Punktak do metalu – zastosowanie

Punktaki to niewielkie narzędzia ręczne, które wyglądem mogą przypominać długopis czy trzpień. Czasami mówi się o nich „punktak ślusarski”, bo faktycznie w warsztatach ślusarza znajdą największe zastosowanie. Jednakże w domu mogą być równie potrzebne. Określenie punktak ślusarski może dotyczyć także większych i bardziej profesjonalnych urządzeń, które mają większą siłę przebijania i są bardziej precyzyjne.

Punktak do metalu to urządzenie ułatwiające szybkie i precyzyjne zaznaczanie punktów na powierzchni obrabianych materiałów. Ten do metalu musi być najbardziej ostry, by zrobić niewielką dziurkę w twardej powierzchni, punktaki do tworzyw sztucznych czy drewna są mniejsze. Punktaków używa się do zaznaczenia miejsca przed wierceniem. Dzięki niemu możesz to zrobić precyzyjniej, a wiertło nie ślizga się na powierzchni metalu. Punktaki są wyposażone w iglice z hartowanej stali, które robią dziurki. Są to elementy wymienne, które można kupić w każdym sklepie narzędziowym. Standardowe punktaki mają długość małych śrubokrętów czy długopisów – około 14-15 cm. Sprawdź także ten artykuł o narzędziach niezbędnych w domu.

Punktak automatyczny a punktak sprężynowy

Początkowo punktaki do metalu wymagały użycia młotka. Dopiero po dobiciu wbijaka można było zrobić ślad na metalu. Obecnie na rynku dominują punktaki automatyczne, które mają mechanizm pozwalający na natychmiastowe zrobienie otworów.

Punktak automatyczny nie jest narzędziem elektrycznym. Działa na podstawie prostych mechanizmów – zawiera sprężynę, która rusza się po naciśnięciu przycisku i wyrzuca iglicę ze stali hartowanej. Nie trzeba naciągać sprężyny – punktak sprężynowy działa automatycznie, po wybiciu jednej dziurki, można od razu powtórzyć czynność. Niektóre punktaki mogą mieć regulację siły uderzenia. Dzięki temu dopasujesz działanie do twardości znaczonego materiału. Im twardszy, tym bardziej naciągnięta powinna być sprężyna, by iglica uderzyła w metal ze zwiększoną siłą.

Inne rodzaje punktaków

Na rynku pojawia się bardzo wiele różnych punktaków, które ułatwiają pracę. Jednym z nich może być punktak samocentrujący, który służy do zaznaczania środka na wybranej powierzchni. Dodatkowo także czasami wśród punktaków można znaleźć rysiki różnego rodzaju. Punktak traserski jest jednym z nich – to narzędzie służące nie do wybijania dziurek, lecz zaznaczania linii i miejsc na powierzchni. Punktak traserski to prosty rysik zrobiony z węglików spiekanych lub stali hartowanej, który jest w stanie porysować większość metalowych powierzchni. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać narzędzia do warsztatu domowego.

Mało popularnym narzędziem jest punktak mikroudarowy. To urządzenie, które za pomocą sprzężonego powietrza wywiera nacisk na iglicę. Nie służy on do wybijania dziurek, tylko zewnętrznego znaczenia linii i punktów. Jest to bardziej profesjonalne rozwiązanie niż rysik.

Punktak do metalu na białym tle oraz punktak automatyczny i punktak sprężynowy i ich zastosowanie, producenci i ceny
Punktak do metalu - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci

Na rynku dostępny jest także punktak pneumatyczny, to jednak jest o wiele większe narzędzie, które zdecydowanie nie znajdzie zastosowania w domu. Punktak pneumatyczny to duże urządzenie, przeznaczone do profesjonalnych zastosowań.

Punktak do metalu – przegląd oferty

Punktaki do metalu to niezwykle popularne narzędzia. Znajdziesz je nie tylko w sklepie narzędziowym, ale także w Castoramie czy OBI. Bez problemu kupisz w nich rysik traserki, punktak automatyczny czy samocentrujący. Możesz także zaopatrzyć się w cały zestaw dobijaków/punktaków do gwoździ i metalu, które z pewnością się przydadzą. Taki zestaw dobijaków czy punktaków składa się z narzędzi różnej wielkości, do różnych zastosowań. A może zainteresuje cię także ten artykuł o niezbędnych elektronarzędziach?

Punktak do metalu – przegląd oferty

Marka

Rodzaj

Materiał wykonania

Cena

Rennstieg

Punktak ślusarski

Chrom i hartowana stal

10 zł sztuka

Yato Punktak dobijak

Dobijak

Stal CrV

10 zł sztuka

Yato GRA

Punktak automatyczny

Stal

16 zł sztuka

Beta 32 AU

Punktak samocentrujący

Stal

140 zł sztuka

Hogetex

Rysik traserski

Węgliki spiekane

9 zł sztuka

Jak używać punktak do metalu?

W zależności od rodzaju punkatka możesz stosować go różnie. Najczęściej jednak zasada działania jest bardzo prosta. Punktak wystarczy przycisnąć do obrabianego materiału a następnie nacisnąć z dużą siłą. To spowoduje zwolnienie sprężyny i wysunięcie się iglicy ze stali hartowanej, która trwale zaznaczy metal.

Punktaki nieautomatyczne wymagają dociśnięcia, a następnie dobicia ciężkim młotkiem. W ten sam sposób należy używać dobijaków lub wybijaków. Zestaw wybijaków bardzo często zawiera także punktaki i dobijaki. Dzięki temu możesz naraz precyzyjnie dobijać i wybijać gwoździe i dokładnie znaczyć stal przed wierceniem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o narzędziach budowlanych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły