Do czego służy łuparka do drewna?

Łuparka do drewna lub rębak do drewna to doskonałe maszyny do drewna które z powodzeniem zastąpią piły i siekiery. Służą do efektywnego i sprawnego rozdrabniania drewna. Najbardziej istotną kwestią pozostaje fakt, że łuparki drewna zasadniczo może obsługiwać każdy. Wystarczy zapoznać się z instrukcją i już można rozpocząć pracę.

W przeciwieństwie do piły i siekiery łuparka do drewna nie wymaga siły i wprawy, praca przy niej jest szybka i wydajna. Obecnie maszyny do drewna są projektowane i produkowane w taki sposób, że są to urządzenia bezpieczne, które nie narażają użytkowników na urazy. Wzrost konkurencji na rynku spowodował, że obecnie tego typu  maszyny mają na tyle duży nacisk, że radzą sobie świetnie z praktycznie każdym gatunkiem drewna. Ponadto wzrost konkurencyjności na rynku spowodował, że możemy znaleźć rębak do drewna lub łuparkę o bardzo różnych parametrach użytkowych, w zależności od potrzeb. Ceny zależą od wielu czynników, jednak można znaleźć solidne maszyny do drewna w bardzo przystępnych granicach cenowych.

Mechanizm działania łuparki do drewna jest bardzo prosty. W zależności od tego czy jest to świdrowa łuparka do drewna czy też profesjonalna łuparka hydrauliczna, siła nacisku może wynosić od kilku do kilkunastu ton. Kłody drewna pękają wzdłuż włókien przy pomocy klina łuparki. Cały nakład pracy przy obsługiwaniu łuparki polega na ułożeniu drewna, a później zebraniu rozdrobnionych kawałków - szczapek drewna.

Łuparka do drewna - rodzaje i opinie

Łuparka hydrauliczna składa się z silnika spalinowego lub elektrycznego, ramy, tłoka, pompy, kontrolek zapewniających bezpieczeństwo pracy oraz noża który rozłupuje drewno. Hydrauliczne i elektryczne łuparki do drewna posiadają dodatkowo zatrzaski, w celu wyeliminowania ryzyka urazu w sposób całkowity.

Innym rodzajem urządzenia jest świdrowa rozłupywarka do drewna. Posiada dużo lżejszą konstrukcję. Świdrowa łuparka do drewna jest wyposażona w świder, który równocześnie spełnia rolę klina. Świder wkręca się w drewno i rozłupuje go. Ceny łuparek tego typu są z reguły niższe niż łuparek hydraulicznych.

Zarówno łuparka hydrauliczna jak i świdrowa łuparka do drewna nadają się do użytku domowego. Rębak do drewna w zależności od przyjętego nazewnictwa może również służyć w gospodarstwach domowych ale raczej nie jest to regułą. Klasyczny rębak do drewna to maszyna dużych gabarytów, która doskonale sprawdzi się jako rozdrabniacz do drewna i gałęzi. Jest wykorzystywany przez sadowników i leśników. Standardowy rębak do drewna posiada specjalny kołnierz przez który zrębki są wsypywane na przyczepę.

Jednak wielu producentów używa zamiennie terminów rębak do drewna i łuparka, tak więc możemy spotkać na rynku  rębaki które będą przystosowane do prac przydomowych na niewielką skalę. Dodatkowo coraz większa liczba producentów oferuje rębaki które są niewielkimi urządzeniami, dzięki którym rozdrobnimy to, co zaśmieca nasz ogród, czyli gałązki razem z liśćmi. Jest to bardzo praktyczne, gdyż posiekany surowiec organiczny zmniejsza swoją objętość i może zostać wykorzystany jako kompost lub do ściółkowania.

Hydrauliczna łuparka do drewna - przegląd modeli i opinii

Bardzo znaną marką maszyn, narzędzi do ogrodu i nie tylko jest Hecht. Firma oferuje bogaty wybór różnych łuparek hydraulicznych z silnikami spalinowymi oraz elektrycznymi. Spośród palety produktowej można wyróżnić sprzęty wysoce profesjonalne, a także o uniwersalnym zastosowaniu dla potrzeb indywidualnych klientów i gospodarstw domowych.

Jedną z propozycji jest łuparka do drewna Hecht 637, ceny tego modelu w zależności od sklepu nie przekraczają 700 złotych. Łuparka do drewna 637 posiada silnik elektryczny. Hydraulika wraz z mocą silnika daje nacisk do czterech ton. Innymi słowy ta maszyna poradzi sobie doskonale z kłodami i pieńkami do 25 cm średnicy oraz 37 cm długości. Solidnie wykonane urządzenie może być dużą pomocą przy kawałkowaniu drewna do kominka lub na opał.

Hydrauliczna Łuparka do drewna tej samej firmy (6060) to urządzenie dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż jej mniejsza gabarytowo siostra 637. Skutecznie rąbie kłody i polana nawet do 104 cm długości i średnicy do 32 cm. Siła nacisku w tym modelu dochodzi do 6 ton. Zdaje egzamin przy różnych gatunkach drewna. Ceny tego modelu to około 1700 zł.

Inną łuparką hydrauliczną tego producenta jest dużo droższa HECHT6100. Ceny od 2500 złotych wzwyż. Posiada elektryczny silnik. Nacisk tego urządzenia to aż 10 ton. Jest to w pewnym sensie zarówno rębak do drewna jak i łuparka. Poradzi sobie świetnie z kłodami o długości nawet 107 cm, oraz średnicy 40 cm.

Łuparka do drewna do użytku domowego to świetne rozwiązanie. Niektóre modele mają naprawdę dobre opinie i niezłe ceny.
Łuparka do drewna do użytku domowego - ceny, opinie, porady

Na polskim rynku mamy również możliwość zakupu łuparki drewna innego znanego producenta - Ferax. Jednym z modeli tej firmy jest  BVK 520 12003-0200. Jest to łuparka stołowa hydrauliczna, o nacisku klina równego pięciu tonom. Ceny tego modelu kształtują się rozmaicie, produkt można nabyć od około 1800 zł. W podobnej cenie i o zbliżonych parametrach nabędziemy również  BVK 370 12003-0101 Ferax. Podobnie jak model BVK 520 12003-0200  jest to łuparka hydrauliczna, typu stołowego.

Za bardzo niewygórowaną cenę 900 zł, możemy nabyć łuparkę do drewna Scheppach hl 650. Łuparka firmy Scheppach hl posiada nacisk 6,5 tony i ma wysoką prędkość rozłupywania. Kłody mogą mieć maksymalnie do 25 cm średnicy, wielkość polan 52 cm. Charakteryzuje się łatwą obsługą, lecz za jej pomocą rozłupiemy tylko niewielkie kłody drewna.

Świdrowa łuparka do drewna - ceny, opinie, na co zwrócić uwagę

Łuparki świdrowe do drewna nie są obecnie tak popularne jak hydrauliczne. Jednak dużo różnorodnych modeli można dostać w tak zwanym drugim obiegu. Wtedy ceny nie są specjalnie wygórowane i oscylują w granicach 500 do 1000 zł. Kupując sprzęt używany należy jednak wykazać się daleko idącą ostrożnością.

Na rynku dostępne są również podzespoły do łuparek świdrowych czyli stoliki, ramy oraz świdry o rozmaitej średnicy. Części do maszyn kupimy zarówno w sklepach ogrodniczych jak i u producentów narzędzi i urządzeń rolniczo - ogrodowych.

Świdry stożkowe służą do samodzielnego montażu świdrowej łuparki. Kosztują w zależności od modelu od 100 do 350 złotych i posiadają niezbędne otwory montażowe. Oczywiście na rynku istnieją w sprzedaży również kompletne łuparki świdrowe.

Świdrowa łuparka do drewna oferowana przez firmę Agromil to maszyna zaprojektowania do rozłupywania drewna do średnicy 60 centymetrów. Działa z naciskiem równym siedmiu tonom. Posiada silnik elektryczny oraz specjalną wzmocnioną ramę. Solidny świder rozłupujący ma decydujący wpływ na wydajną pracę łuparki. Cena to 1600 zł.

W tej samej firmie dostępna jest również świdrowa łuparka do drewna bez blatu. Przeznaczona jest do rozłupywania drewna o średnicy 50 centymetrów. Urządzenie waży 50 kilogramów, siła nacisku wynosi 7 ton. Ceny od 850 złotych.

Tym-Bud to polska firma która produkuje między innymi rębaki do drewna oraz łuparki. Łuparka do drewna tego producenta kosztuje 1500 zł. Jest to łuparka świdrowa. W zależności od mocy silnika dostępne są różne wersje cenowe. Producent daje gwarancję na okres dwunastu miesięcy. Istnieje możliwość założenia silnika spalinowego, wtedy do kosztów urządzenia należy doliczyć 200 złotych.  U tego producenta mamy możliwość zamówienia również innych rodzajów łuparek. Tym-Bud ma w ofercie także rębak do drewna w kilku wariantach oraz rębak do gałęzi.

Jak widać, maszyny do drewna są szeroko dostępne w ofercie wielu różnych zakładów produkcyjnych oraz sklepów. Świdrowa łuparka do drewna jest również do nabycia w zakładach mechanicznych, które oprócz usług związanych ze skrawaniem metali oferują łuparki własnego przemysłu.

Rębak do drewna do użytku domowego

Jak już wspomnieliśmy na wstępie rębak do drewna i gałęzi to maszyna która bardziej przydaje się w zakładach przetwórstwa, sadach i innej przemysłowej lub rolniczej działalności. Oczywiście można zakupić wielkogabarytowy rębak do drewna do użytku przydomowego, lecz wygeneruje to spore koszty i będzie rozwiązaniem mało praktycznym. 

Oprócz dużych maszyn niektórzy producenci oferują niewielkie rębaki które mogą się przydać nawet indywidualnym konsumentom. Jednym z mniejszych i tańszych modeli rębaków jest spalinowy rębak do drewna dystrybuowany przez Kellfri. Jest to rębak który skutecznie rozdrabnia gałęzie i chrust do 5 centymetrów. Rębak został wyposażony w wyrzutnik z workiem, którego pojemność wynosi 40 litrów. Rębak do drewna jest łatwy w obsłudze. Ceny od 2000 zł.

Pozostałe rębaki które ma w swoim asortymencie Kellfri nie nadają się do użytku przydomowego. Są to wielkie maszyny do drewna za które zapłacimy od pięciu do nawet trzydziestu tysięcy złotych.

Dużo tańszym rozwiązaniem będzie zakup rozdrabniacza - rębaka do drewna firmy Hecht (6224). Jego ceny to w zależności od sklepu od zaledwie 470 zł do 550. Umożliwia rozdrabnianie gałęzi o średnicy do 4 centymetrów. Narządzie zostało wyposażone w worek o pojemności 60 litrów. Dodatkowo rębak do drewna posiada kółka i waży zaledwie 10 kilogramów co umożliwia jego obsługę niemal każdemu.

Kolejną kruszarką - rozdrabniaczem tej firmy jest model HECHT6284XL. Jego cena to 740 złotych. Rozdrabniacz do gałęzi posiada kółka transportowe i waży 25 kilogramów. Umożliwia cięcie gałęzi do średnicy 4,5 centymetra. Jest to mocna maszyna, która posiada silnik o mocy 2800 W.

O czym warto pamiętać kupując łuparkę

Wybierając łuparkę do drewna musimy brać pod uwagę kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim zastanówmy się do czego będzie służyła maszyna do drewna. Jeśli tylko i wyłącznie mamy potrzebę od czasu do czasu rozłupania niewielkiej ilości drewna do kominka wybierzmy łuparkę o niewielkiej sile nacisku - do maksymalnie 4 czy 5 ton.

Jeżeli zużywamy w ciągu roku dużą ilość drewna opałowego, powinniśmy zdecydować się na bardziej profesjonalne rozwiązanie i kupić sprzęt o sile nacisku co najmniej 6 do 8 ton. Ważną informacją powinno być również dla nas jak duże i ciężkie jest urządzenie. Pamiętajmy że łuparka będzie musiała znaleźć gdzieś swoje miejsce - tak więc dostosujmy również ten parametr.

Również w tym miejscu pojawia się problem innej natury. Mniejsze gabarytowo urządzenia są co prawda bardziej mobilne i łatwiej znaleźć dla nich miejsce, jednak mają z reguły mniejszą moc.

Niezależnie czy interesuje nas świdrowa łuparka do drewna, rębak do drewna czy łuparka hydrauliczna pamiętajmy, że urządzenie powinno być solidne i wykonane z nierdzewiejących materiałów. Zwracajmy uwagę na to,  jaki okres gwarancyjny został przewidziany przez producenta. Może to dostarczyć nam argumentu za kupnem lub rezygnacją z danego produktu.

Tak jak w przypadku innych maszyn i urządzeń używanych w ogrodzie czy gospodarstwie domowym najważniejsze jest bezpieczeństwo. Łuparka powinna zagwarantować bezpieczną pracę, a nie tylko wydajną i efektywną. Trwałość i stabilność konstrukcji to zalety które w przypadku tego typu urządzeń nabierają zasadniczej wagi.

Łuparka niezależnie od swoich gabarytów powinna stabilnie i pewnie spoczywać na podłożu. Zasadniczo łuparki powinny być używane na zewnątrz budynku. Wszelkie odstępstwa od tej reguły powinny być wyraźnie zaznaczone w karcie produktu lub instrukcji. Przezorny zawsze ubezpieczony - do pracy ubierajmy odzież ochronną i gogle.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, obecnie produkowane łuparki to maszyny bezpieczne, jednak nie zwalnia nas to z odpowiedzialności i zachowywania elementarnych zasad bezpieczeństwa pracy.

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru porównajmy ceny i parametry maszyn do drewna. Urządzenie musi pochodzić od sprawdzonego i pewnego producenta i posiadać przystępnie napisaną instrukcję. Poszukajmy opinii o produkcie zanim zdecydujemy się na konkretny model.

ikona podziel się Przekaż dalej