Klucz trzpieniowy – opis, zastosowanie, rodzaje, ceny, porady
Dostępny w wielu rodzajach, okazuje się być niezawodnym elementem wyposażenia profesjonalnego oraz przydomowego warsztatu. Klucz trzpieniowy, bo o nim mowa, dostępny jest zwykle w postaci gotowych zestawów, rzadziej nabywany natomiast pojedynczo.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Klucz trzpieniowy – zastosowanie, rodzaje kluczy imbusowych
Kiedy myślimy o tym rodzaju narzędzi, zwykle na myśl przychodzą nam klucze imbusowe stanowiące ich najpopularniejszy rodzaj. Charakteryzuje je to, że mają przekrój sześciokąta foremnego. Jednak nie tylko sześciokątny typ wybierany jest przez kupujących, którzy pragną przeprowadzić prace związane choćby z instalacją elektryczną czy skręcaniem elementów meblowych. Ten klucz trzpieniowy przystosowany został do zadań wykonywanych przy użyciu niedużych elementów. Dzięki jego zastosowaniu można z powodzeniem zarówno wkręcać, jak i wykręcać śruby, które wyposażone zostały w otwory sześciokątne.
Rodzaje kluczy imbusowych:
- wyposażone w specjalny uchwyt z tworzywa sztucznego. Dzięki nim ich użycie jest w znacznym stopniu ułatwione
- modele przypominające swoim kształtem literę T, które z powodzeniem sprawdzą się w przypadku wykręcania zapieczonych i zardzewiałych śrub,
- egzemplarze w kształcie litery L, uchodzące powszechnie za najbardziej popularne
- wielofunkcyjne modele, dzięki którym można przeprowadzać różnego rodzaju prace, w jednym uchwycie zamontowano tutaj klucze o różnych rozmiarach
- egzemplarze z kulką nadające się do prac w miejscach o utrudnionej dostępności
- klucze imbusowe izolowane, które dzięki posiadanej izolacji dedykowane są głównie elektrykom
Gdy mowa o rodzajach kluczy imbusowych, wyróżnić można także różne ich wielkości. Każda z nich dedykowana jest innym wymiarom śrub. Chcesz wyposażyć swój warsztat w niezbędne narzędzia? Sprawdź także ten artykuł o kluczach imbusowych i ich zastosowaniu.
Klucz trzpieniowy, czyli klucz sześciokątny i nie tylko
Prócz wspomnianych już kluczy sześciokątnych kupujący nabyć mogą w sklepach z artykułami remontowo-budowlanymi również modele o innych kształtach. Egzemplarz czworokątny stosowany jest zwykle w warsztatach samochodowych. Jakie konkretnie jest jego zastosowanie? Czworokątny klucz stosuje się w przeważającej większości przypadków do korków olejowych. Jego cena wynosi zwykle 10-12 złotych. Zakup czworokątnych modeli ze stali chromowo-wanadowej nie jest zatem dużą inwestycją.
Ośmiokątny egzemplarz zapewni komfortową i efektywną pracę w profesjonalnym warsztacie naprawczym oraz w tym przydomowym. Stworzony z materiałów wysokiej jakości gwarantujących jego trwałość i wytrzymałość. Używa się jednak modelu ośmiokątnego zdecydowanie rzadziej niż popularnych modeli sześciokątnych. Wybór tych egzemplarzy na półkach sklepowych jest zatem niewielki. Ośmiokątny klucz sprawdza się między innymi w przypadku prac wykonywanych w układach klimatyzacji.
Szukasz porządnego zestawu kluczy w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane zestawy narzędziowe przez naszych czytelników.
Klucz 12-kątny dedykowany jest pracom warsztatowo-garażowym. Zwykle nabywa się go w postaci zestawu składającego się z kilku lub kilkunastu elementów. Model 12-kątny wykonany ze stali chromowo-wanadowej służy zwykle do napraw samochodowych (miska olejowa, skrzynia biegów). Zwykle ceny kluczy 12-kątnych wynoszą kilkadziesiąt złotych za kilka sztuk.
Klucze Torx trzpieniowe i popularność tych kluczy trzpieniowych
Jeśli chodzi o najpopularniejsze marki zajmujące się produkcją modeli trzpieniowych, ta zdecydowanie wysuwa się na plan pierwszy. Klucze Torx trzpieniowe tworzy się z wysokiej jakości materiałów.
Charakteryzują się maksymalnym stopniem trwałości oraz wytrzymałości przy zachowaniu przystępnych cen. Za kilkuelementowy ich zestaw zapłacić trzeba zwykle 30-80 złotych, choć niektóre zestawy to koszt rzędu 150 złotych i więcej. Ich zakup to jednak inwestycja na lata, bowiem o niezawodności kluczy Torx trzpieniowych wypowiadają się zarówno specjaliści, jak i domowi majsterkowicze. Stały się one synonimem niezawodnych narzędzi wybieranych przez najbardziej wymagających.
Klucz trzpieniowo nasadowy (określany również jako klucz trzpieniowo-nasadowy) jest niezawodny wówczas, kiedy chce się szybko i niezawodnie odkręcić lub przykręcić śruby z sześciokątnym gniazdem. Wykonuje się go z wytrzymałej stali, by nie uległ zniszczeniu czy uszkodzeniu przez wiele lat użytkowania.
Dzięki użyciu klucza trzpieniowo nasadowego, który przybiera kształt litery T, nie trzeba stosować jakichkolwiek dodatkowych pokręteł czy też uchwytów. Dlatego też jego popularność utrzymuje się na wysokim poziomie. Za dwunastoelementowy zestaw zapłacimy zwykle kwoty rzędu 20-60 złotych. To zdecydowanie bardziej opłacalne niż zakup pojedynczych egzemplarzy, a komplet wystarczy majsterkowiczom domowym lub profesjonalistom na długi czas. Klucz trzpieniowo nasadowy jest narzędziem dostępnym w wielu wymiarach. Zasada jego działania w każdym przypadku jest taka sama. Częstość użycia klucza trzpieniowo nasadowego jest więc w warsztatach imponująca.
Marka Torx wiedzie prym wśród producentów kluczy trzpieniowych, jednak egzemplarze innych firm również polecane są przez specjalistów. To dzięki nim przeprowadzenie prac w warsztatach jest w znacznym stopniu ułatwione! Klucz trzpieniowy to wybór wart rozważenia, jak i gotowe zestawy kluczy trzpieniowych.
Powiązane artykuły
-
Klucze nasadowe – rodzaje, wiodący producenci, opinie, ceny, porady
-
Klucze nastawne – rodzaje, zastosowanie, producenci, ceny, opinie
-
Klucz szwedzki – rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady
-
Klucze Yato – przegląd oferty, ceny, opinie, porównania
-
Klucze żabka – opis, zastosowanie, producenci, ceny, opinie
-
Klucze ampulowe – opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady użytkowe
-
Klucze płaskie – rodzaje, ceny, zastosowanie, popularni producenci
-
Które śruby nierdzewne wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Śruby pływające – opis, zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie
-
Małe klucze dynamometryczne do kół – które wybrać? Poradnik
-
Klucze pneumatyczne - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
-
Ściągacze do łożysk – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Śruby imbusowe – rodzaje, ceny, wymiary, porady praktyczne
-
Klucze płasko oczkowe – zastosowanie, ceny, opinie, polecane zestawy