Gwoździe samoprzylepne – co to i do czego służą?

Czym są gwoździe na taśmie?

Gwoździe samoprzylepne są nowoczesnym rozwiązaniem montażowym. Wielokrotnie są jedyną opcją możliwą do zastosowania. Dzięki temu unikniemy między innymi brudu, kurzu i hałasu, które są nieodłącznym elementem borowania ścian.

Z gwoździ skorzystamy między innymi wówczas, kiedy nie chcemy uszkodzić ścian mieszkania czy domu, na przykład pokrytych płytkami. Dlatego to dobra opcja przy wynajmowanym mieszkaniu, gdzie nie mamy innych możliwości, jeżeli chcemy zmienić charakter wnętrza bez niszczenia ścian. Co więcej, sprawdzą się również w sytuacji, kiedy nie chcemy uszkodzić instalacji biegnącej wewnątrz ściany.

Taki gwóźdź na taśmie nie wymusza posiadania sprzętu, który zmusza do wiercenia otworów w ścianie, czy wbijania w nią gwoździ. Jednocześnie wymaga to od nas przynajmniej podstawowych umiejętności ich obsługi, aczkolwiek każdy mężczyzna, jak również większość kobiet, poradzi sobie z obsługą wiertarki czy wkrętarki, a przynajmniej młotka.

Montaż z użyciem samoprzylepnego gwoździa krok po kroku

Najważniejsze, że montaż gwoździa samoprzylepnego jest bardzo prosty. Jednocześnie nie tylko powiesisz ulubione obrazy, lustra czy półki, uzyskując maksymalną siłę mocowania do powierzchni, ale nawet wyrównasz je w poziomie.

Najlepsze tego typu gwoździe samoprzylepne (np. marki Tesa), wykorzystują technologię Powerstrips. Dzięki temu bez trudu i żadnych śladów również usuniesz je ze ściany.

Poniżej przedstawiamy poradnik, jak montować gwoździe samoprzylepne krok po kroku. Jeśli będziesz postępować wedle naszych wskazówek, z pewnością uzyskasz maksymalną siłę mocowania gwoździa na taśmie. W zależności od wariantu gwoździa, siła mocowania to na przykład 2, 3 czy 4 kg na jeden gwóźdź.

  1. Oczyść powierzchnię montażu – powierzchnia musi być wolna od kurzu, brudu i zatłuszczeń. Korzystaj z detergentów bez silikonu (np. czysty spirytus).
  2. Zdejmij plaster montażowy z arkusza.
  3. Przymocuj plaster montażowy do ściany – przyklej plaster montażowy, aby jego niebieski pasek znalazł się od strony ściany.
  4. Dociśnij plaster mocno na całej powierzchni – pamiętaj, aby mocno dociskać plaster przynajmniej 5 sekund w każdym miejscu.
  5. Usuń pasek zabezpieczający z plastra.
  6. Ostrożnie przyklej gwóźdź do plastra
  7. Dociśnij górną i dolną część gwoździa samoprzylepnego.
  8. Wyreguluj wysokość gwoździa – przesuń w górę czerwony element, ustaw gwóźdź na wymaganej wysokości i zsuń czerwony zatrzask w dół.
  9. Zawieś przedmiot na gwoździu.

Gwoździe na taśmie montuje się więc w bardzo prosty sposób. Podobnie jest zresztą z ich demontażem. Chcąc usunąć taki gwóźdź, wystarczy przeciągnąć plaster w dół równolegle do powierzchni ściany. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze gwoździarki elektrycznej?

Alternatywa dla gwoździ samoprzylepnych

Dobór rozwiązań montażowych samoprzylepnych do powierzchni

Jeśli ma to być gwóźdź samoprzylepny, najważniejsze, aby dobrać go właściwie pod kątem powierzchni, na której ma on zostać przyklejony.

  • Tapeta i tynk – wrażliwe i delikatne powierzchnie, najczęściej o lekko teksturowanej strukturze. Gwoździe samoprzylepne rekompensują nierówności podłoża i gwarantują odpowiednie przyleganie do tynku czy tapety. Wyjątkiem są tutaj tapety winylowe czy farby odporne na mycie. Na takich powierzchniach gwoździe samoprzylepne nie są zalecane.
  • Powierzchnie gładkie – najlepiej samoprzylepne rozwiązania montażowe sprawdzą się przy płytkach i metalu. Wówczas wytrzymują największe obciążenia. Należy uważać na taki montaż w wilgotnym pomieszczeniu. Wówczas producenci zalecają rozwiązania wodoodporne.
  • Powierzchnie chropowate – konieczne są rozwiązania przeznaczone do cegły i kamienia. Są to systemy oparte o masę klejącą, która wypełnia przestrzeń pomiędzy powierzchnią i podstawą gwoździa. Takie rozwiązania można stosować wewnątrz i na zewnątrz. Oczywiście po takie systemy montażowe możemy sięgnąć również przy powierzchniach gładkich.
  • Powierzchnie przezroczyste – zalecane do szkła i powierzchni przezroczystych. Ich największą zaletą jest estetyczny wygląd i niemal niewidoczny montaż.

Taśmy i śruby samoprzylepne

Gwoździe samoprzylepne to tylko jedna z opcji na rynku, jeśli weźmiemy pod uwagę montaż bez wiercenia. Alternatywą są dla nich między innymi śruby samoprzylepne oraz haczyki dekoracyjne.

  • Śruby samoprzylepne – zalecane do montażu przedmiotów dekoracyjnych, które po zawieszeniu zabezpiecza się nakrętką. W zależności od rodzaju takich śrub pierwszy ich typ jest przeznaczony do montażu na płytkach, metalu, tynku lub tapetach, drugi – do chropowatych powierzchni.
  • Haczyki dekoracyjne – przezroczyste, niemal niewidoczne haczyki o specjalnie wyprofilowanym kształcie, co zapobiega zsuwaniu się przedmiotu. Z ich wykorzystaniem zawiesimy ozdoby w różnej pozycji i pod różnym kątem. Pozwalają zawieszać przedmioty o wadze od 200 g do 1 kg.

Ile kosztują gwoździe samoprzylepne?

Co ważne, gwoździe samoprzylepne to produkty bardzo tanie, które kosztują nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. W tej cenie nabędziemy gwóźdź samoprzylepny do każdego rodzaju powierzchni, niezależnie od jego producenta.

Przykładowe ceny gwoździ samoprzylepnych

Gwóźdź

Cena

Gwóźdź samoprzylepny do tynku i tapet - 0,5 kg (2, Tesa)

Od 19,00 zł

Gwóźdź samoprzylepny do tynku i tapet - 1 kg (2x, Tesa)

Od 20,00 zł

Gwóźdź samoprzylepny do tynku i tapet - 2 kg (2x, Tesa)

Od 22,00 zł

Gwóźdź samoprzylepny do płytek i metalu - 3 kg (2x, Tesa)

Od 20,00 zł

Gwóźdź samoprzylepny do płytek i metalu - 4 kg (2x, Tesa)

Od 22,00 zł

Gwóźdź samoprzylepny uniwersalny - 2,2 kg (1x, Command)

Od 13,00 zł

Gwóźdź samoprzylepny uniwersalny - 3,6 kg (1x, Command)

Od 15,00 zł

Nie ulega więc wątpliwości, że gwoździe samoprzylepne są bardzo ciekawą opcją, która pozwala zawiesić na ścianach bardzo różne przedmioty niezależnie od ich materiału. To doskonała alternatywa dla młotka i gwoździ, czy wiertarki i kołków lub wkrętów.

ikona podziel się Przekaż dalej