Blachowkręty - zastosowanie

Blachowkręty, określane bardzo często również jako farmery, są elementami złącznymi służącymi do łączenia ze sobą metalu z metalem, bądź metalu z innym materiałem - np. drewnem. Wkręty do blachy mogą być wykorzystywane również przy łączeniu tworzyw sztucznych. Wkręty farmerskie do metalu wkręcamy do wcześniej przygotowanych otworów, których średnica jest o ok. 1 mm mniejsza, aniżeli średnica gwintu. Dzięki temu mamy pewność, że farmery zostały zamontowane solidnie, bez powodowania jakichkolwiek uszkodzeń w montowanym materiale.

Najczęściej wkręty do stali wykorzystywane są w dekarstwie, przy montażu różnych stalowych konstrukcji, a nawet w branży motoryzacyjnej. Jednak nie ma najmniejszego problemu z tym, aby skorzystać z nich także w branży meblarskiej, czy też pracach naprawczych. Farmery świetnie sprawdzą się również przy łączeniu ze sobą paneli ogrodzeniowych oraz innych konstrukcji wchodzących w skład architektury ogrodowej.

Wkręty do stali i nie tylko - rodzaje

Do wyboru mamy różnego rodzaju wkręty do blachy, które przede wszystkim wyróżniają się rozmiarami, długością gwintu, jak i również rodzajem łba, a nawet sposobem jego wykończenia. Jeżeli farmery są stosowane w widocznym miejscu, na przykład na pokryciu dachowym, wtedy powinny być zastosowane blachowkręty z łebkami pomalowanymi farbą w takim samym kolorze co blachodachówka lub blacha trapezowa.

Jeżeli chodzi o wybór wkrętów do stali, to wymienimy takie typy jak:

  • Wkręty przeznaczone do płyt warstwowych - są to również wkręty do stali, które jednak pozwalają na połączenie płyty warstwowej z konstrukcją stalową. Są to również blachowkręty samowiercące, jednak w tym przypadku wyposażone w podwójny gwint. W ten sposób płyty są odpowiednio chronione przed ryzykiem zniekształcenia.
  • Blachowkręty samowiercące - ich największym wyróżnikiem jest to, że posiadają one stożkowy łeb. W ten sposób bez problemu wkręty do blachy przymocowuje materiały o niezbyt dużej twardości do stalowej powierzchni. Zaletą, jaką wyróżniają się wkręty samowiercące, jest brak konieczności wcześniejszego przygotowania otworów w materiale, w którym planujemy umieścić wkręty.
  • Wkręty farmerskie do metalu z łbem podkładkowym - blachowkręt samogwintujący, jest obecnie najpopularniejszym typem farmerów. Wyróżnia się przede wszystkim płaskim łbem, który jest jednocześnie zdecydowanie szerszy niż w przypadku tradycyjnych blachowkrętów. Najczęściej wykonane są ze stali oraz dodatkowo powleczone są ocynkiem lub powłoką fosfatowaną. Dzięki temu unikamy ryzyka wystąpienia korozji. Tego typu wkręty farmerskie do metalu sprawdzą się również w przypadku konstrukcji drewnianych.

Jeżeli chodzi o wybór blachowkrętów pod kątem kształtu łba, to pod tym względem wymienimy:

  • Wkręty samowiercące z łbem sześciokątnym
  • Wkręty samowiercące z łbem talerzykowym
  • Wkręty samowiercące z łbem soczewkowym
  • Wkręty samowiercące z łbem walcowatym
  • Blachowkręt samogwintujący ze skrzydełkami
  • Blachowkręty z łbem talerzykowym
  • Farmery z podkładką
Blachowkręty ułożone na stole oraz blachowkręt samogwintujący i inne rodzaje, a także ceny
Jakie blachowkręty wybrac, czyli blachowkręt samogwintujący i inne rodzaje
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze zestawy kluczy

Szukasz porządnego zestawu kluczy w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane zestawy narzędziowe przez naszych czytelników.

Oczywiście każdy z tych wkrętów dostępny jest w różnych średnicach, a także z odpowiednią długością gwintu. Najczęściej średnica waha się od 4,2 do 6,3 mm, natomiast długość gwintu może wynosić od 9,2 do 75 mm. W takim razie należy dokładnie wyliczyć, na jaką głębokość materiału musimy się wkręcić, aby uzyskać stabilne mocowanie. Jeżeli nie znamy odpowiedzi na to pytanie, warto doradzić się pod tym względem zaufanego fachowca. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o śrubach i wkrętach.

Wkręty samowiercące - porady przedzakupowe

Wyszukując odpowiednie wkręty do metalu, koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć, w jakim celu je rzeczywiście potrzebujemy. Przeglądając wszystkie rodzaje blachowkrętów, możemy zauważyć, że niektóre z nich są dedykowane przede wszystkim do konstrukcji stalowych, a inne raczej do konstrukcji drewnianych. W związku z tym, możemy z powodzeniem dopasować odpowiedni typ wkrętów do planowanej budowy lub innej pracy.

Powinniśmy zwrócić uwagę, czy na pewno blachowkręty, które chcemy zakupić, spełniają wszystkie normy, a także są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Czasami kupując blachodachówkę na pokrycie dachowe, jesteśmy zobowiązani do zakupu konkretnych wkrętów do metalu. W innym przypadku producent blachodachówki nie chce nam udzielić odpowiedniej gwarancji. Rzeczywiście zastosowanie tanich wkrętów do metalu, może skończyć się korozją nie tylko samych farmerów, ale jednocześnie pokrycia dachowego.

Wkręty do blachy - ceny

Mając na uwadze, z jakimi rodzajami wkrętów do blachy mamy do czynienia, na pewno interesuje nas również to, ile one dokładnie kosztują. Zanim dokonamy zakupu, to nie tylko musimy dokładnie przeanalizować, jakie wkręty rzeczywiście potrzebujemy, ale także jaka ilość jest niezbędna. W tym celu dobrze jest przeliczyć zalecane zapotrzebowanie na jeden metr kwadratowy w kontekście całej powierzchni konstrukcji.

Przykładowe ceny za blachowkręty

Nazwa produktu

Cena

Blachowkręty z łbem soczewkowym, średnica 3,5 mm, długość gwintu 19 mm, 1000 szt.

26,50 zł

Blachowkręty z łbem soczewkowym, średnica 4,2 mm, długość gwintu 25 mm, 1000 szt.

39,90 zł

Blachowkręty z łbem soczewkowym, średnica 4,2 mm, długość gwintu 38 mm, 500 szt.

28,10 zł

Blachowkręty z łbem podkładkowym, średnica 4,2 mm, długość gwintu 32 mm

28,00 zł

Blachowkręty z łbem podkładkowym, średnica 4,2 mm, długość gwintu 40 mm

31,40 zł

Blachowkręty z łbem podkładkowym, średnica 4,2 mm, długość gwintu 50 mm

15,60 zł

Blachowkręt samogwintujący z łbem sześciokątnym, średnica 3,5 mm, długość gwintu 9,5 mm, 1000 szt.

27,20 zł

Blachowkręt samogwintujący z łbem sześciokątnym, średnica 4,2 mm, długość gwintu 25 mm, 1000 szt.

52,90 zł

Wkręty farmerskie do metalu z łbem talerzykowym, średnica 4,2 mm, długość gwintu 25 mm, 1000 szt.

43,20 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły