Dwuteownik – co to jest i na jakie rodzaje się dzieli?

Czym jest dwuteownik? Do czego służy i jak wygląda?

Dwuteowniki są wyrobami hutniczymi, a dokładniej mówiąc rodzajem kształtowników poprzecznych. Nazwane zostały tak poprzez swój specyficzny wygląd, przypominający połączone ze sobą dwie literki T. Dwuteownik wykorzystywany jest głównie w budownictwie oraz inżynierii, np. do wznoszenia nośnych konstrukcji w komercyjnym budownictwie mieszkaniowym. Na jeden dwuteownik składają się dwie półki i tzw. środnik. Zależnie od tego, jaki konkretnie model będziesz kupować, różnią się one od siebie budową. Generalnie, najbardziej popularne na rynku są obecnie dwuteowniki:

 • zwykłe,
 • z cieńszymi środkami.

Można też podzielić je ze względu na metody produkcji, ale i zastosowane materiały (np. dwuteowniki metalowe czy gorącowalcowane). Na rynku mamy obecnie bardzo duży wybór dwuteowników, więc nie powinno być większego problemu ze znalezieniem optymalnego rozwiązania. W zależności od modelu, dwuteownik szerokostopowy czy też dwuteownik równoległościenny będzie miał inny wymiar. Oczywiście, należy dobrać konkretną masę dwuteowników, przekroje, ich wysokość i długość, by móc poprawnie użyć kształtowniki. Dzięki umiejętnemu dobraniu parametrów, będziesz mógł dopasować dwuteownik do własnych potrzeb. Ich zakres zastosowania jest bardzo szeroki – nie tylko w budownictwie, ale i ślusarstwie. Dzięki dwuteownikom, można chociażby:

 • produkować belki i podobne elementy,
 • formować kluczowe części konstrukcji budynków (jak np. słupy).

Jak wybrać dobry dwuteownik? Wskazówki

Dwuteownik szerokostopowy czy dwuteownik równoległościenny powinien mieć parametry, które będą odpowiadać indywidualnym zapotrzebowaniom. Oczywiście, różnią się one od siebie, w zależności od konkretnego modelu. Szczególne znaczenie posiada masa dwuteownika, a także jego wielkość. Istotnym czynnikiem jest również wytrzymałość kształtowników np. na zginanie czy różnego rodzaju obciążenia. Jak można się więc domyślić, wytrzymałość dwuteowników na ma ogromne znaczenie – przecież to najczęściej właśnie one pełnią najważniejsze funkcje jako część np. ściany nośnej lub stropu.

Koniecznie zwracaj uwagę na parametry kształtowników. To ważne, ponieważ później będą one istotne przy dalszej obróbce dwuteowników i ich zastosowaniu na budowie. A co, jeżeli w planowanej konstrukcji będzie bardzo duże obciążenie? No, właśnie. Dlatego zaleca się stosowanie dobrze dopasowanych kształtowników, dobranych pod kątem parametrów oraz indywidualnego zapotrzebowania pod dany projekt. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach nadproży?

Popularne rodzaje i przekroje dwuteowników

Zanim zaprezentujemy cennik i tabelę z wymiarami, warto będzie zapoznać się z różnymi rodzajami dwuteowników, które pojawiają się na rynku. Do najważniejszych zaliczamy:

 • Dwuteowniki szerokostopowe – dzielą się na HEA, HEB i HEM. Ich wymiary zaczynają się od 90/100/5/8, a kończą na 180/180/8.5/14. Dwuteowniki szeroko stopowe dzielą się na 3 wersje:
  • lekka – HEA / IPBI, zgodne z DIN 1025-3
  • normalna – HEB / IPB, zgodne z DIN 1025-2
  • ciężka – HEM / IPBv, zgodne z DIN 1025-4

Z dwuteowników szerokostopowych najczęściej korzysta się w handlu, ale też przemyśle. To właśnie dzięki nim buduje się różne urządzenia i maszyny. Najczęściej stawia się na grupę HEB, a dopiero później na HEA i HEM.

 • Dwuteowniki europejskie typu I – IPE – najczęściej można spotkać je w wymiarach od 80/46/3.8/5.5 do 240/120/10/12 (np. Tregra). IPE jest skrótem opisującym elementy konstrukcyjne na kształt pręta. Może też opisywać dwuteownik z powierzchnią wewnętrzną stóp, będącą równoległą i zgodną z DIN 1025. Te dwuteowniki podobnie, jak HEB, HEA i HEM, stosuje się w przemyśle i handlu – do budowy różnego rodzaju urządzeń.
 • Dwuteowniki europejskie standardowe – IPN – są to części konstrukcyjne albo dwuteowniki ze skośną powierzchnią stopy w kształcie pręta, zgodne z DIN 1025. Jednak, o wiele częściej stosuje się IPE niż IPN. Głównie ze względu na fakt, że IPE po prostu łatwiej jest montować.

Dwuteownik stalowy – cena stali, cennik dwuteowników i wymiary

Do czego jeszcze służą dwuteowniki?

Przeznaczenie dwuteowników IPE, IPN, HEM, HEA i HEB to głównie konstrukcje budowlane, ale też:

 • konstrukcje mostowe,
 • konstrukcje hal,
 • kładki dla pieszych,
 • infrastruktura drogowa,
 • konstrukcje obiektów użyteczności publicznej,
 • słupy,
 • wiązary,
 • belki podsuwnicowe.
Dwuteownik podczad budowy, a także wymiary dwuteowników, cena i zastosowanie
Jak wybrać dwuteownik, a także cena, wymiary dwuteowników i porady zakupowe

Właśnie dzięki dwuteownikom można wznosić trwałe konstrukcje nośne zarówno sufitów, jak i ścian – tych, które będą odporne na duże przeciążenia. Dzięki temu, że mają takie a nie inne właściwości, można stawiać z dwuteownikami przeróżne stalowe konstrukcje budynków. Dwuteowniki dzięki stali są trwałe i wytrzymałe, będąc jednocześnie niewielkie. Właśnie dlatego uważa się, że dwuteownik to materiał na budowie, będący uniwersalnym. Co ważne, dwuteownik można poddawać obróbce, więc nie ma problemu ze zmianą jego kształtu czy wielkości. Można go spawać i ciąć, a to daje spore pole do manewru na budowie.

Zabrakło dwuteowników i nie wiesz, co zrobić? A może potrzebujesz konkretnego modelu, dopasowanego pod konstrukcję? Bardzo często można zlecać ich obróbkę. Niektóre firmy oferują chociażby dostosowywanie kształtowników do parametrów, które potrzebuje klient. Można również wykonać inne formy dostosowania dwuteowników, obejmujące np. cynkowanie. Rzecz jasna, w grę wchodzą również zupełnie inne formy konserwacji. Dzięki temu, że możliwości jest wiele, można poprawiać dowolnie parametry dwuteowników i dostosowywać je pod indywidualne projekty oraz wymagania (np. dwuteowniki Tregra). Gdy zakupisz dwuteowniki, magazynować je można np. na zewnątrz budowy. Oczywiście, konieczne będzie wcześniejsze zapewnienie stalowym częściom odpowiednich warunków magazynowania. Powinieneś zatem zabezpieczyć je przez zmiennymi warunkami pogodowymi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dwuteowniki nie zmienią swoich właściwości i będą mieć te same parametry, co pierwotnie.

Przykładowe ceny i wymiary dwuteowników

Cena dwuteowników zależeć będzie m.in. od ich wymiarów. Przykładowo:

 • dwuteownik 100 – ok. 30 zł
 • dwuteownik 120 – ok. 36 zł
 • dwuteownik 140 – ok. 45 zł
 • dwuteownik 160 – ok. 60 zł
Przykłady wymiarów i masa 1 mb dwuteowników, wg. oznaczenia EURONORM oraz DIN

Oznaczenie EURONORM / DIN

Wymiar (h)

Wymiar (s)

Powierzchnia przekroju (cm2)

Waga – masa dwuteownika 1 mb (kg/m)

HEA 100 / IPBL 100

96

100

21,2

16,7

HEB 120 / IPB 120

120

120

34

26,7

HEM 140 / IPBv 140

160

146

80,6

63,2

HEA 160 / IPBL 160

152

160

38,8

30,4

HEB 180 / IPB 180

180

180

65,3

51,2

HEM 200 / IPBv 200

220

206

131

103

HEA 220 / IPBL 220

210

220

64,3

50,5

ikona podziel się Przekaż dalej