Myjka ciśnieniowa do domu

Myjka ciśnieniowa najczęściej jest używana do mycia samochodów i faktycznie w tym celu bardzo się przyjadę. Dzięki niej można zacząć od dokładnego namoczenia zabrudzeń i usunięcia ich. To ważne, ponieważ piasek czy drobne, zaschnięte błoto w czasie szorowania mogą powodować powstawanie rys na powierzchni auta. Dokładne opłukanie samochodu z zabrudzeń jest więc kluczowe. Poza tym myjka ciśnieniowa bardzo przydaje się w domu.

Za jej pomocą można umyć płot czy inne ogrodzenie bez zbędnego szorowania. Nadaje się także do mycia elewacji z różnych zabrudzeń. Myjki ciśnieniowe świetnie radzą sobie również z oczyszczaniem kostki brukowej. Duże ciśnienie wody nie tylko zbiera zanieczyszczenia czy resztki liści, lecz także pomaga pozbyć się piasku i mchu ze szczelin między poszczególnymi kostkami. Używanie myjki jest intuicyjne, a jej podłączenie dużo prostsze niż podłączenie pralki. Myjka ciśnieniowa zdaje się więc niezbędnym sprzętem w domu. Niedroga, ale dobra myjka to nie jest mrzonka – można taką znaleźć. Trzeba tylko wiedzieć, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze.

Najlepsza myjka ciśnieniowa: ciśnienie maksymalne i robocze

Najważniejszym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chcesz znaleźć dobrą myjkę ciśnieniową, jest oczywiście ciśnienie. Określa, z jaką siłą urządzenie natryskuje wodę w czasie pracy. Warto jednak wiedzieć, że producenci podają dwie wartości, które nie są ze sobą tożsame – ciśnienie robocze i ciśnienie maksymalne.

Ciśnienie maksymalne to chwilowe ciśnienie, które może przyjąć myjka ciśnieniowa. Jest to związane także z instalacją, do której chcesz podłączyć urządzenie. Kupując myjkę warto sprawdzić nie tylko ciśnienie lecącej wody, lecz także przepływ w litrach na godzinę.

Ciśnienie robocze to informacja, z jakim ciśnieniem myjka może pracować przez dłuższy czas. Pomiar jest robiony na końcu lancy. Z zasady im wyższa wartość, tym lepiej. Najlepsza myjka to taka, która ma znacznie większe ciśnienie robocze na poziomie 110-120 barów. To poziom, który pozwala na spłukanie zanieczyszczeń, ale do efektywnego mycia potrzebny jest znacznie lepszy sprzęt, zwłaszcza jeśli zależy ci na czyszczeniu bezdotykowym ogrodzenia czy kostki brukowej. Optymalnie ciśnienie w myjce powinno wynosić więcej niż 130 barów. Warto także sprawdzić, czy urządzenie ma opcję zmniejszania ciśnienia.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać? Materiał

Może się wydawać, że wszystkie myjki ciśnieniowe wyglądają tak samo, może poza drobnymi detalami wykończenia. Jest jednak ogromna różnica między urządzeniami – materiał, z którego wykonana została pompa. Rodzaj pompy ma bardzo duże znaczenie. Najczęściej można spotkać pompy kompozytowe, aluminiowe lub aluminiowo-kompozytowe. Od materiału zależy trwałość i odporność na temperaturę. Pompy aluminiowo-kompozytowe są najbardziej trwałe i najbardziej odporne na niskie temperatury. Są jednak niestety także najdroższe.

Mycie samochodu za pomocą myjki ciśnieniowej na podjeździe, a także wskazówki, jaką myjkę ciśnieniową wybrać
Jaką myjkę ciśnieniową wybrać krok po kroku, czyli marki, modele, ceny i porady zakupowe

Bardzo ważnym aspektem jest materiał, z którego jest wykonany wąż ciśnieniowy. Dobra myjka powinna mieć wąż zrobiony z miękkiego materiału, który nie będzie się skręcał. To decyduje o wygodzie użytkowania. Wąż powinien mieć także odpowiednią długość. Przyjmuje się, że optymalna długość do użytku domowego to 6 m. To powinno wystarczyć, by umyć samochód czy większą powierzchnię kostki brukowej bez przestawiania. A może zainteresuje cię także ten artykuł: Myjka ciśnieniowa — zobacz najlepsze modele.

Dobra myjka ciśnieniowa – moc

Moc myjki ciśnieniowej to kolejny ważny parametr, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupów. Ma ona wpływ na wydajność sprzętu. Jeśli będziesz użytkować go często, lepiej postawić na myjki o wyższej mocy. Z reguły obsługują większe ciśnienie, a tym samym są bardziej efektywne w czasie codziennego użytkowania.

Myjka ciśnieniowa do domu powinna mieć od 1200 do 1600 W. Takie urządzenia świetnie radzą sobie z ciśnieniem do 130 barów, więc są wystarczające. Wykonuje się za ich pomocą większość prac domowych. Można zakupić także większe myjki, które mają moc do 3000 W, są jednak przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. Są droższe podczas zakupu i mniej opłacalne w eksploatacji – pobierają bardzo dużo wody i prądu. Mają opinie bardzo sprawnych, a ich praca jest efektywna. Jeśli jednak będziesz rzadko używał myjki lub wykorzystasz ją tylko do prac domowych, postaw na mniejsze, tańsze modele. Będą w zupełności wystarczające w domu. Dowiedz się także, jak wyczyścić mosiądz!

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać – inne parametry

Wymienione powyżej to najważniejsze parametry, które decydują o tym, jaką myjkę ciśnieniową wybrać. Jest jednak jeszcze kilka ważnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę:

Temperatura wody

Maksymalna temperatura wody w dopływie ma ogromne znaczenie i trzeba ją sprawdzić. Większość urządzeń wystarczy podłączyć do kranu na zewnątrz, więc do zimnej wody. Ale uwaga: niektóre z nich wymagają podgrzania do wyższej temperatury, na przykład 40 albo 50 stopni Celsjusza. Mycie ciepłym strumieniem lepiej radzi sobie z zabrudzeniami, ale niestety podgrzewanie wody może być uciążliwe. Warto więc sprawdzić, jaka jest minimalna temperatura, którą obsługuje twoja myjka.

Pojemnik na detergent

Pojemnik na detergent bywa przydatny, ale nie wszystkie modele są w niego wyposażone. Detergent może być rozprowadzony przez wodę myjką, co znacznie ułatwia mycie i pozwala na szybsze usunięcie wszystkich plam. Zapewnia lepsze efekty

Końcówki do pistoletu natryskowego

Rodzaj i ilość końcówek do pistoletu natryskowego mają znaczenie, jeśli zależy ci na bardziej precyzyjnym czyszczeniu różnych powierzchni i usuwaniu zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Bardzo przydaje się dysza płaska, która powala na delikatniejsze czyszczenie oraz dysza punktowa, idealna do trudno dostępnych miejsc.

ikona podziel się Przekaż dalej