670W

2086,35 zł

Lamelownica Einhell TC-BJ 900

315,00 zł

Lamelownica Powermat PM-FC-1200T

244,90 zł

ikona podziel się Przekaż dalej