Szczelinomierz – rodzaje oraz zastosowanie

Szczelinomierz budowlany czy do zaworów?

Szczelinomierz to przyrząd, który służy do pomiaru szczelin czy niewielkich odległości pomiędzy dwoma powierzchniami. Zbudowany jest on w taki sposób, aby pozwalał na bardzo precyzyjny odczyt mierzonej wielkości. Z uwagi na wymaganą dokładność pomiaru szczelinomierz powinien być regularnie wzorcowany.

Najprostszy szczelinomierz zbudowany jest z płytek, które posiadają różną grubość. Wszystkie one chowane są w jedną całość niczym ostrza scyzoryka. Do pomiaru wybiera się odpowiednie listki i dopasowuje się je do szczelin. Szczelinomierz motocyklowy najczęściej wykorzystywany jest do regulacji zaworu w silniku spalinowym, natomiast szczelinomierz budowlany do różnego rodzaju prac remontowych.

Szczelinomierz listkowy – najpopularniejszy wybór

Najczęściej wybieranym modelem jest szczelinomierz listkowy. Składa się on z kilku lub kilkunastu blaszek, które charakteryzują się różną grubością. Jest to klasyczna wersja szczelinomierza, jak również najbardziej praktyczna.

Wynik odczytuje się zarówno bezpośrednio podczas pomiaru, jak i po zakończonej czynności. Jest to duże ułatwienie zwłaszcza, kiedy nie ma warunków do tego, aby odczytać wynik na bieżąco. Im większa skala na szczelinomierzu, tym bardziej precyzyjny odczyt. Szczelinomierz listkowy to zakup wart rozważenia.

Szczelinomierz klinowy - ciekawe narzędzia pomiarowe

Drugim rodzajem jest szczelinomierz klinowy. Jest on głównie jednoczęściowy i składa się z wydłużonego klina ze skalą pomiarową. Choć jest to ciekawa alternatywa szczelinomierza listkowego, to nie zawsze się on sprawdzi.

Problem może być wtedy, kiedy podczas pomiaru nie ma wystarczającej przestrzeni wokół stanowiska roboczego. Jest to ważne z uwagi na konieczną swobodę ruchów osoby przeprowadzającej odczyt. W takim przypadku niezbędne będzie skorzystanie jednak ze szczelinomierza listkowego. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych narzędziach do domowego warsztatu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele wiertarko-wkrętarek

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Szczelinomierz listkowy oraz klinowy – cena oraz opinie

Wybór odpowiedniego szczelinomierza

W opiniach klientów zauważyć można kilka ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Są to właściwości, które powinien posiadać dobry szczelinomierz klinowy czy płytkowy, aby spełniał w pełni swoją funkcję. Najważniejszym aspektem jest materiał, z jakiego będzie on wykonany. Wydaje się, że najlepszym wyborem będzie szczelinomierz wykonany ze stali szlachetnej, która jest wysoce wytrzymała. Ma ona jednak jedną wadę, a konkretniej rozszerza się ona na skutek działającego ciepła. Alternatywą mogą być narzędzia z mosiądzu, który jest bardziej odporny na szkodliwe warunki zewnętrzne.

W ofercie firm polskich oraz zagranicznych można spotkać się ze szczelinomierzem, na którym umieszczona jest skala z jednostkami metrycznymi lub anglosaskimi. Również długość blaszek będzie cechą różniącą szczelinomierze. Dłuższe listki pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Natomiast im więcej listków posiada szczelinomierz budowlany czy inny płytkowy, tym bardziej precyzyjny będzie pomiar.

Szczelinomierz na czarnym tle podczas pomiaru oraz szczelinomierz budowlany i jego zastosowanie
Szczelinomierz krok po kroku, czyli szczelinomierz budowlany i szczelinomierz listkowy

Przegląd oferty producentów szczelinomierzy

Jednym z najpopularniejszych producentów narzędzi jest firma Yato. W swojej ofercie ma ona szeroki wybór zarówno szczelinomierze, jak i innych przyrządów do wszelkiego rodzaju napraw czy do regulacji zaworów. Szczelinomierze z firmy Yato charakteryzują się nawet dokładnością do 0,01 mm, co jest niewątpliwie bardzo dużą ich zaletą.

Ceny szczelinomierzy nie są wysokie. Prawdopodobnie jest to uwarunkowane prostą ich budową oraz nieskomplikowanym sposobem użycia. Najprostsze szczelinomierze może już kupić nawet za kilka złotych. Na rynku są również takie, które kosztują więcej, ale całkowity koszt nie będzie wyższy niż w przypadku wielu bardziej specjalistycznych narzędzi pomiarowych.

Wykaz wybranych szczelinomierzy wraz z cenami

Model szczelinomierza

Przykładowa cena

Szczelinomierz 200 mm 17 listków 0,02-1 MM Yato

26,00 zł

Szczelinomierz 0,03-0,10mm 8 listków 100mm Hogetex

6,63 zł

Szczelinomierz 20 listkowy 15200 Vorel 0,05 – 1 mm

5,67 zł

Szczelinomierz motocyklowy 17 listków 0,02 - 1,00 mm

21,99 zł

Szczelinomierz King Tony 25 listków 0,04 - 1 mm

44,90 zł

Precyzyjny szczelinomierz listkowy i nie tylko – porady praktyczne

Prawidłowy pomiar przy użyciu szczelinomierza budowlanego czy klinowego wymaga zapoznania się z kilkoma ważnymi zasadami. Szczelinomierz listkowy posiada blaszki o różnej grubości, których różnica wynosi zazwyczaj 0,05 mm w najprostszych modelach. Dzięki temu pomiar będzie precyzyjny, ponieważ można z dużą dokładnością dopasować blaszkę do otworu czy do zaworu.

Odczyt ze szczelinomierza listkowego czy płytkowego polega na wskazaniu najgrubszej blaszki, która zmieściła się w szczelinę. W związku z tym szczelinomierz dzięki swojej budowie może wykonać obliczenia z dokładnością najczęściej do 0,05 mm. Tak precyzyjne wyniki zdecydowanie sprawdzą się w niewielkich pracach warsztatowych czy remontowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły