Nagrzewnica indukcyjna – zasada działania, cena

Nagrzewnica pozwala na to, by można było nagrzać skutecznie takie elementy, jak choćby:

 • pręty
 • rury
 • bloczki o różnych kształtach
 • taśmy
 • łożyska
 • druty stalowe, miedziane mosiężne etc.

Jaka jest jej zasada działania? Ciepło generowane zostaje na skutek działania przepływu prądów wirowych, które wywołane zostały przez zjawisko indukcji elektromagnetycznej (stąd nazwa). Można dzięki niej skutecznie, wydajnie i bezpiecznie nagrzewać różne elementy metalowe. Dokładny schemat jej działania bywa często do produktu przy zakupie. To duże ułatwienie dla korzystających z urządzenia. Powinni oni więc zapoznać się z owym schematem jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Nagrzewarki (bo takim terminem potocznie określana jest nagrzewnica indukcyjna) można kupić w bardzo różnych cenach (od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych). Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z egzemplarzem pozwalającym na nagrzewanie niedużych elementów czy tych pokaźnych rozmiarów. Cena zależna jest również od tego, jaką moc posiada urządzenie.

Warto zwrócić uwagę również koszt jego eksploatacji. Nagrzewarki stanowią świetną alternatywę standardowych sposobów nagrzewania metali przy pomocy gazów palnych, będąc sposobem dużo bardziej bezpiecznym i wygodnym zarazem. Jeśli rozważasz zakup tego rodzaju urządzenia, sprawdź także ten artykuł o wyborze nagrzewnicy powietrza do domu.

Nagrzewnica do łożysk i nie tylko

Nagrzewnica indukcyjna wykorzystywana jest przede wszystkim do łożysk, ale nie tylko. Rozległy zakres jej działania decyduje o jej rosnącej popularności. Mowa zarówno o niewielkich warsztatach, jak i ogromnych zakładach przemysłowych. Nagrzewnica do łożysk i do innych elementów opiera się o ten sam schemat działania. Jej producenci przygotowują różne wersje:

 • przenośna nagrzewnica stosowana jest do łożysk o relatywnie niskiej średnicy wewnętrznej, jej masa wynosi zwykle kilka kg
 • stacjonarna nagrzewarka do bardzo dużych elementów

Przenośna nagrzewnica do łożysk z regulacją mocy przyda się do nagrzewania elementów niewielkich. Dzięki zmniejszeniu poboru mocy jest to rozwiązanie przynoszące oszczędności. Stosuje się w przypadku przenośnych nagrzewnic również zabezpieczenie przed przegrzaniem urządzenia.

Prosta obsługa i relatywnie niskie koszty eksploatacji grzałki indukcyjnej do śrub (znanej też jako podgrzewacz indukcyjny) zadecydowały o tym, że jest chętnie wybierana przez klientów. Nagrzewa detale stabilnie i równomiernie. Grzałka indukcyjna do śrub z wygodnym uchwytem do sterowania to opcja nowoczesna. Podgrzewacz indukcyjny zatem w wielu gałęziach przemysłu znajduje swoje działanie.

Przenośna nagrzewnica rozwiązaniem na miarę XXI wieku!

Dzięki skutecznemu oddzieleniu obwodu głównej mocy urządzenia od sieci zasilającej przenośna nagrzewnica z osprzętem stanowi rozwiązanie bezpieczne dla operatora, nie narażając go na działanie gazów palnych. Działanie pieca indukcyjnego (będącego modułem przenośnej nagrzewnicy) jest niezawodne wówczas, kiedy chce się zahartować stal albo odkręcić śrubę, która uległa zapieczeniu.

Nagrzewnicą do łożysk i innych elementów posłużyć się warto wtedy, kiedy kolejnymi etapami pracy z materiałem będą:

 • obróbka plastyczna na gorąco
 • zgrzewanie
 • suszenie

Nagrzewarki do śrub czy do łożysk sprawdzą się tam, gdzie nie można zastosować opcji wiążącej się z uszkodzeniem miejsca nagrzewanego przez płomień. Przenośna nagrzewnica lub ta w wersji stacjonarnej są dostępna w wydaniach różniących się od siebie pod względem napięcia. Dodać należy, że dla pełnego bezpieczeństwa operatora warto zastosować termoizolacyjne rękawice przed tym, kiedy grzałka indukcyjna zostanie użyta.

Opinie o tych produktach mających tę samą zasadę działania są bardzo dobre, określa się je nierzadko mianem nowoczesnych i jednocześnie dających szerokie spektrum działania. Wiodącymi producentami przenośnych nagrzewnic oraz tych w stacjonarnej wersji są: FAG, SKF czy TERMETAL. Precyzja działania podgrzewaczy indukcyjnych oraz wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań to tylko niektóre z zalet świadczących o ich popularności. W warsztacie czy zakładzie sprawdzą się świetnie! Nagrzewnica indukcyjna to zatem wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły