Klucz dynamometryczny - najważniejsze informacje

Klucze dynamometryczne wykorzystuje się do przykręcania, dokręcania i odkręcania różnych połączeń, takich jak śruby i nakrętki. Narzędzia te umożliwiają wykonywanie tych czynności z precyzyjnie określoną siłą, która nasi branżową nazwę moment. Sprawia to, że śruba lub nakrętka wkręcona zostanie dokładnie z taką siłą na jaką się zdecydujemy. Klucze dynamometryczne powinny się koniecznie znaleźć w przydomowym warsztacie, podobnie jak klucz francuski, klucz monometryczny, powerfix, klucze płaskie czy klucze nimbusowe.

Zasada działania klucza dynamometrycznego polega na tym, że w narzędziu tym zastosowano specjalną sprężynę. Podczas pracy napina się ona w określony sposób, dzięki czemu umożliwia wyregulowanie klucza do interesujących nas ustawień. Za blokadę klucza na ustalonych przez nas regulacjach odpowiada zapadka. Jej zadaniem jest blokada urządzenia, gdy osiągnie ono oczekiwany przez nas moment. Warto wspomnieć, że klucz dynamometryczny wykorzystuje prawo Hooka, które opracował naukowiec Robert Hook w XVII wieku. Prawo to mówi, że określone ciało odkształca się pod wpływem siły, która na nie działa stopniu wprost proporcjonalnym do wartości tej siły. Momenty do odkręcania i dokręcania podawane są zwykle w tabelach, które są dołączane do kluczy przez ich producentów. Momenty te zależą m.in. od rozmiarów śrub oraz od materiału, z jakiego zostały one wykonane. Przyjmuje się, że współczynnik tarcia pomiędzy śrubą i nakrętką wynosi 0,1 natomiast naprężenie podczas pracy nie przekracza 70%.

Dzięki temu, że klucz dynamometryczny gwarantuje wysoką precyzję podczas pracy, ma szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest m.in. w motoryzacji, przemyśle, budownictwie, a także w halach produkcyjnych. Sprawdzają się jako klucze dynamometryczne do kół. Narzędzie to znajduje również zastosowanie dla majsterkowiczów-amatorów w przydomowych warsztatach. W związku z tym, że istnieje wiele możliwości jego zastosowania warto zapoznać się z rodzajami takiego klucza i ich zastosowaniom w praktyce. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu kluczy dynamometrycznych.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Klucz dynamometryczny wychylny

Wychylny klucz dynamometryczny posiada specjalny wskaźnik ze skalą, która umożliwia sprawdzenie tego, z jaką siłą śruba jest dokręcana. Ma to zastosowanie zwłaszcza w momencie, kiedy śruba zaczyna stawiać opór, wówczas wskaźnik się wychyla i możemy sprawdzić siłę dokręcania. Klucz dynamometryczny wychylny charakteryzuje się stosunkowo niską ceną, jednak różnie bywa z jego dokładnością. Może on pracować w różnych zakresach siły, najczęściej jest to przedział 0-200 niutonometrów. Klucze tego rodzaju mogą mieć różny zakres dokładności, dlatego warto przed zakupem sprawdzić, jaki procent jego dokładności przewidziany został przez producenta. Klucze dynamometryczne wychylne wysokiej jakości posiadają margines błędu kształtujący się na poziomie ok. 4%.

Klucz dynamometryczny mechaniczny

Kolejnym często spotykanym rodzajem kluczy dynamometrycznych jest klucz dynamometryczny mechaniczny, którego popularna nazwa to klucz klikowy. Tą nazwę klucz zawdzięcza temu, że wydaje on charakterystyczny dźwięk po przykręceniu nim śruby z określoną siłą. To dobre rozwiązanie dla amatorów, którzy lubią majsterkować w swoich warsztatach.

Klucz dynamometryczny wskazówkowy

Na rynku dostępny jest także klucz dynamometryczny wskazówkowy. Jego zasada działania polega na tym, że można przy jego użyciu kontrolować siłę dokręcania. Kontrolę tą umożliwia specjalna wskazówka, od której ten rodzaj kluczy dynamometrycznych bierze swoją nazwę. Wskazówka znajduje się zwykle na rączce tego klucza. Dokładność dynamometrycznych kluczy wskazówkowych związana jest z ich ceną. Najlepsze klucze tego typu mogą osiągać dokładność dochodzącą do 6%. Umożliwia to w zupełności zastosowanie takiego klucza do prac w przydomowym warsztacie, np. jako klucz do kół samochodowych i motocyklowych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze zestawy kluczy

Szukasz porządnego zestawu kluczy w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane zestawy narzędziowe przez naszych czytelników.

Klucz dynamometryczny łamany

Innym rodzajem klucza dynamometrycznego jest klucz dynamometryczny łamany. Jego nazwa bierze się od tego, że po osiągnięciu wcześniej ustalonego momentu, część przednia tego klucza łamie się o ok. 20 stopni. Jest to sygnał do zakończenia pracy. Po wyciągnięciu klucz ten wraca do pozycji standardowej. Ma on bardzo dobre opinie wśród użytkowników, dzięki temu, że chroni przed przekręceniem nakrętki lub śruby. Klucz tego typu znajdzie zastosowanie w przydomowym warsztacie, np. jako klucz do roweru.

Klucz dynamometryczny oraz cena za klucz monometryczny, a także polecane klucze dynamometryczne do kół i ich wybór
Małe klucze dynamometryczne do kół – które wybrać? Poradnik

Klucz dynamometryczny wyzwalany

W przypadku klucza dynamometrycznego wyzwalanego jego działanie polega na wyzwalaniu się poprzez ruch kątowy o ok. 3 stopnie. Z klucza tego typu, w tym samym czasie wydobywa się dźwięk informujący nas o tym, że osiągnięty został moment dokręcenia, który wybraliśmy. Wyzwalany klucz dynamometryczny jest również dobrą opcją dla majsterkowiczów amatorów.

Klucz dynamometryczny sprzęgłowy

W przypadku klucza dynamometrycznego sprzęgłowego zastosowany został mechanizm, który blokuje dalszą pracę w oparciu o tzw. prześlizgiwanie się tego narzędzia. Ten rodzaj kluczy dynamometrycznych idealnie sprawdzi się do zastosowania w warsztacie przydomowym i do prac z silnikiem samochodowym lub motocyklowym.

Klucz dynamometryczny elektroniczny

Klucz dynamometryczny elektroniczny to najdokładniejszy z wszystkich rodzajów kluczy dynamometrycznych. Dokładność pracy tego narzędzia zawiera się w przedziale 2-4%. Ponadto zawiera ono szereg dodatkowych funkcji, które mogą się okazać bardzo przydatne podczas pracy. Zastosowano w nim m.in. mechanizm zapamiętywania ustawień, dzięki czemu podczas prac z elektronicznym kluczem dynamometrycznym mamy możliwość przełączenia się pomiędzy trybami pracy w dowolnym momencie. Niektóre modele posiadają także możliwość podłączenia do komputera i sczytania na jego dysk danych. Tego typu klucze są jednak najdroższe z wszystkich kluczy dynamometrycznych. Do najważniejszych ich zastosowań wymienić należy m.in. pracę przy kołach samochodowych lub motocyklowych.

Klucz dynamometryczny – wiodący producenci, cena

Wśród producentów kluczy dynamometrycznych warto wymienić takie uznane marki jak Stanley i Vorel. Lecz oprócz firm Vorel i Stanley warto również sprawdzić ofertę takich producentów jak Top Tools, Proline, Yato  Corona, Neo, Beta, Proxxton czy Jonnesway. Można spotkać się także z kluczami dynamometrycznymi z Lidla. Klucze dynamometryczne tych producentów cechują się bardzo dobrą jakością, dzięki czemu mają bardzo dobre opinie wśród użytkowników i ekspertów. W poniższej tabeli zaprezentowano polecane modele tych narzędzi wraz z ich parametrami i cenami.

Polecane modele kluczy dynamometrycznych, najważniejsze parametry i ceny

Produkt

Rozmiar

Zakres

Cena

Klucz dynamometryczny uniTEC 1/2" 40-210 Nm z blokadą

1/2"

40-210 Nm

119 zł

Klucz dynamometryczny 1/2", 30-210 Nm. 37D111 TOP TOOLS

1/2"

30-210 Nm

129 zł

Klucz dynamometryczny 1/4" King Tony

1/4"

176,55 zł

Klucz dynamometryczny 1/2", 42 - 210 Nm 08-807 NEO

1/2"

42-210 Nm

195,70 zł

Klucz dynamometryczny 3/8" x 390 mm, 10-60 Nm 08-803 NEO

3/8"

10-60 Nm

290,40 zł

Klucz dynamometryczny 0.35 Nm 11-115 NEO

0.35"

11-115 Nm

25,52 zł

Klucz dynamometryczny PROXXON MC30 1/4" 6-30Nm 23349

1/4"

6-30 Nm

248,47 zł

Proxxon Klucz dynamometryczny MICRO-CLICK 200/S 1/2" PRK 23353

1/2"

40-200 Nm

378,97 zł

Proxxon Klucz dynamometryczny MC 15-1 PR23345

1/4"

(gradacja co 0,4 Mn)

267,99 zł

Zestaw kluczy dynamometrycznych Proxxon Klucz dynamometryczny MICRO-CLIK MC 200-MULTI PRK23342

10 wymiennych głowic - zestaw kluczy dynamometrycznych

40-200 Mn

739,99 zł

Klucz dynamometryczny to bardzo praktyczne narzędzie, które znacznie ułatwia pracę w przypadku precyzyjnych prac przy dokręcaniu i odkręcaniu śrub i nakrętek. Ma szerokie zastosowanie, a jego wykorzystanie zależy od rodzaju tego klucza. Sprawdzi się także w każdym warsztacie domowym, zwłaszcza takim, gdzie wykonujemy różne prace przy samochodach, motocyklach i rowerach. Klucz ten, podobnie jak klucz francuski, klucz monometryczny, powerfix, klucze nastawne czy klucze nimbusowe, powinien znaleźć się w torbie każdego majsterkowicza. Klucze te dostępne w sprzedaży internetowej, w sklepach stacjonarnych, można także zdecydować się na klucze z Lidla.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły