Do czego służą wkręty do drewna i śruby do drewna

Śruby do drewna - rodzaje łączników do drewna

Łączenie drewna należy wykonać w taki sposób, aby poszczególne elementy jak najlepiej do siebie pasowały, tak aby między łączonymi elementami nie pozostały szpary i aby połączenie było odpowiednio mocne. Niejednokrotnie istotną rolę grają także względy estetyczne, tak aby śruby do drewna czy też wkręty do drewna nie były zbyt widoczne i nie szpeciły drewna widokiem swojego łebka. Zarówno wkręty jak i śruby do drewna muszą gwarantować odpowiedni docisk. Nie należy jednak przesadzać ze zbyt dużą ilością śrub do drewna, gdyż, wbrew pozorom, zbyt duża ilość łączników nie wzmacnia, lecz osłabia łączenie.

Jako łączniki do drewna stosuje się:

 • śruby do drewna,
 • wkręty do drewna,
 • gwoździe do drewna,
 • okucia do drewna,
 • kołki do drewna.

Śruby do drewna - zastosowanie

Śruby do drewna składają się z gwintowanego pręta zakończonego sześciokątnym łbem. Do kompletu śruby do drewna potrzebna będzie również sześciokątna nakrętka oraz ewentualnie dwie nakładki. Połączenia na śruby do drewna, szczególnie przy użyciu kilku śrub, jest bardzo mocne i efektywne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o śrubach i wkrętach do betonu?

Stosując długie śruby można połączyć ze sobą grube bale i belki. Długie śruby mogą mieć długość nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Jako długie śruby możemy zastosować również pręty gwintowane, do których wystarczy dokupić odpowiednie nakrętki i podkładki. Pręty mają długość od 80 do aż 300 cm, co pozwala na połączenie bardzo grubych elementów drewnianych.

Wkręty do drewna

Wkręty do drewna - rodzaje

Połączenie przy pomocy wkrętów jest znacznie trwalsze niż przy użyciu gwoździ. Ich rozmiary wahają się od 40 do 320 mm, zaś średnica wynosi 0,5-6 mm.

Wyróżniamy wkręty zwykłe oraz wkręty samowiercące. Wkręty zwykłe wymagają uprzedniego nawiercania otworu w drewnie. Natomiast wkręty samowiercące mają specjalny szpic, dzięki któremu można je po prostu wyjąć z opakowanie i wkręcić. Dlatego też wkręty samowiercące należą do najbardziej popularnych.

Wkręty mogą ulec korozji w czasie użytkowania, dlatego też ważne jest zabezpieczenie ich przed rdzewieniem. Najczęściej stosuje się wkręty chromowane lub mosiężne. W przypadku budynków narażonych na zwiększoną wilgoć lub budowli w środowisku o większym zasoleniu, na przykład zbudowanych na nadmorskich plażach, konieczne są nierdzewne, droższe wkręty ze stali kwasoodpornej. Wkręty mosiężne nie nadają się do kontaktu z wodą na przykład do budowy łodzi czy jachtów. Wkręty nierdzewne powinny być stosowane również do łączenia elementów narożnych, które są bardziej narażone na wilgoć. Wiele osób wybiera jednak tańsze, nierdzewne wkręty fosfatowane, które służą głównie do płyt g-k. Sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach zamocowań.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele wiertarko-wkrętarek

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Rodzaje wkrętów ze względu na materiał

Ze względu na materiał, z jakich zostały wykonane, wkręty dzielimy na:

 • wkręty ocynkowane ze stali, które stosuje się, gdy odporność na rdzewienie i czynniki zewnętrzne nie odgrywa roli,
 • wkręty mosiężne koliste, stożkowe lub soczewkowe,
 • wkręty fosfatowane, które są bardziej odporne na korozję, jednak mogą one plamić niektóre rodzaje drewna,
 • nierdzewne wkręty ze stali nierdzewnej stosowane w przypadku narażenia drewna na działanie wody, na przykład na tarasach lub w łodziach.
Wkręty do drewna i śruby do drewna oraz ich rodzaje, producenci, zastosowanie oraz ceny różnych wierteł
Śruby i wkręty do drewna - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci

Rodzaje wkrętów ze względu na zastosowanie

 • wkręty uniwersalne z łbem stożkowym lub walcowym i ostrym zakończeniem,
 • wkręty z zakończeniem płaskim.

Wkręty z łbem stożkowym i ostrym zakończeniem, na przykład wkręty samowiercące, można wkręcać w miękkie drewno bez uprzedniego nawiercania. Nadają się do łączenie drewna, płyt wiórowych, sklejki, a także tworzywa sztucznego i lekkich metali. Najczęściej są to wkręty fosfatowane, odporne na korozję, gdyż stosuje się je również do płyt g-k.

Wkręty z zakończeniem płaskim stosuje się głównie w meblarstwie, gdzie ważne jest, aby ostry koniec wkrętu nie wystawał poza nawiercony otwór. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mebli z płyt wiórowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat śrub?

Wkręty do drewna - cena

Cena wkrętów do drewna podawana jest za kilogram lub za sztukę. O cenie decydują rozmiary oraz materiał z jakiego wykonane są wkręty czy śruby. Dla przykładu w Castoramie cena opakowania od 10 do 40 sztuk wkrętów to koszt zaledwie kilku złotych. Za mosiężne wkręty do drewna zapłacimy około 18 zł za kilogram. W Castoramie za wkręty torx Diall do drewna twardego 6 x 60 mm 10 sztuk zapłacimy 6,58 zł. W meblarstwie stosuje się również kołki do drewna, których kilogram kosztuje na Allegro około 25 zł.

Na Allegro możemy zakupić wkręty ciesielskie Torx w cenie od 13 do 57 zł w zależności od wielkości i ilości opakowania. Wkręty ciesielskie Torx szczególnie dobrze nadają się do łączenia elementów drewnianych, gdyż nie wymagają uprzedniego nawiercania a praca z nimi to czysta przyjemność.

Popularne wkręty Assy Wurth można nabyć na Allegro w cenie od około 30 do 150 zł za opakowanie 100 sztuk. Ocynkowane wkręty Assy Wurth znajdują zastosowanie w meblarstwie, wyposażeniu wnętrz i stolarstwie, zaś gwint z pierścieniem/przeciwgwint – minimalizuje niebezpieczeństwo pękania drewna podczas wkręcania.

Bardziej kosztowne są nierdzewne śruby do drewna imbus, sprzedawane na sztuki. Za 50 sztuk śrub imbus zapłacimy około 10-12 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kołkach rozporowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 74,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły