Śruba rzymska - zastosowanie

Do czego służy rzymska śruba? Śruba rzymska, czyli inaczej zwana śruba napinająca, stosowana jest do wszelkiego rodzaju napinania i naciągania lin lub siatek. Szczególnie sprawdza się w instalacjach odgromowych. Rzymska śruba wykonana jest z wytrzymałej stali kutej i jest ocynkowana w celu zabezpieczenia przed działaniem warunków atmosferycznych.

Śruba napinająca znajduje zastosowanie głównie w branży budowlanej. Przy pracach wysokościowych nakrętka rzymska stosowana jest do napinania siatek bezpieczeństwa. Rzymska śruba znajduje zastosowanie również do naciągania lin i łańcuchów w czasie stawiania hal namiotowych. Śruby tego rodzaju wykorzystywane są także w instalacjach odgromowych do zabezpieczaniu masztów odgromowych, wież transmisyjnych i przekaźnikowych. Stosuje się je również do naciągania sieci trakcyjnej linii tramwajowych. W kolejnictwie śruba służy do tworzenia sprzęgu śrubowego wagonów kolejowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o śrubach i wkrętach do betonu?

Śruba rzymska stanowi również łącznik do ciągnika rolniczego, gdzie stosuje się ją jako stabilizator cięgna dolnego. Śruba i nakrętka rzymska są również często stosowane w żeglarstwie, gdzie wykorzystuje się ją do stabilizacji masztu przez naciąganie want.

Śruba rzymska - wymiary i konstrukcja

Jak wygląda konstrukcja śruby rzymskiej? Śruba rzymska składa się z trzech części: korpusu i dwóch śrub. W korpus śruby rzymskiej wkręca się na obu końcach dwie śruby.

W zależności od sposobu mocowania i przeznaczenia śruba napinająca ma różne końcówki, jak:

  • Hak-Hak,
  • Hak-Oko,
  • Oko-Oko lub śruba rzymska z uchem,
  • Szekla-Szekla,
  • Do spawania.

Wymiary śrub rzymskich podaje się w milimetrach, dla przykładu może to być: m16, m10, m20, m6. Sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach zamocowań.

Śruba rzymska - cena

Cena śrub rzymskich oscyluje od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Dla przykładu śruba rzymska kosztuje na Allegro od 2,30 zł do 76 zł za sztukę. Cena śrub zależy od jej wymiarów.

Śrubę rzymską do traktora można nabyć na przykład na Allegro w cenie od około 64 do 280 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kołkach rozporowych?

ikona podziel się Przekaż dalej