Wybieramy wózek narzędziowy krok po kroku

O czym pamiętać, wybierając wózek warsztatowy?

Jeżeli odpowiednio wybierzesz wózek na narzędzia, z całą pewnością ułatwisz sobie pracę w warsztacie. Będzie ona przebiegać bardziej sprawnie, wygodniej i szybciej. Wybierając wózek narzędziowy, należy szczególną uwagę zwrócić na jego wyposażenie. Istotny będzie również sam komfort korzystania z szafek, zatem powinieneś przetestować wcześniej ich sprawność. Nie mogą pojawiać się kłopoty z wysuwaniem szafek, podczas gdy wózek będzie używany. Koniecznie sprawdź więc prowadnice szafek wózka – my zalecamy postawić na prowadnice kulkowe. Nie po to przecież kupujesz wózek narzędziowy, by później nie móc dostać się do potrzebnych narzędzi, prawda?

Bardzo ważną sprawą przy doborze wózka narzędziowego jest też blacha, czyli materiał wykonania wózka. Jeżeli będzie on zrobiony z cienkiego i taniego materiału, taki wózek nie będzie odporny na różne uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego zaleca się solidną blachę, nawet podwójną i – tym sposobem – bardzo solidną. Szafki narzędziowe nie mają przecież służyć przez chwilę, a być może przez kolejnych kilka lat.

Wózek narzędziowy z wyposażeniem – na co zwrócić uwagę?

Kolejną istotną kwestią są hamulce w wózku. Dzięki nim ułatwisz sobie pracę, mogąc przesuwać wózek w dowolne miejsca – bez narażania się na jego odjechanie. Kiedy zablokujesz wózek będziesz wiedział, że zostanie on w danym miejscu – niezależnie od stanu podłogi warsztatu. Niektórzy zastanawiają się, czy powinno się wybierać wózek z narzędziami czy bez. Tutaj możemy pokusić się o małe porównanie dwóch wózków – z wyposażeniem i bez niego.

Często wybierany wózek bez narzędzi to np. wózek włoskiej firmy Beta (model 9324/C04-7). Posiada on siedem szuflad i jest pusty. Ten wózek wykonano z blachy stalowej, która została polakierowana na kolor pomarańczowy. Szafki narzędziowe mają wymiar 570 x 410 mm i są zamocowane na prowadnicach kulkowych, co rzutuje na korzyść wózka, mimo że nie ma narzędzi. Dno szuflad zostało wyłożone wyściółką z gumy, więc gdy włożysz tam narzędzia, będą bezpieczne. Blat wózka Beta jest wykonany z blachy, pokrytej porowatą gumą. To wózek na kółkach, z centralnym zamkiem z przodu. Jego maksymalne obciążenie wynosi 700 kg, a ceny wózka zaczynają się od ok. 1100 zł. Jakość wózka przypomina dawne, solidne sprzęty marki Visent. Niestety, wózki Visent są już ciężko dostępne na rynku – choć czasem można trafić w ogłoszeniach na jakiś używany. Warto będzie przeszukać sklep internetowy Wurth, w celu znalezienia wymarzonego wózka narzędziowego.

Jeżeli zastanawiasz się nad wózkiem z narzędziami, polecamy wózek marki Yato (model YT-55290 212). Posiada on także 7 szuflad na prowadnicach kulkowych, jednak już wyposażony jest w aż 211 elementów. Profile z podwójnej blachy, centralny zamek i narożne odbojniki to tylko część zalet wózka Yato. Wózek ma też blat z polipropylenu antypoślizgowego oraz koła z hamulcami – które, jak już wiesz, są koniecznością w wózku warsztatowym. Cena za wózek to ok. 2500 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o narzędziach do warsztatu.

Co powinien mieć dobry wózek warsztatowy?

Wózki narzędziowe – istotne elementy budowy

Każdy dobry wózek narzędziowy, np. kupowany w sklepie internetowym Wurth, powinien mieć również zamocowane narożniki ochronne z perforowanej gumy. To ważne, ponieważ używany wózek cały czas narażony jest o uderzanie. Dzięki gumie, szafki będą osłonięte i zneutralizowane będzie każde uderzenie powstałe w wyniku np. przesuwania wózka. Powierzchnia wózka nie uszkodzi się, więc będzie tym sposobem mógł on dłużej posłużyć w warsztacie. Rzecz jasna, warto będzie również postawić na centralny zamek taki, jak posiadają powyżej dwa wymienione już wózki. Dzięki niemu zablokujesz szafki w przypadku, gdyby ktoś nieupoważniony będzie chciał skorzystać ze znajdujących się tam narzędzi.

Ważną kwestią jest też obciążenie, bo narzędzia warsztatowe z reguły sporo ważą. Im większe obciążenie będzie mógł udźwignąć wózek narzędziowy, tym lepiej. Tak samo, im większe będą kółka wózka, tym lepiej będzie nim poruszać. Zaleca się więc, by miały one minimum 12,5 cm wielkości – wtedy łatwo się taki wózek przesuwa. Pomyśl też nad tym, by wózek miał możliwość rozbudowy – czyli montażu dodatkowych mebli (jak wieszaki na różne części dodatkowe).

Który wózek na narzędzia wybrać?

Jednym z najlepszych wózków narzędziowych jest Toptul, model GT-36001. Jest on może nieco droższy od pozostałych, jednak naprawdę solidnie wykonany. Posiada 5 wyposażonych szuflad (w 360 sztuk narzędzi) oraz 3 niewyposażone. Wkładka jest plastikowa, a wózek zamykany na centralny zamek – dzięki czemu nikt nieupoważniony się do niego nie dostanie. Typy narzędzi, które możesz znaleźć w wózku, to np. adaptery, grzechotka czy też klucze (m.in. nastawne, płaskie i nasadowo-przegubowe). Cena za wózek Toptul z wyposażeniem to ok. 8300 zł i jest to wózek dedykowany do profesjonalnych warsztatów.

Zdecydowanie tańszym, ale równie polecany modelem, jest też wózek narzędziowy Scheppach (model Tw1000). Wózek posiada 7 szuflad i składa się z 263 elementów w środku (posiada np. 13 kluczy nasadowych, grzechotkę, szczypce kombinowane, zaciskarkę, młotek, wkrętaki, obcinacz boczny czy łącznik 1/4”). Oczywiście, wózek narzędziowy wyposażony jest też w kółka z funkcją blokowania, a szuflady łatwo się wysuwają (szuflady 5,6 i 7 są puste). Wózek posiada również dodatkowe opcje przechowywania i miękki uchwyt, który umożliwia transport. Cena za wózek to ok. 1500 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej