Klucze płaskie – rodzaje, ceny, zastosowanie, popularni producenci
Bardzo często wykorzystuje się je w warsztatach samochodowych i nie tylko. Klucze płaskie, bo o nich mowa, są przystosowane do tego, by z powodzeniem odkręcać śruby sześciokątne. Jakie są ich rodzaje i ceny oraz jacy producenci je oferują?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Klucze płaskie – charakterystyka
Klucze płaskie najczęściej nabyć można w dwustronnej wersji. Każda z nich różni się od siebie rozmiarem, dzięki czemu zakup tylko jednego egzemplarza pozwala nam de facto stać się posiadaczem dwóch modeli kluczy do odkręcania śrub. Zwykle wygląda to w ten sposób, że obie strony różnią się rozmiarami o dwa punkty.
Nieco podobne do nich są klucze płasko-oczkowe (określane również jako klucze płasko oczkowe). Jak można się zapewne domyślić, jedna z nich końcówek jest oczkowa (a zatem wyglądająca podobnie do płaskiej, jednak właściwościami przypominająca modele nasadowe), druga zaś płaska. I tutaj mamy do czynienia z uniwersalnym narzędziem, dzięki któremu można odkręcić różne typy czy rozmiary śrub.
Klucze płasko-oczkowe / klucze płasko oczkowe z jednej strony mają zamkniętą końcówkę, z drugiej natomiast jest ona otwarta. Klucze płasko oczkowe można nabyć w wersji z grzechotką lub bez. W tym pierwszym przypadku praca jest znacznie ułatwiona (właśnie poprzez zastosowanie mechanizmu grzechotki). Dlatego też modele z grzechotką wybierane są częściej.
Klucze płaskie to te narzędzia ręczne, które sprawdzają się zarówno w profesjonalnych warsztatach (będąc używanymi przez stolarzy, monterów, hydraulików, elektryków, stolarzy etc.), jak i tych przydomowych. Prócz nich warto wspomnieć również o innym typie owych narzędzi ręcznych, a mianowicie o kluczach nasadowych.
Klucze nasadowe są narzędziami ręcznymi używanymi są głównie w mechanice. Ich uchwyty bywają sztorcowe albo wygięte. Dzięki specjalnej nasadce można zastosować je do odkręcania i dokręcania śrub. Klucze nasadowe składają się z trzech części: nasadki, pokrętła oraz wyposażenia dodatkowego. Jeśli zastanawiasz się, jakie jeszcze klucze będą przydatne w domu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat kluczy narzędziowych.
Klucze szwedzkie nie tylko
Dużą popularnością wśród kupujących cieszą się klucze szwedzkie. Te narzędzia ręczne uchodzą za niezwykle trwałe, solidne i funkcjonalne. W opiniach ekspertów można ich używać przez wiele lat, ułatwiając sobie tym samym drobne i bardziej zaawansowane naprawy. Wybierając klucz szwedzki w wersji pojedynczej albo w kompletach, można liczyć na niezawodność jego działania.
Klucze Yato polecane są przez specjalistów z powodu przystępnych cen i bardzo dobrej jakości produktów. Za duży komplet zapłacimy zwykle tylko nieco powyżej 100 złotych, pojedyncze sztuki to zaś wydatek rzędu zaledwie kilku złotych. Zaletą kluczy Yato jest wykorzystanie do ich stworzenia sprawdzonych materiałów typu stal chromowo-wanadowa.
Szukasz porządnego zestawu kluczy w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane zestawy narzędziowe przez naszych czytelników.

Nie tylko klucze Yato cieszą się powodzeniem. Inni popularni producenci oferujący klucze płaskie kpl (w kompletach) oraz wersje pojedyncze i modele kluczy płasko-oczkowych (określane są też jako płasko oczkowe) to między innymi:
- Proxxon
- Facom
- SATA
- Stanley
- Proline
- Topex
Zestaw kluczy płasko oczkowych – dlaczego warto?
Kupowanie całych kompletów kluczy z grzechotką lub bez to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, pozwala wygenerować spore oszczędności w porównaniu z zakupem pojedynczych egzemplarzy. To drugie rozwiązanie ma rację bytu tylko wtedy, kiedy ktoś nie potrzebuje dużego zestawu, bowiem niezwykle rzadko kluczy używa. Zdecydowanie częściej jednak wybierane są klucze płaskie kpl, czyli te w formie kompletu. Komplet kluczy płasko oczkowych to dobry wybór. Jednorazowy zakup bowiem okazuje się być inwestycją na lata! Zestaw kluczy płasko oczkowych zdecydowanie opłaca się nabyć.
Często korzysta się w domowych i profesjonalnych warsztatach również z klucza imbusowego. Ten podtyp sprawdza się w przypadku domowego montażu mebli, naprawy aut oraz rowerów i w wielu innych dziedzinach. Klucz imbusowy nie jest drogi, można nabyć jedną sztukę już za kilka złotych, kilkanaście złotych zaś płacąc za cały komplet (przypomnijmy, że jest to opłacalne tak, jak zdecydowanie się na zakup kluczy płaskich kpl, czyli w komplecie). Nierzadko klucz imbusowy dołączany jest przez producentów mebli do ich kompletów, bowiem ułatwia w znacznym stopniu ich montaż.
Prosta konstrukcja, precyzja wykonania, a prócz tego odporność na uszkodzenia mechaniczne – nic zatem dziwnego, że klucze płaskie wykorzystywane są z tak dużym powodzeniem. Warto zdecydować się na zakup zestawu kluczy płasko oczkowych i korzystać z nich przez długie lata! Zestaw kluczy płaskich z grzechotką, klucze płasko oczkowe czy komplet kluczy płasko oczkowych to wybór wart rozważenia.
Powiązane artykuły
-
Klucze nasadowe – rodzaje, wiodący producenci, opinie, ceny, porady
-
Klucze nastawne – rodzaje, zastosowanie, producenci, ceny, opinie
-
Klucz szwedzki – rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady
-
Klucze Yato – przegląd oferty, ceny, opinie, porównania
-
Klucze żabka – opis, zastosowanie, producenci, ceny, opinie
-
Klucze ampulowe – opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady użytkowe
-
Które śruby nierdzewne wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Śruby pływające – opis, zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie
-
Klucz trzpieniowy – opis, zastosowanie, rodzaje, ceny, porady
-
Małe klucze dynamometryczne do kół – które wybrać? Poradnik
-
Klucze pneumatyczne - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
-
Ściągacze do łożysk – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Śruby imbusowe – rodzaje, ceny, wymiary, porady praktyczne
-
Klucze płasko oczkowe – zastosowanie, ceny, opinie, polecane zestawy