Pistolety do kleju – rodzaje i zastosowanie

W sprzedaży dostępna jest cała masa urządzeń służących do nakładania kleju termotopliwego. Skąd mamy wiedzieć, czym różnią się poszczególne urządzenia, a także jaki typ pistoletu będzie dla nas odpowiedni? Określone parametry pomogą nam podjąć decyzję przed zakupem. Zacznijmy od tego, iż każdy pistolet z klejem na ciepło działa w identyczny sposób. Przez otwór znajdujący się z tyłu, wkładamy klej, który następnie ogrzany wypływa przez przednią dyszę. Oczywiście aplikowanie kleju silikonowego jest przez nas kontrolowane przy pomocy specjalnego przycisku. Przyciskając go, automatycznie wkład jest przesuwany do komory, w której następuje dalsze jego rozgrzanie.

Do wyboru posiadamy zwykłe, jak i również bardziej rozbudowane pistolety do kleju. Najprostszy podział zawiera w sobie:

  • Pistolet do kleju elektryczny – najpopularniejsze urządzenie, które działa dopiero po podłączeniu do sieci. Wybierając pistolet, należy zwrócić uwagę na długość przewodu, aby ten nie był zbyt krótki. Inaczej może mocno ograniczać pracę.
  • Pistolet do kleju akumulatorowy – jest to urządzenie zasilane akumulatorem litowo-jonowym. Dzięki temu możliwa jest praca przy pomocy pistoletu z dala od sieci energetycznej. Przy każdym produkcie znajduje się dokładna informacja na temat czasu pracy na naładowanym akumulatorze, a także czasu ładowania baterii.

Każda klejarka na gorąco może przyjmować wkłady o określonej średnicy. Najczęściej są one przeznaczone do kleju silikonowego o średnicy 7 mm, 8 mm lub 11 mm. Zdarzają się jednak również pistolety do kleju, umożliwiające aplikowanie wkładów o średnicy 9 mm, 10 mm, a nawet 12 mm. Wybierając konkretne urządzenie, zwróćmy uwagę przede wszystkim na czas nagrzewania. W zależności od modelu, okres ten może trwać od kilkunastu sekund do nawet kilku minut. Nie bez znaczenia jest również waga pistoletu. Przy drobnych czynnościach nie będzie nam potrzebny masywny pistolet z klejem na ciepło, który znowu znajdzie swoje zastosowanie na przykład w zakładzie stolarskim. Do pistoletu potrzebny jest oczywiście klej. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach klejów do pistoletów.

Pistolet z klejem na ciepło – przykładowe produkty znanych producentów

Pistolety do kleju na gorąco możemy zakupić w praktycznie każdym markecie budowlanym, sklepie z artykułami dla plastyków i rękodzielników, a także na znanych serwisach aukcyjnych. Ilość modeli jest z każdym rokiem coraz większa. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie marki proponują wysokiej jakości urządzenia, które cały czas próbują być wypierane przez tanie zamienniki.

Żółty pistolety do kleju, a także klej na gorąco w pistolecie oraz cena pistoletów oraz jego zastosowanie
Pistolety do kleju – rodzaje, producenci, opinie, ceny, zastosowanie
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze kleje montażowe

Szukasz skutecznego i niedrogiego kleju montażowego? Nie wiesz, na jaki się zdecydować? Sprawdź najczęściej kupowane kleje przez naszych czytelników.

Do rekomendowanych pistoletów do klejenia na gorąco zaliczymy, m.in.:

  • Akumulatorowy pistolet do kleju silikonowego Bosch PKP 3,6 LI – jest to urządzenie, które nagrzewa się w zaledwie kilkanaście sekund. Klejarka na gorąco została wyposażona w specjalny wyłącznik Auto-Off, dzięki czemu po 5-minutach bezczynności, pistolet automatycznie się wyłącza. Urządzenie służy do nagrzewania kleju do drewna, ceramiki, tkanin, materiałów drewnopochodnych, czy też tworzyw sztucznych. Zaletą jest możliwość ładowania akumulatora za pośrednictwem Micro USB. Bezprzewodowy pistolet zazwyczaj posiada w zestawie wkład kleju UltraPower.
  • Pistolet z klejem na ciepło Topex 42E511 – jest to urządzenie zasilane na energię elektryczną, rozgrzewając wkłady do temperatury od 120 do 193 stopni Celsjusza. Klejarka na gorąco wyróżnia się wydajnością na poziomie nawet 16 gram kleju do drewna na minutę.
  • Pistolet do kleju silikonowego Dremel Glue Gun 930 – urządzenie rozgrzewające wkłady kleju do temperatury od 105 do 165 stopni Celsjusza. Pistolet Glue Gun sprawdza się przy klejeniu w różnych dziedzinach, takich jak florystyce, rękodzielnictwie, w branży stolarskiej lub po prostu przy drobnych pracach naprawczych w domu. Dedykowany klej do tego urządzenia musi mieć średnicę 7 mm.
  • Klejarka na gorąco Steinel Gluematic 3002 – urządzenie do nagrzewania i aplikowania kleju do drewna o średnicy 11 mm. Pistolet zasilany jest przewodem elektrycznym, wyróżnia się mocą 200W. Pistolet Steinel Gluematic nagrzewa się do 206 stopni Celsjusza. Jego zaletą jest między innymi możliwość regulacji temperatury przy pomocy systemu PTC. Dodatkowo urządzenie Steinel Gluematic jest gotowe do użytku już po 2 minutach od momentu podłączenia do sieci. Wydajność klejenia utrzymuje się na poziomie około 16 gramów na minutę.

Pistolet do klejenia – przykładowe ceny

Jeżeli odpowiemy sobie na kluczowe pytanie, w jakim celu potrzebujemy pistoletu do klejenia na gorąco, będzie nam łatwiej wybrać dla siebie odpowiedni model. Jeżeli mają to być tylko drobne prace związane z klejeniem kartek papieru lub kartonów, to nie warto inwestować w drogi sprzęt akumulatorowy. W zupełności wystarczy nam nieduży pistolet zasilany energią elektryczną o małej mocy. Natomiast, jeżeli często będzie nam potrzebny klej na gorąco w pistolecie, a dodatkowo zamierzamy korzystać z niego w różnych miejscach, to rzeczywiście sprawdzi się pistolet bezprzewodowy.

Przykładowe ceny pistoletów do kleju znanych marek

Nazwa produktu

Cena

Pistolet do kleju do drewna Topex 42E511

Cena od 64,00 zł

Pistolet do kleju do drewna Dremel Glue Gun 930

Cena od 88,00 zł

Pistolet bezprzewodowy Steinel Gluematic 5000

Cena od 315,00 zł

Pistolet do klejenia Topex 42E501

38,00 zł

Pistolet klejowy 11 mm 20/200W Topex 42E521

38,00 zł

Pistolet do kleju na gorąco bezprzewodowy Dedra DED7553

65,00 zł

Pistolet do klejenia Glue Gun 940 Dremel

148,00 zł

Pistolet klejowy Steinel Gluematic G3002

89,90 zł

Pistolet akumulatorowy do klejenia na gorąco Bosch PKP 3,6 LI

229,00 zł

Klej na gorąco w pistolecie 7x300 mm 1 kg

15,95 zł

Klej na gorąco w pistolecie florystyczny 11x300 mm 1 kg

54,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły