Najpotrzebniejsze narzędzia – niezbędne TOP 10

Podstawowy zestaw narzędzi niemal zawsze wygląda tak samo. Umiejętności manualne domowników nie mają tu zbyt dużego znaczenia. Na poniższej liście znajdują się narzędzia, które z łatwością obsłuży nawet osoba ze znikomym doświadczeniem.

1.      Młotek – przydaje się podczas wielu domowych prac naprawczych. Warto zakupić niewielki młotek o wadze 200 g. Najlepiej sprawdzają się modele z metalowym, podgumowanym trzonkiem. Przed zakupem zwróćmy uwagę na to, czy trzonek jest przymocowany do obucha na stałe (jest to najtrwalsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie).

2.      Metrówka – będzie potrzebna chociażby do zmierzenia mebli i przyda się podczas każdego przemeblowania. W ofertach handlowych znajdziemy metrówki o różnych długościach pomiaru. Jednak najlepiej sprawdzają się produkty o długości do 5 metrów. Dłuższa metrówka byłaby już mniej poręczna. Komfort jej użytkowania w warunkach domowych byłby niższy. Tymczasem niewielkie produkty o długości do 5 metrów z pewnością zaspokoją potrzeby domowników.

3.      Śrubokręty – trudno wyobrazić sobie przybory domowego majsterkowicza pozbawione śrubokrętów. Są to podstawowe narzędzia, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego domu i mieszkania. Dobrym pomysłem będzie zakup gotowego zestawu.  W większym zestawie znajdziemy zróżnicowane rozmiary śrubokrętów, które przydadzą się podczas wykonywania różnego typu prac.

4.      Klucze – to kolejne niezbędne narzędzia, które należy mieć na swoim wyposażeniu. Warto zainwestować w kilka rodzajów kluczy. Przydadzą się zarówno zwykłe klucze płaskie, jak i klucze nasadowe, oczkowe i nastawne. Ciekawym rozwiązaniem będzie zakup całego zestawu tych narzędzi. W większych, lepiej wyposażonych zestawach znajdziemy zarówno klucze, jak i komplet najpotrzebniejszych śrubokrętów.

5.      Kombinerki – możemy wykonać nimi wiele przydatnych prac (od odkręcania niektórych śrub, po ciecie drutu). Wybierajmy narzędzia z gumowanym uchwytem, który znacznie podnosi komfort użytkowania. Lepsze jakościowo kombinerki posiadają izolacje ochronną, zabezpieczającą użytkownika przed napięciem elektrycznym (maksymalnie do 500 woltów). Dane o takim zabezpieczeniu muszą znajdować się bezpośrednio na narzędziu.

6.      Wkrętarka – to nieco bardziej zaawansowane narzędzie o wszechstronnym zastosowaniu. Wkrętarka przyda się do drobnych prac majsterkowicza i stanie się nieocenioną pomocą podczas skręcania mebli. Na amatorskie potrzeby domowników wystarczy prosta wkrętarka akumulatorowa, zasilana baterią litowo-jonową.

7.      Wiertarka – umożliwi nam wykonanie różnorodnych prac remontowo, wykończeniowych. Najlepiej wybrać urządzenie z udarem. Dzięki temu będziemy mogli bez większych problemów wywiercać otwory w ścianach. Przed zakupem zwróćmy uwagę na producenta. Wśród renomowanych producentów wiertarek wyróżniamy między innymi Bosch, Skil, Makita i Black&Decker.; Te marki dają największą pewność sprawdzonego zakupu. Co więcej, wyżej wymienieni producenci tworzą narzędzia w różnych kategoriach cenowych. W ich ofercie z łatwością wybierzemy wiertarki z pośredniej i wyższej półki cenowej.

8.      Poziomnica – jej zastosowania nie trzeba chyba tłumaczyć. Niewielka poziomnica kosztuje kilkanaście złotych, a może być bardzo przydatna podczas napraw i remontów. Z pewnością warto ją mieć w swoim wyposażeniu.

9.      Nóż z wysuwanym ostrzem – sprawdza się podczas wielu prac w domu i mieszkaniu. Noże z wysuwanym ostrzem są bardzo trwałe i skuteczne. Z łatwością poradzą sobie z przecięciem taśmy izolacyjnej, czy rozcięciem kartonu. Z pewnością warto je mieć w wyposażeniu skrzynki narzędziowej.

10.  Śrubki, nakrętki, kołki rozporowe – to kolejne podstawowe produkty do naszej skrzynki narzędziowej. Warto je mieć w zapasie. Skompletujmy mały zestaw kołków rozporowych, wybierzmy najczęściej używane śrubki i nakrętki. Takie akcesoria kosztują kilka groszy, a są bardzo praktycznym wyposażeniem każdego majsterkowicza.

Jakość czy cena?

Wybierając narzędzia do domu czy mieszkania nie musimy celować w górną półkę cenową. Zakup profesjonalnych, najlepszej jakości narzędzi byłby zbędnym wydatkiem. Sama wkrętarka i wiertarka z górnej półki kosztowałyby łącznie ponad 2 000 zł. Równie drogie będą profesjonalne zestawy śrubokrętów i kluczy. Kupując duży, zaawansowany zestaw nie wykorzystamy pełni jego możliwości. Dlatego do użytku domowego najlepiej nadają się produkty ze średniej półki cenowej. Podczas zakupu sugerujmy się renomą producenta. Wielu z czołowych producentów narzędzi oferuje produkty w różnych kategoriach cenowych.

Unikajmy natomiast zakupu najtańszych narzędzi. Tanie śrubokręty, klucze, a tym bardziej wiertarki i wkrętarki nie będą zbyt trwałe. Najtańsze narzędzia wytrzymają co najwyżej kilkukrotne wykonywanie prac. Co więcej, ich wykorzystanie może być mało wygodne. Dlatego lepiej zainwestować w nieco lepsze narzędzia z pośredniej półki cenowej. Wykorzystane do użytku domowego staną się inwestycją na wiele długich lat.

ikona podziel się Przekaż dalej