Mata kompensacyjna - zastosowanie, rodzaje, ceny, porady praktyczne
Prawidłowe wykonanie podłogi to prawdziwa sztuka. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, chociaż dla wielu osób to one wydają się być najważniejsze. Ważny jest także format kafelków, ich wielkość, odległość między nimi, rodzaj podłoża i oczywiście dylatację. Zapewnia ją mata kompensacyjna. Co to jest, jak ją używać i jakie są rodzaje? Podpowiadamy!
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mata kompensacyjna i delatacja
Podłoże, na którym stawiamy dom, ciągle pracuje. Obojętnie, co znajduje się w podłożu, jak zostało przygotowane – na tę pracę i ścieranie się musimy się nastawiać i musimy się z tym liczyć. Dlatego używa się mat kompensacyjnych – specjalnych mat, które pozwalają na zniwelowanie tej pracy i zapobiegają niszczeniu podłogi. I chodzi tutaj nie tylko o pomieszczenia, lecz także na przykład o tarasy. Maty tego rodzaju są jednak szczególnie ważne pod płytki, aby zapobiegać niszczeniu glazury.
Wszystko dlatego, że tak ważna jest dylatacja. Szczelina dylatacyjna to odległość między płytkami, która pojawia się w miejscu największych naprężeń konstrukcji. Wykorzystuje się je na granicy stosowania różnych materiałów, a także przy ścianach, słupach i elementach konstrukcyjnych. Wykorzystuje się je także między płytkami, drewnianą podłogą a ścianą i tym podobne. Jest to trudne, a zastosowanie maty kompensacyjnej może nieco zmniejszyć znaczenie szczelin dylatacyjnych. Naprężenia i napięcia zostają dosłownie skompensowane i wyrównane przez tę matę.
Zastosowanie maty kompensacyjnej
Jest wiele zalet, dla których mata kompensacyjna jest taka istotna. Po pierwsze nie ma konieczności uzyskania adhezyjności powierzchni podłoża nośnego. Na dodatek maty tego rodzaju pozwalają na uformowanie niezbędnych spadków, na przykład w pomieszczeniach z odpływami, jak łazienki z prysznicem walk-in. Maty powstały około 20 lat temu, by korygować wadę podłoża, jak drobne rysy, pęknięcia, nierówności czy inne niedoskonałości. Nie ma żadnych norm, ani badań, które wskazywałyby na użycie maty do konkretnego materiału, zalecanych grubości i tym podobnych wytycznych. Jest jednak pewne, że dzięki matom podłoże i podłoga nie mają ze sobą kontaktu, co znacznie zmniejsza nacisk i wpływ jednego na drugie. A to pozwala na zachowanie podłogi w lepszym stanie przez długi czas.
W podkładzie jest możliwość zatopienia rur instalacji grzewczej lub innych instalacji. Maty kompensacyjne mają za zadanie także wzmacnianie podłoża. Dlatego to takie ważne i stosuje się je często na różnych etapach budowy domu. Wzmocnienie jest szczególnie ważne w przypadku podłóg. Pozwala na równomierne działanie nacisku na całą podłogę i na posadzkę pod spodem. Jest to szczególnie ważne przy panelach i podłodze drewnianej, ale matę kompensacyjną kładzie się także pod kafelki. Dowiedz się także, jak wybrać myjkę ciśnieniową.
Mata kompensacyjna – rodzaje
Jest kilka rodzajów mat kompensacyjnych. Wiele z nich jest jednym z elementów systemu montażowego podłogi, wobec czego stosowanie ich z produktami różnych marek może dać inne rezultaty niż oczekiwane. Dlatego lepiej wykorzystywać systemy z matami, niż szukać samodzielnych produktów.
Wyróżnia się trzy rodzaje mat: kompensacyjną mostkującą, rozdzielającą oraz kompensacyjną odsprzęgającą. Wszystkie trzy mogą być wykonane z zespolonej włókniny lub wytłoczki z tworzywa sztucznego, mają formę cienkich materiałów, dlatego też czasami są nazywane membranami. Kładzie się je pod płytki. Dzięki temu okładzina i podłoże mogą pracować w poziomie niezależnie od siebie, nie oddziaływując na siebie niepotrzebnie. Mata nie jest używana jako szczeliny dylatacyjna i nie sprawdzi się na konstrukcjach pracujących w płaszczyźnie pionowej. Maty rozdzielającej nie stosuje się na dylatacjach konstrukcyjnych.
- Maty rozdzielające w obrębie konstrukcji podłogi to cienkie warstwy materiału, które luźna układa się na podłożu. Na nich kładzie się podkład podłogowy i docelową podłogę, najczęściej pod kafelki. Używa się jej, jeśli podłoże jest niejednorodne, na przykład spękane. Matą rozdzielającą może być jastrych.
- Maty kompensacyjne mostkujące – są wykonane z elastycznej włókniny, klejonej do podłoża. Ich celem jest zapobieganie przenoszenia spękań z uszkodzonego podłoża na płytki.
- Maty kompensacyjne odsprzęgające – są wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego. Mają strukturę przestrzenną i pozwalają na przepływ powietrza między częściami całej struktury. To zapobiega przenoszenie się naprężenia z różnych płaszczyzn. Sprawdź także ten artykuł: Podłoga na gruncie – wykonanie i ocieplenie krok po kroku.
Mata kompensacyjna – montaż
Maty kompensacyjne nie są trudne w montażu. Najczęściej to zadanie spada na barki glazurnika, który robi to w czasie przygotowywania podłoża do kładzenia płytek. O ile maty rozdzielające po prostu się kładzie na podłożu, maty kompensacyjne trzeba przykleić klejem. Należy uważać, by był on naprawdę elastyczny i miał wysoką odkształcalność. Warto zwrócić więc uwagę na opis producenta i kartę produktu.
Maty kompensacyjne montuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko, że podłoże jest słabe, spękane, porysowane lub uszkodzone i może to się przenieść na kładzione płytki. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne – pęknięcia są nieprzyjemne, lecz także funkcjonalne. Cała podłoga może prezentować się gorzej i być bardziej narażona na uszkodzenia. Do tego zakup płytek po kilku latach, by wymienić kilka z nich jest najczęściej niemożliwy, wzory mogą się od siebie różnić. To już może wymagać kosztownego remontu i wymiany całej podłogi. Metr bieżący maty kompensacyjnej kosztuje od 49 do 70 zł. Warto więc zainwestować, by później nie mierzyć się z koniecznością remontu.